Zakašleš a mazej domů. Co vám může firma nařídit v případě nákazy a na co máte nárok

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
9. 3. 2020 6:06
Může vás zaměstnavatel poslat do karantény, když kašlete? A kolik korun dostanete, když musíte zůstat s dítětem doma, jehož školu zavřeli? Právník Tomáš Procházka z kanceláře Eversheds Sutherland radí, co můžou v souvislosti s šířením nákazy koronaviru chtít firmy po svých zaměstnancích a naopak jaká jsou jejich práva vůči zaměstnavatelům.
Dezinfekce školních lavic v italském Turíně.
Dezinfekce školních lavic v italském Turíně. | Foto: Reuters

Prevence na první místě

Když se ve společnosti objeví jakákoliv nákaza, je potřeba dbát na prevenci. A protože lidé tráví v zaměstnání spoustu času, měl by zaměstnavatel: 

  • Poskytnout osvětu typu, jak si mýt ruce a jak si správně zakrývat ústa při kašli. 
  • Omezit osobní setkání a upřednostnit jednání a schůzky prostřednictvím video/telekonferencí, případně mimo prostory zaměstnavatele.
  • Omezit pracovní cesty a velké konference, zejména v zahraničí.
  • Zvážit častější úklid prostor, případně jejich úklid dezinfekčními prostředky a poskytnout dezinfekční prostředky v prostorách firmy, tedy různé gely, utěrky na výpočetní techniku. "Možná bych doporučil umístit dezinfekční prostředky tak, aby je nebylo možné "odnášet" zaměstnanci k domácímu použití," zmiňuje advokát Tomáš Procházka.
  • Vybavit zaměstnance bezprostředně ohrožené nákazou ochrannými pomůckami například ve zdravotnických zařízeních nebo ve skladech, kde jsou lidé v kontaktu s mezinárodní kamionovou přepravou či na recepcích v hotelech. 
  • Omezit pohyb třetích osob v prostorách zaměstnavatele na vyhrazená místa, případně vstup třetích osob zakázat úplně.
  • Umožnit zaměstnancům práci z domova, pokud je to možné.

"Zaměstnavatel by měl pravidelně informovat své zaměstnance o přijatých a plánovaných opatřeních, aktualizovat kontaktní údaje zaměstnanců a také osob, na které se mají zaměstnanci obrátit v případě dotazů ohledně koronaviru," říká Tomáš Procházka. 

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy