Čtyřnásobný prodej mouky a zdražení dezinfekce. První čísla potvrdila nákupní horečku

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
9. 3. 2020 15:23
Nákupní horečka zachvátila Čechy těsně před příchodem koronaviru do země. Podle nejnovějších statistik ve velkém skupovali trvanlivé potraviny, z regálů začaly rychle mizet i nejrůznější dezinfekční prostředky. Tržby obchodů tak byly ve výsledku o 19 procent vyšší než ve stejném období loni. Například hned 14krát se zvedly u čisticích prostředků na ruce bez vody, třikrát pak u rýže.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

"Nákupní horečka se projevila i u českých a slovenských spotřebitelů," potvrzuje Mária Hukelová z analytické společnosti Nielsen, která zmapovala obchodní data v období od 24. února do 1. března a porovnala je s těmi z loňského roku.

Čísla mluví jasně: Z oblasti potravin nejvíce vzrostly tržby za mouku, a to čtyřikrát. Dvakrát více se prodávaly těstoviny, kuchyňský olej i rybí konzervy.

Foto: Nielsen

Vlhčené ubrousky zaznamenaly v 9. týdnu letošního roku čtyřikrát vyšší tržby než loni, mýdla třikrát, dezinfekce pro domácnost a univerzální čističe pak dvakrát.

Konkrétně třeba u dezinfekcí ovšem není za nárůstem tržeb pouze vysoký zájem zákazníků, ale také vyšší cena. "Osobně myslím, že se jednalo o kombinaci obojího, tedy že vzrostlo množství prodaného zboží, ale zároveň toho obchodníci využili a zvýšili i ceny," uvádí analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Podle srovnávače Heureka.cz vzrostly ceny za dezinfekce za poslední dny v některých případech až trojnásobně. Zboží se navíc v mnohých obchodech stalo dočasně nedostupným.

Celkově se nákupní koš v 9. letošním týdnu zvětšil oproti loňsku o 13,5 procenta.

Společnost Nielsen sledovala obchody s týdenními tržbami nad 35 milionů korun. Konkrétně tedy Albert, Billu, Penny, Globus, Kaufland a Tesco. Dále dm drogerii, Rossmann, Tetu a Top Drogerii.

I když Slovensko zaznamenalo první potvrzený případ onemocnění Covid-19 až v uplynulém víkendu, Slováci podle analýzy Nielsen situaci v Česku pečlivě sledovali a začali se v daném týdnu také předzásobovat.

V případě vybraných potravin byl u tamních prodejců nárůst tržeb podobný, v případě dezinfekčních prostředků nicméně Slováci tak "akční" jako Češi nebyli. Například toaletní papír se prodával 1,4krát více a plenkové kalhotky stejně tak.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Atlético Madrid po šestigólové premiéře neskórovalo proti Huesce

Fotbalisté Atlética Madrid nedokázali ve druhém zápase v sezoně španělské ligy skórovat a na hřišti Huescy remizovali 0:0. Neprosadil se ani uruguayský útočník Luis Suárez, který o víkendu při premiérovém startu po přestupu z Barcelony přispěl dvěma brankami k vysoké výhře 6:1 nad Granadou. Druhé vítězství ve třetím utkání v lize vydřel Real Madrid, který zdolal Valladolid 1:0. O těsné výhře úřadujících mistrů rozhodl gólem brazilský útočník Júnior Vinícius.

Atlético si proti Huesce vypracovalo řadu šancí. Suárez, jenž tentokrát nastoupil v základní sestavě, měl blízko ke gólu ve druhém poločase, po sprinterském souboji s Andreasem Fernándezem už ale míč nedokázal protlačit kolem brankáře.

K sedmibodovým týmům v čele tabulky se přidal vedle Realu Madrid i Villarreal, který ve čtvrtém zápase v sezoně porazil Alavés 3:1. Dvěma góly k výhře přispěl Paco Alcácer.

Real se musel obejít bez zraněného Edena Hazarda. Favorita zachránil až Vinícius, jenž vystřídal Luku Joviče. Ten sice donutil brankáře hostů ke dvěma skvělým zákrokům, gólově se ale neprosadil. Brazilský útočník uklidil v 65. minutě do branky míč, který se k němu v pokutovém území odrazil od soupeřova obránce.

Další zprávy