Restaurace, které nejvíc šidily. Projděte si přehled nejvyšších pokut od ČOI

Petr Kučera Markéta Zemánková Petr Kučera, Markéta Zemánková
13. 2. 2017 5:30
Deník Aktuálně.cz získal přehled všech pokut dosahujících alespoň 25 000 korun, které loni uložila ČOI v oblasti veřejného stravování.
Po dobrém pivu nepříjemné překvapení. (ilustrační foto)
Po dobrém pivu nepříjemné překvapení. (ilustrační foto) | Foto: Prokop Slezák

Praha - Vyšší ceny pro zahraniční hosty, nesprávné účtování, odlišné míry nápojů a hmotnosti jídla nebo prodej cigaret v rozporu s předpisy o spotřebních daních. To jsou hlavní nedostatky, za něž Česká obchodní inspekce loni uložila nejvyšší pokuty restauracím a dalším podnikům v oblasti veřejného stravování.

Online deník Aktuálně.cz získal přehled všech pokut dosahujících alespoň 25 000 korun. Zahrnuje sankce, které nabyly právní moci v roce 2016, přestože samotná kontrola ve většině případů proběhla už v předchozím roce.

Pokuta Provozna (v závorce provozovatel) Datum kontroly + popis porušení zákona
100 000 Kč Bar Rio, Melantrichova 12, Praha 1 (A-Kapital) 26. 3. 2015: Anglicky hovořícím návštěvníkům byla účtována vyšší částka za stejnou položku oproti českým spotřebitelům (konzumace nápojů: 400 Kč oproti 220 Kč, vstupné 600 Kč oproti 400 Kč), bez legitimního důvodu tedy byly stanoveny odlišné podmínky pro poskytnutí služby pro sobě rovné subjekty a spotřebitel nebyl ani seznámen s cenou nabízené služby. Na žádost spotřebitele pak nebyl vydán řádně vyplněný doklad.
60 000 Kč Restaurace Retro Hotel Riverside, Březová 157, okr. Karlovy Vary (Retro Management) 6. a 8. 7. 2016: Nesprávné účtování ceny polévky (2×20 Kč v neprospěch spotřebitele), nesprávná míra nápoje (o 28 % méně), nedodržená hmotnost pokrmu (15 Kč v neprospěch spotřebitele)
50 000 Kč Restaurant 7 Angels, Jilská 451, Praha 1 (Jiří Kejha) 31. 3. 2015: Anglicky hovořícím návštěvníkům byla účtována vyšší částka za stejnou položku oproti českým spotřebitelům (konzumace nápojů a pokrmů 854 Kč oproti 777 Kč - k ceně konzumace bylo cizincům připočteno "10 % Service") - rozdílné zacházení mezi sobě rovnými subjekty bez jakéhokoliv legitimního důvodu
50 000 Kč Hostinec u Šéfů, Zadní, Kladruby, okr. Tachov (Renata Hilfová) 13. 7. 2015: Prodej celého balení cigaret s porušenou tabákovou nálepkou - porušení zákona o spotřebních daních.
50 000 Kč Nonstop herna Bar Magic, Sokolská, Boskovice (Legatus) 9. 10. 2015: Prodej 1 ks kusové cigarety z otevřeného balení cigaret - porušení zákona o spotřebních daních.
50 000 Kč Klub Pub Turbína, Sokolská, Boskovice (Zdeněk Palát) 9. 10. 2015: Prodej 2 ks kusových cigaret z otevřeného balení cigaret - porušení zákona o spotřebních daních.
50 000 Kč Hell Klub, Masarykova 14, Chropyně (Ivana Balejová) 16. 10. 2015: Prodej 1 ks kusové cigarety z otevřeného balení cigaret - porušení zákona o spotřebních daních.
40 000 Kč Restaurace, vinárna café 22, Jindřišská 22, Praha 1 (Stelko) 3. 12. 2015: Anglicky hovořícím návštěvníkům byla účtována vyšší částka za stejnou položku oproti českým spotřebitelům (konzumace nápojů a pokrmů 458 Kč oproti 417 Kč - k ceně konzumace bylo cizincům připočteno "service 10 %") - rozdílné zacházení mezi sobě rovnými subjekty bez jakéhokoliv legitimního důvodu
40 000 Kč Restaurace Sklípek, Moskevská 2, Karlovy Vary (Robert Granec) 3. a 9. 7. 2015: Nedodržení míry nápoje (o 34 % méně - rozdíl 20 Kč v neprospěch spotřebitele). Nesprávné účtování pokrmu (rozdíl 5 Kč v neprospěch spotřebitele). Na dokladu o zakoupení byly uvedeny nepravdivé identifikační údaje.
30 000 Kč Retro Cafe Bar, T.G. Masaryka 15, Karlovy Vary (Retro KV) 20. 10. 2015: Rusky hovořícím spotřebitelům byl k ceně konzumace účtován poplatek ve výši 10 %, zatímco českým nikoliv - diskriminace spotřebitele.
25 000 Kč Restaurace Uctívaný velbloud, Americká 20, Plzeň (Zuzana Stará) 19. 8. 2014: Porušení předpisů ohledně hmotnosti, míry či množství, správného účtování, viditelného a srozumitelného označení. Neseznámení spotřebitele s cenou.
25 000 Kč Restaurace Ve Vilách, Lidická 13, Plzeň (Golf Park Restaurant) 24. 3. 2015: Porušení předpisů ohledně správné hmotnosti, míry či množství.
25 000 Kč Grand Italia - ristorante, pizzeria, Nádražní 607, Hrušovany nad Jevišovkou (Kuchyně - Ševčík) 4. 9. 2015: Diskriminace spotřebitele - rozdílné zacházení se sobě rovnými subjekty bez legitimního důvodu. Neseznámení spotřebitele s cenou.
25 000 Kč Steak house Highlander, nám. Svobody 22, Brno (Highlander) 7. 12. 2015: Porušení předpisů ohledně správné hmotnosti, míry či množství.

Nejvyšší pokutu v oblasti "veřejného stravování" dostal striptýzový podnik Bar Rio v centru Prahy, s nímž podle ohlasů na cestovatelském webu TripAdvisor nejsou spokojeni ani návštěvníci. "Past na turisty," varují uživatelé.

ČOI trestala rozdílné ceny nápojů a vstupného pro zahraniční turisty. Zákon totiž takovou diskriminaci zakazuje, pokud k ní provozovatel nemá legitimní důvod. I v takovém případě by ale měl cizince s vyšší cenou alespoň předem seznámit.

Druhou nejvyšší pravomocnou pokutu dostala restaurace hotelu Retro Riverside u vodní nádrže Březová poblíž Karlových Varů. Důvodem bylo nesprávné účtování, menší hmotnost objednaného pokrmu i míra nápoje. Od samotných hostů má ale hotel jinak výborné recenze - podle webu TripAdvisor je dokonce pátý nejlepší z téměř sto hotelů v Karlových Varech a okolí.

Z restaurace 7 Angels jsme si odnesli jen tento paragon s celkovou částkou. Původně nám dali seznam zkonzumovaných položek, pod nímž byla ručně dopsaná 10% přirážka.
Z restaurace 7 Angels jsme si odnesli jen tento paragon s celkovou částkou. Původně nám dali seznam zkonzumovaných položek, pod nímž byla ručně dopsaná 10% přirážka. | Foto: Markéta Zemánková

Třetí nejvyšší sankci uložila ČOI restauraci 7 Angels v Jilské ulici na pražském Starém Městě. Zahraničním turistům účtovala předem neoznámený 10% příplatek za servis, k němuž navíc neprokázala legitimní důvod. Za cizince se vydávali v minulém týdnu i redaktoři Aktuálně.cz - narazili tu sice na milou obsluhu, ale při účtování je opět překvapila 10% přirážka.

Na webu TripAdvisor má restaurace 7 Angels průměrné hodnocení - dvě a půl hvězdiček z pěti. Lidé si stěžují hlavně na účtování přirážek, různé triky při účtování nebo na vysoké ceny obecně, a to i v porovnání s centrem Prahy. Redaktoři Aktuálně.cz kromě toho dostali ručně psaný účet, přestože by automaticky měli dostat doklad splňující požadavky elektronické evidence tržeb (EET).

ČOI se při kontrolách restaurací, hospod či barů zaměřuje především na správnost účtování, dodržování míry či hmotnosti, diskriminaci, nekalé či klamavé praktiky a některé další oblasti - například dohlíží na zákaz prodeje kusových cigaret. Konkrétní jména pokutovaných podniků zveřejňuje až po skončení správního řízení, tedy až když sankce nabude právní moci.

Oproti tomu Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) kontroluje hlavně hygienické předpisy v souvislosti s kvalitou potravin. Na webu PotravinyNaPranýři.cz zveřejňuje prakticky ihned konkrétní podrobnosti o podnicích, které dočasně zavřela například kvůli výskytu škůdců, chybějící teplé vodě, nedodržení technologických postupů nebo třeba nečistotě. Informaci, které z těchto podniků nakonec dostaly nejvyšší pokutu a v jaké výši, ale inspekce zatím redakci neposkytla.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Z paraguayského vězení uprchlo 75 nebezpečných trestanců

Nejméně 75 vězňů, mezi nimiž jsou členové zvlášť nebezpečných brazilských gangů, uprchlo z vězení v Paraguayi. Oznámily to dnes v Asunciónu vládní zdroje. Uprchlíci se prokopali na svobodu tunelem, o němž podle přesvědčení vyšetřovatelů musel vězeňský personál vědět.

Věznice se nachází ve městě Pedro Juan Caballero při hranicích s Brazílií. Její ředitel bezprostředně po útěku přišel o práci, napsala agentura Reuters. "Byla to operace připravovaná řadu dní a je nemožné, aby o tom personál vězení nevěděl… Bylo to očividně zaplacené," řekla novinářům paraguayská ministryně spravedlnosti Cecilia Pérezová.

Hraniční oblast je známá jako trasa pašeráků drog, většinou členů brazilských zločineckých skupin. Do pátrání po uprchlících se kromě paraguayské zapojila i brazilská policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy