Praha - Více jak rok trvající zlevňování na rekordně nízkou úroveň se sice v červnu zastavilo, hypoteční trh si ale připsal jiný rekord: Banky v tomto měsíci sjednaly rekordní počet i objem nových hypotečních úvěrů. Lidé se totiž lekli zdražení hypoték, s nímž v červnu přišly Hypoteční a Komerční banka (momentálně jednička a dvojka na trhu), a pospíchali si ještě pro nabídky s rekordně nízkými sazbami.
Důvod pro další zdražení ale mezitím pominul. "Trend se otočil a cena zdrojů začala v červnu klesat. Ostatní banky takticky vyčkávají," říká v rozhovoru pro online deník Aktuálně.cz Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti Golem Finance.
Zájemcům o hypotéku doporučuje počkat na září, kdy zesílí konkurenční tlak. "Banky by mohly jít se sazbami mírně dolů nebo alespoň přijít se zajímavými akčními nabídkami," říká Ostatek. Banky by podle něj například mohly výrazně zvýhodnit dlouhodobé fixace, po nichž roste poptávka.
Aktuálně.cz: Lidé se evidentně lekli možného zdražování. Měli by skutečně pospíchat do bank?
Libor Ostatek: Kvůli úrokovým sazbám ne. Ale rostou ceny nemovitostí a to bych viděl jako faktor, který by měli lidé zvážit. Navíc platí pravidlo, že pokud se na trhu objeví zajímavá nemovitost, je pryč v řádu několika málo týdnů, někdy i dní. Úrokové sazby na extrémně nízkých hodnotách jsou v tomto období standardem, a pokud někdo z hypotečních poradců straší jejich rychlým nárůstem, měl by klient poděkovat a jít za specialistou, který věci rozumí. Tím nechci říct, že zítra banky nemůžou zdražit, ale podívejte se na červnovou situaci: Zdražily čtyři banky a u ostatních deseti, které nabízíme, máme stejné ceny jako v květnu, kdy byly sazby na minimu.
A.cz: V červnu ohlásili mírné zvýšení sazeb dva ze tří největších hráčů - Hypoteční a Komerční banka. Které dvě další banky také zdražily?
UniCredit Bank a Expobank. Zbylých deset hráčů na trhu sazbami nehýbalo. Chci ještě dodat, že se paušálně mluvilo o zdražení, ale přesněji řečeno: u fixací do pěti let bylo zdražení jen kosmetické, největší růst byl u sazeb na delší fixace sedm až 10 let - zhruba tři desetiny procentního bodu). Fixací do pěti let je drtivý podíl (jen tříletých a pětiletých je více než 80 procent), takže dopad byl minimální.
A.cz: Je reálné, že sazby brzy zvýší i další banky?
Osobně si myslím, že ne. Cena dlouhodobých zdrojů totiž už neroste. Z pohledu Hypoteční banky, Komerční banky a UniCredit Bank bylo zdražení logické - během dubna, května rostla cena zdrojů, ze kterých se banky refinancují, dost alarmujícím způsobem, navíc právě tyto banky zpracovávaly rekordní počty úvěrů. Trend se však otočil, cena zdrojů začala v červnu klesat a ostatní banky takticky vyčkávají. Paradoxně, nebo i logicky, jakmile se zdražení medializovalo, zvýšilo to příliv obchodů do bank, zdražení pomohlo červnovému rekordu a tipuji, že o prázdninách padnou další měsíční rekordy.
A.cz: Pokračuje tedy i v červenci velký zájem o nové hypotéky?
Ano, i přes dovolené je značný zájem, navíc hodně obchodů přepadlo z června do července. Ten bude hodně podobný červnu co do výsledku, nicméně si myslím, že červnový rekord nepřekoná. V srpnu očekávám mírný pokles produkce a v září již tradičně přijde oživení a nárůst.
A.cz: Bude rekordní i prodejní výsledek za celý rok 2015?
Jednoznačně! Už v květnovém odhadu jsme počítali s možným objemem 175 miliard korun, což je rekordní číslo, nyní odhad letoška analyzujeme a budeme ho korigovat směrem vzhůru, tedy bezpochyby nad hranici 175 miliard korun sjednaných hypoték.
A.cz: Vidíte nějaké praktické důsledky rekordního zájmu? Například pomalejší vyřizování žádostí ze strany bank než dříve?
Banky zpracovaly za první pololetí více než 50 tisíc hypoték a v červnu se pohybovaly na horní hraně kapacit, nicméně k zásadnímu zpomalení nedochází. Problémy jsou lokální, kdy se na jedné pobočce sejde nebývalé množství obchodů. V červenci a srpnu je sezona dovolených a i bankovní zaměstnanci mají nárok na dovolenou. Nemyslím si však, že problémy se zpracováním hypoték budou zásadní. Pravidlem je, že v období dovolených se s klienty a také bankou musí pečlivě domlouvat termín. Rekordní období prvního pololetí zvládly banky velmi dobře, i když to bylo náročné.
A.cz: Spousta lidí už hypotéku má a třeba za půl roku či rok jim končí fixace. Mohou si nějak s zajistit dnešní rekordně nízké sazby?
Naprosto bez problémů - můžeme financovat rok, dokonce i rok a půl dopředu. Ale osobně bych v této situaci doporučil počkat na září, kdy začne větší konkurenční tlak a banky by mohly jít se sazbami mírně dolů, nebo minimálně přijít se zajímavými akčními nabídkami. Pokud cena dlouhodobých zdrojů nebude růst, tak bych očekával akční nabídky na delší fixace (sedm, osm, deset let) s možností předčasného splacení až do výše 20 procent objemu úvěru. Poptávka ze strany klientů je po této kombinaci velmi solidní a bankéři by z toho mohli udělat hit podzimu. Nechme se však překvapit.
A.cz: Co stavební spořitelny? Mají se lidé, kteří chtějí úvěr na bydlení, vůbec zajímat o jejich nabídku?
Stavební spořitelny jsou v posledních letech v nelehké situaci. Hypotéky jsou tak levné, že vytvořily tvrdou konkurenci, navíc jsou dnes prakticky bez poplatků. Ovšem na nabídku stavebních spořitelen je dobré se dívat jako na doplňkovou alternativu, kdy úvěr ze stavebního spoření kombinuji s hypotékou, nebo si přeji vylepšit bydlení a nechci nebo nemohu dávat nemovitost do zástavy. Jde o jednoznačně levnější alternativu než klasický spotřebitelský úvěr od banky. Mimochodem, letos objem úvěrů ze stavebního spoření vzroste podle našeho odhadu o 10 procent, poptávka stoupá a to je pro spořitelny povzbudivé. Zároveň to dokládá, že se lidé o nabídku spořitelen zajímají.
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.