Nová zbraň na nevýhodné nákupy. Pomůže hlavně seniorům

Petr Kučera Petr Kučera
22. 3. 2012 5:30
Opoziční novelu občanského zákoníku podpořili i poslanci vládní koalice
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Opoziční ČSSD uspěla ve sněmovně s návrhem, jak více ochránit spotřebitele před nevýhodnými nákupy. Novelu občanského zákoníku podpořili i poslanci vládní koalice.

Změna má zlepšit postavení lidí, kteří takzvanou spotřebitelskou smlouvu podepsali u sebe doma. Typicky jde o případy různých předváděcích akcí a podomních obchodníků, kdy prodejci zneužívali dosavadního znění zákona.

Dosud obecně platí, že lze do 14 dní odstoupit od smlouvy "uzavřené mimo prostory obvyklé k podnikání dodavatele nebo nemá-li dodavatel žádné stálé místo k podnikání". Tato možnost však neplatí, pokud si spotřebitel "výslovně sjednal návštěvu dodavatele za účelem objednávky".

Právě druhá uvedená věta má z občanského zákoníku brzy zmizet. Nahradí ji jiná, užší výjimka: Nově nepůjde odstoupit jen od smlouvy o opravě nebo údržbě "provedené v místě určeném spotřebitelem na jeho žádost, pokud dodavatel neprovedl jinou než vyžádanou opravu nebo údržbu nebo nedodal jiné zboží než nutné k provedení opravy nebo údržby".

Pokud novelu podle očekávání schválí i Senát a následně ji podepíše prezident republiky, začne být změna účinná patnáctým dnem po zveřejnění ve Sbírce zákonů, tedy ještě letos na jaře.

Klamavé a agresivní praktiky

V praxi stále častěji dochází k tomu, že podnikatelé nabízející svoje zboží a služby mimo prostory obvyklé k podnikání dodavatele - zejména na předváděcích akcích - uvedenou zákonnou výjimku zneužívali.

Nechávají totiž kupujícího přímo ve smlouvě nebo v samostatné listině podepisovat prohlášení o tom, že si spotřebitel výslovně sjednal návštěvu dodavatele za účelem objednávky - právě aby jej zbavili možnosti odstoupení od smlouvy.

"Návštěvníci předváděcích akcí, zejména senioři, nejsou připraveni na mnohdy klamavé či agresivní obchodní praktiky podnikatelů. Snadno se tak nechají přimět k podpisu dokumentu, který v žádném případě není projevem jejich svobodné a vážné vůle, přitom je zbavuje jejich spotřebitelských práv," připomíná skupina poslanců ČSSD v návrhu novely.

Často dochází k tomu, že podnikatel nabídne účastníku předváděcí akce, že jej doveze se zakoupeným zbožím až domů.

"Senior, který je rád, že se nemusí se zbožím nosit, rád svolí a při příjezdu pak ochotně dodavateli podepíše jakési potvrzení. Ze strany podnikatelů, kteří takto postupují, jde o obcházení zákona, neboť jejich cílem je zbavit spotřebitele jejich zákonného práva na odstoupení od smlouvy. To je v příkrém rozporu s úmyslem zákonodárce i s příslušnou unijní směrnicí," uvedli poslanci v návrhu.

Spotřebitel často nemá možnost porovnat jakost a cenu podobné nabídky s jinými, obchodníci zneužívají prvku překvapení.

Obrana je obtížná

Takto poškození lidé přitom mnohdy nemají dostatek důkazů, jak v následném soudním sporu prokázat, že smlouva byla skutečně uzavřena mimo prostory obvyklé k podnikání dodavatele. Lze to prokázat jedině svědeckými výpověďmi - to bývá někdy problém, neboť spotřebitel nemusí znát další účastníky předváděcí akce, kteří by mu mohli takové uzavření smlouvy dosvědčit.

Další překážkou jsou náklady na soudní řízení v případě, že spotřebitel svůj nárok neprokáže, či nebezpečí, že žalovaná společnost do vydání pravomocného soudního rozhodnutí zkrachuje.

 

Právě se děje

Další zprávy