Přehledně ke koronaviru: Kdo smí nařídit karanténu, jak na ošetřovné a storna zájezdů

Ekonomika Ekonomika
Aktualizováno 15. 3. 2020 20:01
Epidemie koronaviru se už teď negativně podepisuje na globální i české ekonomice. Nejvíce to zatím pociťuje letecký sektor, například kvůli rušení zájezdů ze strany cestujících. Jaká pravidla se v případě storna dovolené uplatňují? A má zaměstnavatel právo ptát se pracovníka, kde na dovolené byl? Podívejte se na přehled ekonomických a pracovněprávních témat k šířící se nákaze koronavirem.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Shutterstock

Nařízení karantény zaměstnanci

  • Zaměstnavatel by měl svým pracovníkům poskytnout v případě propuknutí jakékoliv nákazy osvětu typu, jak si mýt ruce a jak si správně zakrývat ústa při kašli. 
  • Firma může od zaměstnanců, kteří se vrátili z dovolené, vyžadovat informace o rizicích spojených s koronavirem, například zda se nezdržovali v některém z ohnisek nákaz.
  • Zaměstnavatel nemůže pracovníka poslat do karantény, pokud ji nebo pracovní neschopnost nenařídil doktor. Firma má přesto několik možností, jak nemocného poslat z práce domů, například mu může poskytnout náhradní volno.
  • Pokud lékař či hygienik zaměstnanci karanténu nařídil, jedná se o překážku v práci, za kterou přísluší náhrada mzdy stejně jako v případě běžné pracovní neschopnosti.
  • Zákoník práce dává zaměstnanci právo odmítnout výkon nebezpečné práce. Odmítnutá práce ale musí bezprostředně a závažným způsobem ohrožovat jeho život nebo zdraví, popřípadě život nebo zdraví jiných lidí. Obava z nakažení koronavirem není v současné době dostatečně silný argument.
  • Zaměstnavatel může v souvislosti s nákazou zavřít provozovnu z důvodu protiepidemiologických opatření. Jde vlastně o nařízení karantény a v takovém případě zaměstnavatel platí prvních 14 dní zaměstnancům "nemocenské". 
  • Další podrobnosti se dočtete v článku:
    Zakašleš a mazej domů. Co vám může firma nařídit v případě nákazy a na co máte nárok
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Vláda chce těsně před volbami jednat ve Sněmovně o zmrazení platů politiků

Vláda chce těsně před volbami 5. října projednat ve Sněmovně návrh na zmrazení platů politiků. V pondělí schválila příslušný návrh. Po jednání kabinetu o tom informoval vicepremiér Karel Havlíček (ANO). Uvedl, že schválen byl zákon o platu představitelů státní moci, který se týká politiků, nikoliv soudců. "Současně pracujeme na jeho zařazení," uvedl s návrhem na termín 5. října. Poslanci poslední řádnou schůzi uzavřeli v pátek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tenista Veselý nevyužil dva setboly a vypadl v Nur-Sultanu s Munarem

Nejlepší český tenista Jiří Veselý vypadl na turnaji v Nur-Sultanu v prvním kole. Se Španělem Jaumem Munarem osmadvacetiletý příbramský rodák prohrál v hlavním městě Kazachstánu za hodinu a tři čtvrtě 3:6 a 6:7.

Veselý, jemuž patří v žebříčku 88. místo, měl v tie-breaku druhé sady dobrou příležitost dotáhnout zápas do třetího setu. Za stavu 6:4 měl dva setboly, ale ani jeden neproměnil. Naopak dvojchybou dal 71. hráči světa Munarovi možnost utkání ukončit a Španěl nezaváhal.

Na ATP Tour prohrál Veselý po vyřazení v 2. kole v Kitzbühelu a 1. kole US Open třetí zápas za sebou.

Tenisový turnaj mužů v Nur-Sultanu (tvrdý povrch, 541.800 dolarů):

Dvouhra - 1. kolo:

Munar (Šp.) - Veselý (ČR) 6:3, 7:6 (8:6).

Zdroj: ČTK
Další zprávy