Zentiva zvýší výrobu paracetamolu a ibalginu. Měsíčně přibude milion balení

ČTK ČTK
10. 3. 2020 11:29
Farmaceutická společnost Zentiva navýší kvůli šíření nákazy novým koronavirem výrobu paracetamolu a ibuprofenu, látek účinných proti horečce, která infekci nákazou provází. Uvedla to mluvčí firmy Lucie Šabíková. Podle ředitelky Zentivy pro Česko a Slovensko Soni Porubské pokračuje společnost i ve výrobě ostatních léčiv, aby zajistila jejich plynulou dodávku pro pacienty.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Economia

"Tento měsíc plánujeme vyrobit o milion balení ibuprofenu a paracetamolu více, než bylo plánováno," uvedl v úterý ředitel výrobního závodu Zentiva v Praze Denis Paris. Výrobní závod Zentivy v Praze - Dolních Měcholupech má celkově kapacitu vyrobit více než deset milionů balení léčiv měsíčně.

Zhruba 80 procent dosud nakažených celosvětově mělo mírný průběh nemoci. Většinou bez příznaků byli i dosud zaznamenaní čeští pacienti. Horečka je spolu se suchým kašlem a bolestí svalů a kloubů jedním z varovných příznaků, neobjevuje se ale u všech nemocných. Podle primářky Kliniky infekčních nemocí Nemocnice Na Bulovce Hany Roháčové jsou i lidé, kteří virus přenášejí, ale příznaky nemají žádné.

V Česku je zatím 40 potvrzených případů nákazy. Koronavirus se šíří od loňského prosince z Číny. Stát kvůli novému koronaviru zakáže ode dnešních 18:00 akce nad 100 účastníků. Na dnešní tiskové konferenci po zasedání Bezpečnostní rady státu to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Dosud musely být pouze hlášeny akce a shromáždění nad 5000 lidí krajským hygienickým stanicím.

Zákaz se týká divadelních, hudebních, filmových a dalších představení, stejně tak sportovních či náboženských akcí, a to veřejných i soukromých s účastí přesahující ve stejný čas 100 osob. Opatření bude platit do odvolání. Zákaz se nevztahuje na schůze, zasedání a podobné akce ústavních orgánů, orgánů veřejné moci či soudů, řekl Babiš.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Brno už prodalo na imaginární zápas lístky za milion korun

Fotbalová Zbrojovka Brno už prodala na imaginární zápas se Slavií na pomoc v boji s novým koronavirem vstupenky v hodnotě milion korun. Momentálně druholigový klub si dal za cíl virtuálně vyprodat někdejší slavný stadion za Lužánkami, kam v říjnu 1996 přišlo na zápas s Pražany 44.120 diváků, což je dosud nejvyšší návštěva v české lize.

Výtěžek z prodeje virtuálních lístků získá brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích na boj s nemocí COVID-19. Do akce se zapojila i Slavia. Podle brněnského klubu fanoušci koupili zatím pět tisíc lístků, které se prodávají za 200 korun.

V Česku si fanoušci mohou kupovat virtuální lístky i na další dva zápasy. Olomouc si připomíná slavné utkání s Realem Madrid a Jablonec pak v neděli imaginárně "odehraje" podještědské derby s Libercem. Výtěžek poputuje rovněž do tamních nemocnic.

Další zprávy