Poplatek za obsluhu? Restaurace si nesmějí připočítat 10 %

Petr Kučera Petr Kučera
17. 3. 2015 17:00
Samostatný poplatek za servis lze podle ČOI tolerovat jen v případě, že je vyjádřen přesnou částkou v korunách. Je ale nutné splnit i další podmínky.
Za 10% příplatek loni dostala vysokou pokutu restaurace U Kamenného stolu.
Za 10% příplatek loni dostala vysokou pokutu restaurace U Kamenného stolu. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Restaurace v České republice nesmějí nutit zákazníka k placení samostatného poplatku za servis či obsluhu, pokud je stanoven jako určité procento k ceně jídla a nápojů. A to ani v případě, že jej na tento poplatek předem upozorní v jídelním lístku. Vyplývá to ze stanoviska právního oddělení České obchodní inspekce (ČOI) k otázkám online deníku Aktuálně.cz, souvisejícím s přehledem nejvyšších pokut uložených v oblasti veřejného stravování.

"Příplatek, typicky uváděný jako „servis + 10 %“, porušuje zákon o ochraně spotřebitele, podle něhož nesmí informace o ceně jídel a nápojů vzbuzovat zdání, že je ve skutečnosti nižší. Spotřebitel má být seznámen s cenou konečnou zahrnující veškeré daně a poplatky, nesmí být nucen činit další úkony ke zjištění konečné ceny,“ tlumočí názor právníků mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.

Samostatný poplatek za servis lze podle ČOI tolerovat jen v případě, že je vyjádřen přesnou částkou v korunách, tedy například „servis 50 korun“. Takový poplatek musí být transparentně uveden v jídelním či nápojovém lístku, aby o něm byl spotřebitel zřetelně, srozumitelně a jasně informován ještě před objednávkou.

Předpokládá se nicméně, že související náklady si provozovatel započítá do samotné ceny jídla a nápojů. Obsluha není další službou navíc, ale přímo "podstatou" restaurace. Oproti tomu tazvaný couvert, tedy pečivo či dochucovadla, lze účtovat samostatně, pokud je to zřetelně na jídelním lístku uvedeno.

V každém případě je podle ČOI protizákonné účtovat poplatek za servis či obsluhu pouze zahraničním turistům, typicky tedy anglicky mluvícím hostům. Inspekce neuznává ani případný argument, že restaurace nabízejí zahraničním turistům nákladnější službu, protože je musí obsluhovat jazykově vyškolený, a tedy (pro provozovatele) dražší personál.

Prodávající nesmí spotřebitele diskriminovat. Podle nálezu Ústavního soudu z roku 2006 se diskriminací rozumí takové jednání, kdy je s různými subjekty nacházejícími se v totožné nebo obdobné situaci zacházeno rozdílně, aniž by pro takové rozdílné jednání existovaly rozumné důvody. Rozdílné jednání musí sledovat legitimní cíl a použité prostředky musí být přiměřené k dosažení takového cíle.

„V případě obsluhy cizinců v restauraci nejsou naplněny podmínky ospravedlnitelného rozdílného zacházení, jedná se tak o diskriminaci z důvodu státní příslušnosti, případně národnosti. Obě skupiny spotřebitelů se nacházejí ve shodné či obdobné situaci, zpoplatnění jazykově vybaveného personálu nemůže být považováno za přiměřený prostředek,“ uvádí stanovisko právníků ČOI.

Právě neoprávněné účtování příplatku k ceně patřilo mezi nejčastější porušení zákona, za něž Česká obchodní inspekce loni uložila nejvyšší pokuty. Nejpřísněji potrestala provozovatele Restaurace Čertovka na pražské Malé Straně – ve výši sankce 90 tisíc se projevilo i nedodržení míry podávaných nápojů a diskriminace anglicky mluvících hostů.

Soudy zatím o "správnosti" výkladu ČOI ohledně účtování příplatků nerozhodovaly, alespoň podle dostupných informací i podle vyjádření samotné inspekce. "Momentálně však evidujeme jednu žalobu proti našemu rozhodnutí ČOI, které se mimo jiné týkalo příplatku ve výši 10 procent. Soud však v této věci zatím nerozhodl," dodává mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 50 minutami

U obce Puklice na Jihlavsku havaroval autobus, na místě je zřejmě deset zraněných dětí

Na silnici mezi obcemi Puklice a Příseka na Jihlavsku havaroval v pátek odpoledne autobus. Zřejmě se vyhýbal protijedoucímu autu a převrátil se na bok. V autobuse se zranilo několik dětí, podle odhadů hasičů asi deset. Mluvčí policie Dana Čírtková řekla, že zranění snad nebudou vážná.

Dopravce přistavil k nehodě náhradní autobus. "Zatím byly tři děti s lehkým zraněním z místa převezeny, ale ještě probíhá ošetřování dětí na místě ve druhém autobuse," řekla Čírtková.

Nehoda byla ohlášena po 14:00. "Řidič autobusu z dosud nezjištěných příčin, ale zřejmě z důvodu vyhýbání se protijedoucímu vozidlu, najel na krajnici. Ta krajnice se utrhla, autobus se převrátil na bok a narazil částečně do stromu," řekla Čírtková.

Zdroj: ČTK
před 3 minutami

Živnostníci budou moci využít dobrovolně paušální daň, novelu podepsal prezident

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné budou moci od příštího roku platit dobrovolně takzvanou paušální daň. Zahrne odvod na sociální i zdravotní pojištění a daň z příjmů. Využít ji budou moci podnikatelé s ročními příjmy do jednoho milionu korun. Počítá s tím novela o daních z příjmů, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman.

Pro příští rok by měla podle dosavadních informací činit paušální daň 5469 korun za měsíc. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí také odpadne důvod k většině kontrol.

Paušální daň bude složena z minimálního odvodu na zdravotní pojištění, navýšeného minimálního odvodu na sociální pojištění o 15 procent a daně 100 korun. Nejvýhodnější bude paušální daň podle odborníků pro živnostníky s výdajovým paušálem, kteří ale zároveň neuplatňují daňové slevy na děti a manželku.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Řidiči za první tři dny koupili přes 9000 elektronických známek

Řidiči za první tři dny od spuštění prodeje koupili přes 9000 elektronických dálničních známek. Na twitteru to dnes uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Systém po prvním dnu, kdy měl výpadek až do odpoledních hodin, v současnosti funguje bez problémů. Elektronické viněty od příštího roku nahradí dosavadní papírové kupony.

Stát spustil systém pro prodej nových dálničních známek v úterý ráno. Krátce na to však systém přestal fungovat, znovu zprovozněn byl po 16:00. Důvodem byla technická chyba, kterou vývojáři podle Cendisu, jenž má systém na starosti, opravili. Společnost však varovala před možnými útoky zvenčí. Výpadek systému vyvolal vlnu kritiky politiků i odborníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy