Na výměnu kotle získáte až 127 500 korun, dotace startují

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 7. 2015 15:03
Ministerstvo životního prostředí oznámilo podmínky pro nové takzvané kotlíkové dotace.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Na výměnu starého kotle na pevná paliva za jiný, ekologičtější zdroj a nová úsporná opatření mohou lidé získat až pětaosmdesátiprocentní dotaci z maximální částky 150 000 korun, tedy až 127 500 korun.

Podmínky dotací dnes zveřejnilo ministerstvo životního prostředí. Takzvané kotlíkové dotace se mají na podzim propojit s programem Nová zelená úsporám.

Ministerstvo životního prostředí dnes vyhlásilo první výzvu v objemu tří miliard korun. O dotaci pro občany mohou ode dneška žádat všechny kraje do 30. září.

Nejméně na uhlí, nejvíce na biomasu

Výše dotace bude odstupňovaná podle typu kotle. Na nový uhelný zdroj je dotace nejmenší, na kotel jen na biomasu je nejvyšší. Záležet také bude na tom, zda se dům nachází ve znečištěné oblasti. Těch je hodně a budou mít pětiprocentní výhodu.

"Je poměrně vysoká pravděpodobnost, že by žadatelé mohli v řadě případů dosáhnout až na tu nejvyšší dotaci 85 procent z těch 150 000 korun," řekl ministr životního prostředí Richard Brabec.

Ministerstvo chce do roku 2020 vyměnit zhruba 80 000 starých kotlů, v rámci první výzvy minimálně 20 000 kotlů. Brabec zdůraznil, že největším problémem životního prostředí v Česku je zhoršená kvalita ovzduší. Právě to negativně ovlivňují lokální topeniště.

Dnes také skončila výzva v Nové zelené úsporám, v níž pro rodinné domy bylo vyčerpáno 990 milionů. Ministerstvo chce tuto možnost otevřít celoročně a spojit ji s kotli. "Pokud se člověk rozhodne podat žádost do Nové zelené úsporám a zároveň do 'kotlíků', půjde na krajské pracoviště Státního fondu životního prostředí," doplnil ředitel fondu Petr Valdman. Je to podle něj výhodné pro zájemce, kteří chtějí dělat komplexní renovaci i výměnu zdroje.

Staré kotle musí skončit

Podle Brabce je v Česku stále 360 000 až 420 000 nejzastaralejších spalovacích zařízení, která nesplňují emisní parametry. Budou muset být vyřazeny do roku 2022. Jde o kotle na ruční přikládání první a druhé emisní třídy.

Už od roku 2014 smí být na český trh uváděny jen kotle třetí emisní třídy a vyšší, od roku 2018 jen kotle čtvrté emisní třídy a vyšší. Kontroly kotlů přímo v domácnostech má zajistit novela zákona o ochraně ovzduší, která je v mezirezortním připomínkovém řízení.

Dotace rozdělí kraje

Kraje musejí splnit pro získání dotací několik podmínek, mezi ně patří například povinná emisní třída u všech kotlů. Naopak si mohou rozhodnout, jestli dotaci doplatí. Pak by investici mohli mít lidé zdarma. Prostřednictvím krajů chce ministerstvo na tuto akci vynaložit celkem devět miliard korun z unijních dotací a do roku 2020 vyhlásit celkem tři výzvy.

Podporu lidé dostanou na nové kotle na pevná paliva včetně uhlí a biomasy, na plyn, tepelná čerpadla, v kombinaci s instalací solárně-termických soustav pro přitápění nebo přípravu teplé vody a nově další mikroenergetická opatření u starších domů, které nejsou zatepleny, například zateplení střechy nebo půdních prostor. Právě to byla jedna z podmínek Evropské komise.

Více se o nových dotacích na "zelené" domy dočtete v dnešních Hospodářských novinách.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Španělské fotbalistky vstoupily do stávky, podpořil je Griezmann

Španělské prvoligové fotbalistky vstoupily v sobotu do stávky. Dva zápasy musely být odloženy, poté co hráčky splnily svou hrozbu z října. Fotbalistky se snaží o vyjednání nové kolektivní smlouvy s kluby, podpořila je i hvězda Barcelony Antoine Griezmann.

Fotbalistky si stávku odhlasovaly drtivou většinou na shromáždění 23. října. Poté, co ani další jednání nevedla k zažehnání sporu, ohlásila hráčská asociace AFE, jež zastupuje muže i ženy, v sobotu začátek stávky. "Dnes říkáme my fotbalistky dost!" uvedla na videu asociace reprezentační brankářka Mariasun Quiňonesová se San Sebastianu.

Svým kolegyním poslal slova povzbuzení francouzský mistr světa Griezmann, jenž hraje ve Španělsku celou profesionální kariéru. "Kamarádky z ženského fotbalu, které stávkují za svá práva, mají mou plnou podporu. Hodně štěstí!" napsal na twitteru bývalý hráč San Sebastianu a Atlética Madrid, jenž od letoška působí v Barceloně.

Fotbalistky požadují po klubech zvýšení minimální roční mzdy z 16.000 eur (přes 400.000 korun) na 20.000 eur (přes 500.000 korun). Největším problémem byla nicméně dohoda ohledně platů při částečném úvazku - hráčky chtěly minimálně 75 procent z plného profesionálního úvazku (12.000 eur), kluby byly ochotny jednat maximálně o 50 procentech (8000 eur).

Ve španělské lize hraje 16 týmů, ale jen několik je plně profesionálních. K nejúspěšnějším klubům patří podobně jako mezi muži Barcelona a Atlético Madrid. Real Madrid bude mít svůj ženský tým od příští sezony.

Ženský fotbal zažívá ve Španělsku boom od roku 2015, kdy se národní tým poprvé představil na mistrovství světa. Do ženského fotbalu začali poté proudit sponzoři a výrazně se zvýšil mediální zájem. Na zápas žen Atlética proti Barceloně přišlo v minulé sezoně na stadion Wanda Metropolitano přes 60 tisíc diváků.

Další zprávy