Stále více Čechů nakupuje podle reklamy, ukázal průzkum

Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková
3. 3. 2015 15:05
Lidé jsou při nákupech nejvíce ovlivněni televizní reklamou. Další významná místa patří letákům, reklamě v novinách a časopisech a upoutávkám přímo v regálech obchodů.
Foto: Thinkstock

Praha – Více než dvě pětiny (44 procent) Čechů přiznávají, že se při nákupech rozhodují pro zboží, které znají z reklam nebo letáků. Ukázal to průzkum agentury ppm factum research, vypracovaný na reprezentativním vzorku 1005 obyvatel pro Českou marketingovou společnost, asociaci POPAI a České sdružení pro značkové výrobky.

Počet obyvatel Česka, kteří připouštějí nákup ovlivněný reklamou, rok od roku stoupá. Renáta Doležilová z agentury ppm factum potvrzuje, že od roku 1994 se podíl odpovědí „ano, koupil/a/ jsem na základě reklamy“ pohybuje v průměru mezi 30 až 40 procenty a celkově má vzestupnou tendenci.

Nejvíce ovlivňuje televize

Češi jsou při nákupech nejvíce ovlivněni televizní reklamou. Další významná místa v průzkumu patří letákům, reklamě v novinách a časopisech a upoutávkám přímo v regálech obchodů. „Přestože lidé deklarují přesycenost televizní reklamou, jsou informace z tohoto zdroje stále důležité,“ říká Doležilová.

Naopak jako reklamu, která na jejich rozhodování údajně nemá vliv, lidé nejčastěji zmiňují reklamu v mobilních telefonech, písemné pozvánky do spotřebitelských soutěží a internetovou reklamu.

Zakažte reklamu na cigarety

K reklamám propagujícím cigarety, alkohol, léky a potravinové doplňky nebo k těm, které používají náboženská témata nebo sexuální motivy, jsou Češi benevolentní. Projevuje se to hlavně u reklamy na pivo, víno a volně prodejné léky, kde je tolerance dlouhodobá.

"U kontroverzních témat jsou lidé čím dál víc tolerantnější," uvádí prezidentka České marketingové společnosti Jitka Vysekalová. Podle ní může svou roli hrát zvyk a pragmatičtější přístup české společnosti k reklamám.

Pokud by si Češi přáli některou z těchto reklam naprosto zakázat, šlo by nejčastěji o reklamu na cigarety. Pro její zákaz je podle průzkumu téměř 30 procent lidí.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Schodek rozpočtu vzrostl od ledna o více než 54 miliard korun

Schodek státního rozpočtu ke konci února stoupl na 86,1 miliardy korun z lednových 31,5 miliardy korun. V tiskové zprávě o tom v pondělí informovalo ministerstvo financí. Jde o nejhorší únorový výsledek od vzniku ČR. Loni ke konci února, tedy ještě před propuknutím pandemie, vykázal rozpočet schodek 27,4 miliardy korun. Tehdy to bylo také nejhorší únorové číslo od roku 1993.

Prohloubení deficitu je podle ministerstva financí výsledkem dopadů pandemie, což vedlo k poklesu daňových příjmů způsobenému mimo jiné snížením daní a zrušením superhrubé mzdy, změnou rozpočtového určení daní ve prospěch krajů a obcí a pokračující podporou ekonomiky.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Sarkozy musí na rok do vězení. Je vinen z korupce, rozhodl francouzský soud

Pařížský soud v pondělí uznal francouzského exprezidenta Nicolase Sarkozyho vinným z korupce a obchodování s vlivem a uložil mu tříletý trest, z toho jeden rok nepodmíněně. Šestašedesátiletý Sarkozy je podle agentury Reuters druhým francouzským prezidentem usvědčeným z korupce v novodobé historii země.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Juška, Svoboda a Švábíková přijdou o halové ME

Tři čeští atleti přijdou o halové mistrovství Evropy, které začne ve čtvrtek v Toruni. Ze zdravotních důvodů nepojedou do Polska někdejší šampioni Petr Svoboda a Radek Juška ani tyčkařka Amálie Švábíková. Česká výprava bude mít 23 závodníků, řekl dnes novinářům při on-line tiskové konferenci reprezentační šéftrenér Jan Netscher.

Halový mistr Evropy v běhu na 60 metrů překážek z roku 2011 Svoboda, kterému zranění už v minulosti výrazně narušila kariéru, se potýká s bolavou achilovkou. Nejlepší český dálkař Juška, šampion z HME v Praze 2015, je nachlazený. "Vypadli nám dva matadoři, to je razantní oslabení výpravy," konstatoval Netscher.

Se Švábíkovou mluvil půl hodiny před tiskovkou. "Zkoušela poslední trénink a bolavá záda jí neumožní odcestovat," řekl šéftrenér.

Díky tomu bude mít v Toruni osobního trenéra čtvrtkařka Lada Vondrová, jejíž kouč Jaroslav Jón zaplní uvolněné místo po trenéru Švábkové Pavlu Beranovi.

Další zprávy