Kde Češi nejradši nakupují? Lidl míří nahoru, Tesco padá

Petr Kučera Kateřina Vokurková Petr Kučera, Kateřina Vokurková
12. 3. 2015 6:13
Jednoznačně nejvyšší průměrnou útratu nechají lidé v Globusu, ukázal průzkum. Hlavním nákupním místem pro nejvíce domácností je ale Kaufland.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha – Nejjednodušeji a nejpříjemněji lze nakupovat v řetězcích Kaufland a Lidl. Za poslední rok se nejvíce zlepšil Lidl, naopak nejvíce se zhoršilo Tesco. Vyplynulo to z průzkumu názorů a chování zákazníků největších retailových řetězců v Česku, který uskutečnila agentura Wellen na vzorku 1045 lidí.

V největších maloobchodních řetězcích lidé podle průzkumu utratí v průměru 648 korun za jeden nákup. Jednoznačně nejvíce je v tomto směru dokáže zaujmout hypermarket Globus, v němž průměrná útrata dosahuje 1457 korun. Na druhém a třetím místě skončily Kaufland (983 korun) a Interspar (830 korun). Nejnižší průměrnou útratu mezi řetězci zaznamenal průzkum u sítě COOP – Jednota (323 korun).

Hlavním motivem při volbě obchodu už podle průzkumu není pouze cena, ale ani samotná kvalita - jde o kombinaci obojího. „Lidé dnes stále více chtějí kvalitu za rozumnou cenu. Nejsou ochotni jezdit kilometry za levnějším masem do jiného supermarketu ani se nechtějí spokojit s druhou jakostí zeleniny,“ říká ředitel agentury Wellen Petr Šimek.

Zlepšili se skoro všichni

Účastníci průzkumu si mohli vybrat jedinou síť, kde se podle nich nakupuje nejvíce jednoduše a příjemně. Nejčastěji jmenovali Kaufland (24 procent respondentů) a Lidl (15,8 procenta), nejméně často pak Interspar, supermarkety Tesco (shodně 3,6 procenta) a Hruška (1,9 procenta).

Prodejny pro nejjednodušší a nejpříjemnější nákup

Kaufland 24 %
Lidl 15,8 %
Penny Market 11,5 %
Albert supermarket 7,4 %
Globus 6 %
Billa 5,7 %
Tesco hypermarket 5,7 %
Albert hypermarket 4,2 %
COOP – Jednota 4,1 %
Tesco supermarket 3,6 %
Interspar 3,6 %
Hruška 1,9 %

Za poslední rok se podle převažujícího mínění spotřebitelů zlepšily všechny řetězce s výjimkou Tesca. Lidé v průzkumu hodnotili kromě ceny také šíři sortimentu, jeho kvalitu, uspořádání a přehlednost prodejny, ochotu obsluhy nebo celkový dojem.

Mezi pozitivními změnami (obecně za všechny řetězce) přitom lidé jednoznačně nejvíce zmiňují lepší výběr či šíři sortimentu (28,4 procenta), rekonstrukci či renovaci prodejny (11,6 procenta), ceny (8,8 procenta) a kvalitu potravin či zboží (7,5 procenta). Z negativních změn lidé nejčastěji uváděli hlavně vysoké ceny (21,7 procenta), špatné ovoce či zeleninu nebo potraviny obecně (11,2 procenta) a malý sortiment či zúžený výběr (10,8 procenta).

Největší celkovou pozitivní změnu za poslední rok vidí lidé u prodejen Lidl, u něhož oceňují hlavně rozšíření sortimentu, na druhou stranu jim vadí zvýšení cen. Druhé nejvýraznější zlepšení podle nich zaznamenal Kaufland – pomohlo hlavně rozšíření sortimentu a cenová úroveň, nicméně rozporuplně lidé hodnotí změnu kvality zejména u ovoce a zeleniny.

Naopak největší zhoršení za poslední rok zaznamenali respondenti u hypermarketů i supermarketů Tesco. Větší prodejny tohoto řetězce, tedy hypermarkety, klesly v mínění spotřebitelů hlavně kvůli špatné kvalitě potravin, vysokým cenám a nekvalitnímu ovoci či zelenině. U supermarketů lidé uvádějí zúžení sortimentu i pokles kvality.

Celková změna v posledním roce (rozdíl mezi pozitivními a negativními ohlasy)

Řetězec Zlepšení/Zhoršení
Lidl + 10,8 %
Kaufland + 5,9 %
Globus + 3,4 %
COOP - Jednota + 2,5 %
Billa + 2 %
Penny Market + 2 %
Interspar + 1,7 %
Albert supermarket + 0,6 %
Albert hypermarket + 0,5 %
Tesco hypermarket - 4,8 %
Tesco supermarket - 8 %

"Pravidelně si necháváme vypracovávat vlastní průzkum spokojenosti zákazníků od agentury NMS. Téměř dvě třetiny zákazníků by naše obchody doporučily jako místo nákupu,“ reaguje na výsledky mluvčí společnosti Tesco Stores ČR Jiří Mareček. Dlouhodobě vysoká spokojenost se šíří sortimentu i nákupním prostředím podle něj vyplývá také z pravidelných průzkumů agentury STEM/MARK. Mluvčí dodává, že – stejně jako ostatní řetězce – také Tesco investovalo do vylepšení obchodů. Jde například o oddělení s čerstvými potravinami v téměř třech desítkách obchodů různých velikostí, připomíná také modernizaci hypermarketu v pražských Letňanech.

Hlavní nákupní místo: Kaufland

Podle průzkumu společnosti Incoma GfK, zveřejněného na začátku února, nakupuje nejvíce domácností pravidelně v Kauflandu. Jako své hlavní nákupní místo jej uvedlo 23 procent domácností, na druhém místě skončila síť Penny Market, na třetím Tesco.

Za hlavní nákupní místo je považována prodejna, v níž domácnost za posledních šest měsíců utratila největší část svých výdajů za potraviny a základní nepotravinářské zboží (drogerii a kosmetiku).

Podle průzkumu společnosti Incoma GfK je pro téměř polovinu populace – 47 procent – tímto hlavním nákupním místem hypermarket, tedy Albert, Globus, Interspar, Kaufland nebo Tesco. Druhé místo patří s 24 procenty diskontům (Lidl, Penny Market). V supermarketech (Albert, Billa, Tesco) nejvíce nakupuje 16 procent populace. Menším prodejnám (například sítě COOP, Hruška, Flosman / Flop) dává přednost 13 procent domácností.

V průměru nejmladší kmenové zákazníky mají diskonty Lidl a hypermarkety Globus a Tesco, ukázal průzkum Incoma Gfk. Nejvyšší průměrné příjmy mají domácnosti kmenových zákazníků hypermarketu Globus, s nevelkým odstupem následují kmenoví zákazníci hypermarketů Interspar, Albert a Tesco. Největší podíl kmenových zákazníků s maturitou nebo s vysokoškolským vzděláním má hypermarket Globus a supermarket Billa.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Zaorálkův odhad: Muzea a galerie otevřou v půlce února, kina a divadla v březnu

Pokud se epidemická situace v Česku bude zlepšovat, muzea a galerie by mohly otevřít v polovině února, kina a divadla pak nejdřív v půlce března. V pondělním pořadu Události, komentáře České televize to řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD.

Vláda ve středu představí upravený protiepidemický systém známý pod zkratkou PES. V pátém stupni nově umožní zprovoznit výdejní okénka pro knihovny, sdělil ministr. Ve čtvrtém stupni se teoreticky otevře šance pro hudbu či divadlo, avšak maximálně pro 20 procent kapacity hlediště a ne více než 300 lidí, kteří budou muset mít respirátory a prokázat se negativním testem. "Bude to pro mimořádné akce," naznačil Zaorálek. Fungování v takto omezeném režimu uplynulé dny kritizovali ředitelé pražského Národního divadla či ostravského Národního divadla moravskoslezského, podle nich se za těchto okolností nevyplatí hrát.

Zaorálek tomu v Událostech, komentářích přitakal, když řekl, že tato opatření jsou pro běžný provoz příliš tvrdá. Podle něj by se tak koncerty a divadla mohly ve větší míře vrátit až po přechodu Česka do třetího stupně protiepidemického systému. "Tam by byla možnost jít bez negativních testů, bylo by to pouze s respirátory, a tam se otevře šance pro 30 procent diváků. První šance pro divadla a kina tak svitne v tom třetím stupni, což bude při pozitivním vývoji epidemie nejdříve v polovině března," odhaduje ministr kultury.

před 4 hodinami

Getafe vstřelilo v Bilbau rekordně rychlý gól, ale utrpělo debakl

Fotbalisté Getafe sice skórovali v Bilbau už v 18. sekundě a vstřelili svůj nejrychlejší gól ve španělské lize v historii, z Baskicka ale nakonec odjeli s debaklem 1:5. Athletic se po vysokém vítězství posunul z třináctého místa tabulky na deváté, na třinácté místo kleslo Getafe.

Hosté šli do vedení hned z první akce zápasu díky hlavičce Marca Cucurelly. Už ve 13. minutě však podobně zblízka, ale akrobaticky nohou, srovnal Raúl García. Athletic skóre otočil pět minut po přestávce díky hlavičce Yeraye Álvareze a pojišťovací trefu přidal po hodině hry také hlavou opět García. Další dvě branky domácí vstřelili v závěrečné čtvrthodině.

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Bilbao - Getafe 5:1 (12. a 61. R. García, 50. Álvarez, 75. Berenguer, 82. De Marcos - 1. Cucurella).

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Zemřel designér a keramik Václav Šerák

Ve věku 89 let zemřel designér a sochař Václav Šerák. Byl autorem mnoha keramických plastik a designérem výrobků několika keramických závodů. Svůj monumentální expresivní styl uplatnil také v architektuře nebo při tvorbě plastik z ledu a sněhu. O jeho sobotním úmrtí v pondělí informovala kurátorka Dita Hálová, která mu roku 2014 v pražském Uměleckoprůmyslovém museu připravila retrospektivní výstavu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy