Zentiva zvýší výrobu paracetamolu a ibalginu. Měsíčně přibude milion balení

ČTK ČTK
10. 3. 2020 11:29
Farmaceutická společnost Zentiva navýší kvůli šíření nákazy novým koronavirem výrobu paracetamolu a ibuprofenu, látek účinných proti horečce, která infekci nákazou provází. Uvedla to mluvčí firmy Lucie Šabíková. Podle ředitelky Zentivy pro Česko a Slovensko Soni Porubské pokračuje společnost i ve výrobě ostatních léčiv, aby zajistila jejich plynulou dodávku pro pacienty.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Economia

"Tento měsíc plánujeme vyrobit o milion balení ibuprofenu a paracetamolu více, než bylo plánováno," uvedl v úterý ředitel výrobního závodu Zentiva v Praze Denis Paris. Výrobní závod Zentivy v Praze - Dolních Měcholupech má celkově kapacitu vyrobit více než deset milionů balení léčiv měsíčně.

Zhruba 80 procent dosud nakažených celosvětově mělo mírný průběh nemoci. Většinou bez příznaků byli i dosud zaznamenaní čeští pacienti. Horečka je spolu se suchým kašlem a bolestí svalů a kloubů jedním z varovných příznaků, neobjevuje se ale u všech nemocných. Podle primářky Kliniky infekčních nemocí Nemocnice Na Bulovce Hany Roháčové jsou i lidé, kteří virus přenášejí, ale příznaky nemají žádné.

V Česku je zatím 40 potvrzených případů nákazy. Koronavirus se šíří od loňského prosince z Číny. Stát kvůli novému koronaviru zakáže ode dnešních 18:00 akce nad 100 účastníků. Na dnešní tiskové konferenci po zasedání Bezpečnostní rady státu to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Dosud musely být pouze hlášeny akce a shromáždění nad 5000 lidí krajským hygienickým stanicím.

Zákaz se týká divadelních, hudebních, filmových a dalších představení, stejně tak sportovních či náboženských akcí, a to veřejných i soukromých s účastí přesahující ve stejný čas 100 osob. Opatření bude platit do odvolání. Zákaz se nevztahuje na schůze, zasedání a podobné akce ústavních orgánů, orgánů veřejné moci či soudů, řekl Babiš.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Schick si podle trenéra musí na návrat ještě několik týdnů počkat

Podle trenéra fotbalistů Leverkusenu Petera Bosze je návrat zraněného útočníka Patrika Schicka na hřiště otázkou několika týdnů. Čtyřiadvacetiletý český reprezentant, který nehraje od začátku října, nepřicestoval s Bayerem do Prahy, kde se německý celek utká ve čtvrtečním duelu 2. kola základní skupiny Evropské ligy s českým mistrem Slavií.

Schick v minulém ročníku hostoval z AS Řím v Lipsku. "Rudí býci" ale na něj kvůli ekonomickým dopadům pandemie koronaviru opci neuplatnili. Místo toho po českém hráči sáhl Leverkusen, který ho v září přivedl za více než 700 milionů korun.

V dresu Bayeru stihl Schick odehrát čtyři soutěžní duely, v nichž dal dva góly. Počátkem října si však v bundesligovém duelu se Stuttgartem lehce natrhl zadní stehenní sval a od té doby nehraje.

"Patrik zůstal v Leverkusenu. Trénuje, pracuje na své kondičce. Je to ještě otázka několika týdnů. Včera již s námi trénoval, ale ještě si musí počkat, než bude moci nastoupit," řekl na dnešní tiskové videokonferenci šestapadesátiletý Nizozemec Bosz.

Další zprávy