Nejhorší směnárny v Česku? Známe nejvyšší pokuty od ČNB, projděte si výsledky kontrol

Jiří Hovorka Petr Kučera Jiří Hovorka, Petr Kučera
Aktualizováno 1. 2. 2017 9:12
Šest set tisíc korun. Taková je největší pokuta, kterou Česká národní banka loni uložila směnárně. Jde o jeden z pražských podniků, jejichž nekalé praktiky nedávno připomněl online deník Aktuálně.cz ve fotoreportáži z centra Prahy. Další směnárny, které matou zahraniční turisty třeba dvojitými kurzovními lístky, ale v přehledu nejvyšších pokut nenajdete. Projděte si, které směnárny a za co centrální banka trestá. (Klikněte na úvodní fotku.)
Foto: Jakub Plíhal

Úvodem

Některé směnárny v centru Prahy jsou pastí na turisty, ukázala fotoreportáž online deníku Aktuálně.cz. Stačí se projít mezi Václavským a Staroměstským náměstím, detailněji nahlédnout na kurzovní lístky a je jasné, že tu nejde o férové obchody. Podobné triky se dějí i v těsné blízkosti sídla České národní banky (na fotce), která na směnárenský trh dohlíží.

Proč to směnárnám pořád stále prochází? Třeba i proto, že jen tři z celkem 44 pokut, které ČNB loni směnárnám pravomocně uložila, se týkaly dvojích kurzovních lístků – přitom právě to je častý způsob, jak směnárny v centru Prahy matou klienty. Naše fotoreportáž přitom jasně ukazuje, že dvojí kurzy nejsou ani ojedinělé, ani obtížně odhalitelné.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Do areálu amerického velvyslanectví v Bagdádu dopadly tři rakety

Do areálu amerického velvyslanectví v irácké metropoli Bagdádu dopadly tři rakety. Jedna z nich zasáhla jídelnu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroj. O obětech či raněných se agentura nezmiňuje.

Podle AFP je to poprvé, co rakety zasáhly přímo americkou ambasádu nacházející se v opevněné a přísně střežené Zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení.

před 1 hodinou

Samková si v druhém závodu v Kanadě polepšila na páté místo

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila ve druhém závodu Světového poháru v kanadském zimním středisku Big White pátá a o místo vylepšila výsledek ze soboty. Vyhrála Australanka Belle Brockhoffová, která oplatila porážku Italce Michele Moioliové.

Mezi muži zvítězil v závodě, který se jel místo plánované soutěže družstev jako náhrada za zrušený SP v německém Feldbergu, Ital Lorenzo Sommariva. Jan Kubičík vypadl v prvním kole.

Úřadující mistryně světa a obhájkyně křišťálového glóbu Samková prošla z osmifinále i čtvrtfinále suverénně z prvního místa, semifinále se jí ale nepovedlo. V malém finále si tentokrát pozici v čele pohlídala.

Vedení v průběžném pořadí udržela Moioliová před Brockhoffovou, Samková je dál třetí. Další závody SP ve snowboardcrossu jsou na programu po zrušení Feldbergu až na začátku března v Sierra Nevadě, finále ve Veysonnaz se pojede v polovině března.

Další zprávy