Pyramidová hra končí. Obří pokuta "finančním poradcům"

Petra Dlouhá, Peníze.cz
11. 3. 2012 7:00
ČNB trestá Institut finančního poradenství. Přečtěte si, jak vydělával na klientech
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters

Studenti, matky na mateřské a lidé bez práce, kteří akutně potřebují peníze. Na ty byla stavěná pyramidová hra Institutu finančního poradenství.

Stížnosti na jeho podivné metody se ozývaly několik let. Česká národní banka se nyní rozhodla jednat a společnosti potvrdila šestimilionovou pokutu.

Směnka na 48 tisíc

Daniel studuje vysokou školu. Jeho rodiče mu měsíčně nemohou mnoho přispívat, a tak si musí na studia vydělávat sám.

"Známý mě v roce 2009 pozval na schůzku s nějakou firmou s tím, že si u nich dobře vydělává a určitě by se tam našlo i něco pro mě," začíná vyprávět Daniel.

Jednalo se o prezentaci Institutu finančního poradenství (IFP). "Vysvětlovali nám, že společnost prodává investiční životní pojištění České podnikatelské pojišťovny," líčí Daniel.

Podmínkou budoucího výdělku sice bylo, aby sám tuto pojistku uzavřel, ale slibované peníze jeho pochybnosti rychle vytěsnily. "Za každého nového člověka, kterého přivedu, slibovali dvanáct tisíc," vysvětluje.

Pracovat se mělo v dvoučlenných týmech. Nováček v něm fungoval jako podřízený, jakmile přivedl nového člověka, stal se jeho šéfem. „Měli to skvěle propracované, na místě mě absolutně oblbli," pokračuje.

Daniel se nechal zmámit a podepsal vše, co mu zástupci IFP předložili. Mimo jiné také směnku na čtyřicet osm tisíc.

"Dneska se za to stydím, ale tehdy jsem pořádně netušil, co přesně směnka je, respektive, jaké může mít důsledky," říká Daniel.

Důsledky pro dvacetiletého studenta ovšem mohly být zásadní. Směnka je cenný papír, který vás může přivést do pořádného průšvihu. Pokud je totiž řádně vyplněná a má všechny náležitosti, soud se vůbec nezabývá jejím původem. Dokonce ho nezajímá ani to, že dluh, který zajišťovala, je už třeba dávno splacený. Automaticky vydá směnečný platební rozkaz.

A o jaký závazek se v Danielově případě mělo jednat? Společnost IFP si směnkou jistila, že student bude po dobu dvou let platit měsíčně dva tisíce za pojistku, kterou uzavřel. Kdyby ji stornoval nebo vypověděl, přišla by totiž firma o provizi.

Spoření na stáří? Ne, černá díra

Neblahou zkušenost s IFP má také další poškozená, která si přála zůstat v anonymitě. Jejím případem se zabývalo sdružení Spotřebitel.net.

"Naše klientka byla právě na mateřské dovolené a chtěla si trochu přivydělat," říká Lucie Petránková ze sdružení Spotřebitel.net. Podobně jako Daniel natrefila na společnost IFP.

"Osm měsíců platila dva tisíce za uzavřenou pojistku v domnění, že si spoří na stáří. Pak jí ale z pojišťovny přišla upomínka, že pojistku nehradí," vykládá Lucie Petránková.

Žena proto ihned zavolala do pojišťovny, aby ji ujistila, že peníze pravidelně posílá na účet společnosti IFP, jak je dohodnuto ve smlouvě.

Jenže do pojišťovny žádné peníze nedorazily. V pojišťovně jí sdělili, že pokud se zprostředkovatelem uzavřela ještě nějakou další smlouvu nad rámec pojistky, musí si to vyřešit sama.

Snažila se tedy okamžitě kontaktovat zástupce IFP. Nikdo se s ní ale nechtěl bavit. "Telefon nezvedali, na e-maily a dopisy nereagovali," popisuje Lucie Petránková.

Pomohlo až trestní oznámení. "IFP se najednou rozhýbala a většinu peněz do pojišťovny poslala," říká. Problém tím ale zdaleka vyřešen nebyl.

"Ukázalo se totiž, že matka na mateřské dovolené má podle smlouvy s pojišťovnou každý měsíc hradit na její účet dva tisíce korun a podle smlouvy s IFP má dva tisíce hradit prostřednictvím účtu IFP," popisuje Lucie Petránková.

V případě, že by peníze na účet IFP včas a řádně neodesílala, začala by se nad ní okamžitě vznášet hrozba smluvní pokuty ve výši čtyřiceti osmi tisíc, která byla stejně jako u Daniela jištěna směnkou.

"V pojišťovně tehdy klientce doporučili, aby sumu hradila dvakrát - jak pojišťovně, tak na účet IFP. Rázem z toho tedy byly čtyři tisíce měsíčně."

Další poškození spolupracovníci IFP dokonce tvrdí, že u jedné směnky závazky nekončily. V některých případech prý firma vyžadovala, aby další směnkou ručili za splátky kolegy, kterého do firmy přivedli.

Zbytek článku a diskuzi k tématu čtěte na webu Peníze.cz.

Pyramidy v Gíze jsou jediným "starým divem" který ještě stojí
Pyramidy v Gíze jsou jediným "starým divem" který ještě stojí | Foto: Reuters
Čtěte více:
Pokračování článku a diskuze k tématu na Peníze.cz

 

Právě se děje

Další zprávy