Franšíza láká čím dál více Čechů. Můj obchod dohnal Tetu

Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková
11. 3. 2015 11:47
Ke konci loňského roku působilo na českém trhu 246 franšízových značek. Původně české mírně převažují nad zahraničními.
Foto: Makro

Praha – Zájem Čechů o podnikání pod zavedenou značkou formou franšízy nadále roste. Počet poboček provozovaných formou franšízy loni v Česku stoupl o 212 na celkových 6364. Vyplývá to z nejnovějších statistik poradenské společnosti Profit system franchise services.

Ke konci loňského roku působilo na českém trhu 246 franšízových značek, což je meziročně o 27 více. Z tohoto pohledu se tentokrát více dařilo zahraničním konceptům, jejichž počet narostl o pětinu na 104 značek.

Na tuzemský trh vstoupila například italská módní značka Twin-Set Simona Barbieri, doučovací kroužky 2+2 škola matematiky nebo síť prodejen bezlepkových potravin Norbi Update, podporovaná tenistou Andre Agassim.

„Pozice zahraničních konceptů posílila díky tomu, že mnoha z nich se loni podařilo konečně vstoupit na český trh. Některé z nich zde hledaly své master-franšízové partnery či vhodné prostory i několik let,“ vysvětluje ředitel Profit systemu Marek Halfar.

I přesto je na trhu více českých než zahraničních franšízových sítí – z tuzemska totiž pochází 142 z 246 značek. A Halfar očekává, že podíl českých firem dosáhne v dalších letech pětašedesáti procent.

Babišovy párky i Bernardovy puby

Trendem loňského roku byl podle Halfara start franšízových konceptů u firem, které jinak v Česku působí už mnoho let.

Tuto formu expanze zvolily například Kostelecké uzeniny z holdingu Agrofert Andreje Babiše, které spustily síť stánků s hot dogy pod názvem Parky´s. Franšízová síť hospod plzeňského pivovaru The Pub nebo Potrefené Husy pražského Staropramenu pak byly inspirací i pro podnikatele Stanislava Bernarda, který loni začal nabízet k pronájmu hospody Bernard Pub.

Právě zcela nové franšízové koncepty loni táhly trh. Zkušení majitelé franšízových značek se spíše než na expanzi zaměřili na optimalizaci poboček. „Setkali jsme se také s řadou firem, které své vybrané franšízové pobočky – právě z důvodu optimalizace sítě – zavíraly,“ říká Halfar.

„Večerky“ pod Makrem rychle rostou

Nejrozšířenějším řetězcem zůstaly i loni drogerie Teta, které ke konci roku provozovaly formou franšízy 400 poboček. Dohnala je ale síť „večerek“, respektive menších prodejen s potravinami pod názvem Můj obchod, zaštítěná velkoobchodním řetězcem Makro. Zatímco v roce 2013 se síť Můj obchod ještě nevešla do první desítky nejrozšířenějších franšíz, ke konci loňského roku jich měla 400, a dělí se tak s Tetou o první místo.

Největší franšízové sítě podle počtu poboček v ČR

Franšízová síť Počet poboček
Teta drogerie 400
Můj obchod (Makro) 400
Insia 290
Jumping 290
Hudební škola Yamaha 278
Flop 241
Brněnka 236
Hruška 232
Zásilkovna 220
Fornetti 190

Zdroj.: Profit system franchise services

Druhou příčku obsadila s 290 pobočkami pojišťovací a finanční společnost Insia, o pozici se dělí se sportovními centry Jumping. S 278 franšízovými pobočkami následují hudební školy Yamaha a prodejny s potravinami Flop. Pětici největších franšízových sítí pak uzavírají s 236 pobočkami obchody Brněnka.

Služby převažují nad obchodem

Model franšízingu pro svůj rozvoj volí častěji společnosti působící v segmentu služeb. Počet franšízových konceptů v této oblasti loni vzrostl o 16,5 procenta na 141 značek. Největší vliv na růst měly třeba samoobslužné prádelny QuickWash nebo fitness centra Body Body. Oblast obchodu naopak loni zvolnila svůj růst, počet značek se zvýšil jen o sedm na 105.

Nejvíce franšízových konceptů bylo z kategorie oděvy a obuv (celkem 32). Předstihla tak tradičně nejsilnější gastronomii, kde působilo, stejně jako v kategorii potravin, 29 značek. Na čtvrtém místě skočily realitní služby s 23 franšízovými sítěmi.

Do zahraničí šlo 43 českých sítí

A jak se dařilo českým konceptům v zahraničí? Podle Halfara se počet těch, které uspěly za hranicemi, od roku 2013 nezměnil. V zahraničí tak působilo celkem 43 původem českých sítí.

„Důvodem je především mnoho mladých franšízových systémů, které vznikly během posledních tří let a soustředí se především na rozvoj na tuzemském trhu. Pokud se chystají na expanzi, spíše si vyhlížejí Slovensko, případně ostatní trhy, kde by se jejich koncept uchytil,“ odůvodňuje Halfar.

Naopak o Česko mají zájem i další zahraniční značky. První franšízové pobočky zde brzy otevře prodejce tyrolských specialit Tiroler. Franšízového partnera zde hledá také slovenská síť stánků s kebaby nazvaná Mr. Kebab.

Vstup na tuzemský trh plánují také tradiční vídeňské pekárny Anker, americký prodejce mražených jogurtů Tutti Frutti Frozen Yogurt nebo kavárna PJ’s Coffee z New Orleans.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených z USA

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených ze Spojených států. Oznámilo to dnes čínské ministerstvo financí, podrobnosti ani konkrétní množství ale podle agentury Reuters nesdělilo. Osvobození od cel se bude přiznávat na základě žádostí jednotlivých firem. Peking zavedl 25procentní cla na americkou sóju a vepřové loni v červenci jako odvetné opatření za cla, která předtím na jeho zboží uvalil Washington.

Krok čínské vlády přichází uprostřed americko-čínských jednání o první fázi obchodní dohody nebo o přechodné obchodní dohodě, která by měla zmírnit obchodní válku mezi oběma největšími ekonomikami světa. Obchodní válka trvá už 17 měsíců a zrušení cel zavedených za jejího trvání představuje klíčový bod jednání.

Rozhodnutí čínské vlády je dobrou zprávou pro americké zemědělce, kteří tvoří klíčovou voličskou skupinu prezidenta Donalda Trumpa i Republikánské strany. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Austrálii sužují lesní požáry, ohrožují největší město Sydney

Severně od australského města Sydney hasiči bojují s rozsáhlými požáry. Ve státě Nový Jižní Wales v minulých týdnech napočítali podle stanice BBC až 100 ohnisek, ve čtvrtek vzhledem k nepříznivému počasí požáry zesílily. Největší australské město Sydney zahalil hustý dým. Od října přišlo v zemi kvůli ohňům o život šest lidí a zničeno bylo na 700 domů.

Hoří také ve státech Viktorie, Jižní Austrálie a Queensland. Agentura Reuters uvedla, že na východě země je 150 ohnisek, ale teď se hasiči zaměřili na osm ohňů, jež ohrožují pětimilionové Sydney. "Jsou velmi silné a očekává se, že se budou šířit na východ, bohužel k více osídleným místům, vesnicím a k izolovaným obydlím," řekl Shane Fitzsimmons z místní hasičské služby.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Sedm lidí zemřelo při explozi v čínské továrně na pyrotechniku

Sedm lidí zemřelo a 13 dalších bylo raněno při explozi v továrně na zábavní pyrotechniku v centrální čínské provincii Chu-nan. Informovala o tom dnes agentura AP.

Správa města Liou-jang uvedla, že výbuch nastal ve středu ráno a že výroba byla nelegální. Tým sestavený k vyšetření neštěstí vyslýchá zadržené manažery podniku. Ve čtvrtek byla ve městě pozastavena výroba veškeré zábavní pyrotechniky.

Podobné incidenty nejsou v Číně výjimkou. Přibývá jich zejména před oslavami nového lunárního roku, které nadcházející rok připadají na 25. ledna.

Další zprávy