Zentiva zvýší výrobu paracetamolu a ibalginu. Měsíčně přibude milion balení

ČTK ČTK
10. 3. 2020 11:29
Farmaceutická společnost Zentiva navýší kvůli šíření nákazy novým koronavirem výrobu paracetamolu a ibuprofenu, látek účinných proti horečce, která infekci nákazou provází. Uvedla to mluvčí firmy Lucie Šabíková. Podle ředitelky Zentivy pro Česko a Slovensko Soni Porubské pokračuje společnost i ve výrobě ostatních léčiv, aby zajistila jejich plynulou dodávku pro pacienty.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Economia

"Tento měsíc plánujeme vyrobit o milion balení ibuprofenu a paracetamolu více, než bylo plánováno," uvedl v úterý ředitel výrobního závodu Zentiva v Praze Denis Paris. Výrobní závod Zentivy v Praze - Dolních Měcholupech má celkově kapacitu vyrobit více než deset milionů balení léčiv měsíčně.

Zhruba 80 procent dosud nakažených celosvětově mělo mírný průběh nemoci. Většinou bez příznaků byli i dosud zaznamenaní čeští pacienti. Horečka je spolu se suchým kašlem a bolestí svalů a kloubů jedním z varovných příznaků, neobjevuje se ale u všech nemocných. Podle primářky Kliniky infekčních nemocí Nemocnice Na Bulovce Hany Roháčové jsou i lidé, kteří virus přenášejí, ale příznaky nemají žádné.

V Česku je zatím 40 potvrzených případů nákazy. Koronavirus se šíří od loňského prosince z Číny. Stát kvůli novému koronaviru zakáže ode dnešních 18:00 akce nad 100 účastníků. Na dnešní tiskové konferenci po zasedání Bezpečnostní rady státu to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Dosud musely být pouze hlášeny akce a shromáždění nad 5000 lidí krajským hygienickým stanicím.

Zákaz se týká divadelních, hudebních, filmových a dalších představení, stejně tak sportovních či náboženských akcí, a to veřejných i soukromých s účastí přesahující ve stejný čas 100 osob. Opatření bude platit do odvolání. Zákaz se nevztahuje na schůze, zasedání a podobné akce ústavních orgánů, orgánů veřejné moci či soudů, řekl Babiš.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy