Zakašleš a mazej domů. Co vám může firma nařídit v případě nákazy a na co máte nárok

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
9. 3. 2020 6:06
Může vás zaměstnavatel poslat do karantény, když kašlete? A kolik korun dostanete, když musíte zůstat s dítětem doma, jehož školu zavřeli? Právník Tomáš Procházka z kanceláře Eversheds Sutherland radí, co můžou v souvislosti s šířením nákazy koronaviru chtít firmy po svých zaměstnancích a naopak jaká jsou jejich práva vůči zaměstnavatelům.
Dezinfekce školních lavic v italském Turíně.
Dezinfekce školních lavic v italském Turíně. | Foto: Reuters

Prevence na první místě

Když se ve společnosti objeví jakákoliv nákaza, je potřeba dbát na prevenci. A protože lidé tráví v zaměstnání spoustu času, měl by zaměstnavatel: 

  • Poskytnout osvětu typu, jak si mýt ruce a jak si správně zakrývat ústa při kašli. 
  • Omezit osobní setkání a upřednostnit jednání a schůzky prostřednictvím video/telekonferencí, případně mimo prostory zaměstnavatele.
  • Omezit pracovní cesty a velké konference, zejména v zahraničí.
  • Zvážit častější úklid prostor, případně jejich úklid dezinfekčními prostředky a poskytnout dezinfekční prostředky v prostorách firmy, tedy různé gely, utěrky na výpočetní techniku. "Možná bych doporučil umístit dezinfekční prostředky tak, aby je nebylo možné "odnášet" zaměstnanci k domácímu použití," zmiňuje advokát Tomáš Procházka.
  • Vybavit zaměstnance bezprostředně ohrožené nákazou ochrannými pomůckami například ve zdravotnických zařízeních nebo ve skladech, kde jsou lidé v kontaktu s mezinárodní kamionovou přepravou či na recepcích v hotelech. 
  • Omezit pohyb třetích osob v prostorách zaměstnavatele na vyhrazená místa, případně vstup třetích osob zakázat úplně.
  • Umožnit zaměstnancům práci z domova, pokud je to možné.

"Zaměstnavatel by měl pravidelně informovat své zaměstnance o přijatých a plánovaných opatřeních, aktualizovat kontaktní údaje zaměstnanců a také osob, na které se mají zaměstnanci obrátit v případě dotazů ohledně koronaviru," říká Tomáš Procházka. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Schick si podle trenéra musí na návrat ještě několik týdnů počkat

Podle trenéra fotbalistů Leverkusenu Petera Bosze je návrat zraněného útočníka Patrika Schicka na hřiště otázkou několika týdnů. Čtyřiadvacetiletý český reprezentant, který nehraje od začátku října, nepřicestoval s Bayerem do Prahy, kde se německý celek utká ve čtvrtečním duelu 2. kola základní skupiny Evropské ligy s českým mistrem Slavií.

Schick v minulém ročníku hostoval z AS Řím v Lipsku. "Rudí býci" ale na něj kvůli ekonomickým dopadům pandemie koronaviru opci neuplatnili. Místo toho po českém hráči sáhl Leverkusen, který ho v září přivedl za více než 700 milionů korun.

V dresu Bayeru stihl Schick odehrát čtyři soutěžní duely, v nichž dal dva góly. Počátkem října si však v bundesligovém duelu se Stuttgartem lehce natrhl zadní stehenní sval a od té doby nehraje.

"Patrik zůstal v Leverkusenu. Trénuje, pracuje na své kondičce. Je to ještě otázka několika týdnů. Včera již s námi trénoval, ale ještě si musí počkat, než bude moci nastoupit," řekl na dnešní tiskové videokonferenci šestapadesátiletý Nizozemec Bosz.

Další zprávy