Chyby při slevách: nejvyšší pokuty letos dostal Penny Market, projděte si přehled od ČOI

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
15. 9. 2017 11:55
Obchodníci porušovali především nařízení, podle něhož ceny na letácích, v regálech i v konečném účtování u pokladny musí být shodné. Neplnili také povinnost informovat spotřebitele o ceně jejím zřetelným vyznačením na výrobku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Za porušení předpisů při prodeji zboží ve slevě nebo za akční ceny letos rozdala Česká obchodní inspekce (ČOI) pokuty již za 11,7 milionu korun. Nedostatky dosud vyšly nejdráže obchodní řetězec Penny Market, který musí za první polovinu roku na pokutách pravomocně zaplatit celkem 2,625 milionu korun. Uvedl to mluvčí inspekce Jiří Fröhlich

Jen od dubna do června inspektoři zjistili nedostatky u 43 procent kontrolovaných obchodníků. Nejčastějším prohřeškem bylo špatné účtování cen a rozdíl mezi avizovanými a účtovanými cenami. Pokuty obvykle následují až s několikaměsíčním nebo i několikaletým zpožděním po skončení správního řízení.

Pokuty, které nabyly právní moci v letošním prvním pololetí (akce a slevy):

Obchodník Výše pokut Počet pokut
1. Penny Market 2 625 000 Kč 14
2. Tesco 1 696 000 Kč 10
3. Ahold 1 443 000 Kč 14
4. Billa    262 000 Kč 7
5. Norma    110 000 Kč 4

Inspekce v druhém čtvrtletí zkontrolovala dodržování akčních cen a slev ve 1433 prodejnách, z toho v 615 zjistila porušení právních předpisů, a to zejména zákona o ochraně spotřebitele.

Obchodníci porušovali především nařízení, podle něhož ceny na letácích, v regálech i v konečném účtování u pokladny musí být shodné, a povinnost informovat spotřebitele o ceně jejím zřetelným vyznačením na výrobku.

Vedle udělených pokut kontroloři zakázali prodej několika stovek párů obuvi, která nesplňovala požadavky právních předpisů. Hodnota zakázaného zboží činila 735 967 korun.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Boeing zaplatí pokutu ve výši desítek milionů korun za montáž vadných součástek. Týkalo se to 133 letadel řady 737 New Generation

Americký výrobce letecké techniky Boeing zaplatí pokutu 3,9 milionu dolarů (90 milionů korun) za montáž vadných součástek do 133 letadel. V pátek o tom rozhodl americký Federální úřad pro letectví (FAA). Verdikt se týká strojů modelové řady 737 NG (Next Generation). FAA předpokládá podobné nedostatky i u strojů řady MAX, které potkaly dvě smrtelné letecké nehody a nesmějí do vzduchu.

Podle FAA Boeing nedohlédl na dodavatele, aby se řídili firemním systémem kontroly kvality. Konkurentu evropského Airbusu také vyčítá, že stroje přihlásil na závěrečnou kontrolu letecké způsobilosti, ačkoli věděl, že obsahují vadné součástky.

Boeing pochybení nepřiznal, uvedl ale, že si je obav FAA vědom. Firma má nyní 30 dní na to, aby zaplatila pokutu, nebo se odvolala. Boeing uvedl, že věc přezkoumá. Dodal také, že se mu nedostatky již podařilo odstranit u strojů NG. V případě řady MAX se ještě konají kontroly, aby mohly být všechny chybné součástky nahrazeny. V pátek oznámená pokuta se týká jen řady NG, o možných pochybeních u řady MAX úřad zatím nerozhodl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Američané se domnívají, že jejich dron v Libyi sestřelili Rusové

Americká armáda se domnívá, že neozbrojený americký bezpilotní letoun, který se zřítil minulý měsíc poblíž libyjské metropole Tripolisu, ve skutečnosti sestřelila ruská protivzdušná obrana, a požaduje vrácení trosek dronu. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na velitelství amerických sil v Africe (AFRICOM).

Sestřelení amerického stroje by podle Reuters zvýraznilo rostoucí silovou roli Moskvy v severoafrické zemi bohaté na energetické zdroje, kde ruští žoldnéři podle pozorovatelů válčí v libyjské občanské války na straně polního maršála Chalífy Haftara. Jeho síly, které podporují vládu v Benghází na východě země, se od dubna snaží dobýt Tripolis, nyní ovládaný mezinárodně uznávanou libyjskou vládou národní jednoty premiéra Faíze Sarrádže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Požár v Prešově hasiči definitivně uhasili až v sobotu ráno, zemřelo při něm pět lidí

Slovenští hasiči dnes ráno zcela uhasili požár ve dvanáctipatrovém bytovém domě v Prešově. "Zásah probíhal celou noc, lokalizaci požáru ohlásil velitel zásahu před půlnocí, před sedmou ráno ohlásil likvidaci požáru," uvedl Hasičský a záchranný sbor na sociální síti. Na místě zasahovalo téměř 90 profesionálních hasičů a více než 25 dobrovolných hasičů s téměř 40 kusy techniky.

"Potvrzeno je zatím pět obětí, další lidé jsou nezvěstní. Jejich počet upřesní policie ve spolupráci s městskou civilní obranou, hasiči a dalšími orgány," napsal na své internetové stránce deník Sme. Zranění podle záchranářů utrpěly více než čtyři desítky lidí. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy