Na výměnu kotle získáte až 127 500 korun, dotace startují

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 7. 2015 15:03
Ministerstvo životního prostředí oznámilo podmínky pro nové takzvané kotlíkové dotace.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Na výměnu starého kotle na pevná paliva za jiný, ekologičtější zdroj a nová úsporná opatření mohou lidé získat až pětaosmdesátiprocentní dotaci z maximální částky 150 000 korun, tedy až 127 500 korun.

Podmínky dotací dnes zveřejnilo ministerstvo životního prostředí. Takzvané kotlíkové dotace se mají na podzim propojit s programem Nová zelená úsporám.

Ministerstvo životního prostředí dnes vyhlásilo první výzvu v objemu tří miliard korun. O dotaci pro občany mohou ode dneška žádat všechny kraje do 30. září.

Nejméně na uhlí, nejvíce na biomasu

Výše dotace bude odstupňovaná podle typu kotle. Na nový uhelný zdroj je dotace nejmenší, na kotel jen na biomasu je nejvyšší. Záležet také bude na tom, zda se dům nachází ve znečištěné oblasti. Těch je hodně a budou mít pětiprocentní výhodu.

"Je poměrně vysoká pravděpodobnost, že by žadatelé mohli v řadě případů dosáhnout až na tu nejvyšší dotaci 85 procent z těch 150 000 korun," řekl ministr životního prostředí Richard Brabec.

Ministerstvo chce do roku 2020 vyměnit zhruba 80 000 starých kotlů, v rámci první výzvy minimálně 20 000 kotlů. Brabec zdůraznil, že největším problémem životního prostředí v Česku je zhoršená kvalita ovzduší. Právě to negativně ovlivňují lokální topeniště.

Dnes také skončila výzva v Nové zelené úsporám, v níž pro rodinné domy bylo vyčerpáno 990 milionů. Ministerstvo chce tuto možnost otevřít celoročně a spojit ji s kotli. "Pokud se člověk rozhodne podat žádost do Nové zelené úsporám a zároveň do 'kotlíků', půjde na krajské pracoviště Státního fondu životního prostředí," doplnil ředitel fondu Petr Valdman. Je to podle něj výhodné pro zájemce, kteří chtějí dělat komplexní renovaci i výměnu zdroje.

Staré kotle musí skončit

Podle Brabce je v Česku stále 360 000 až 420 000 nejzastaralejších spalovacích zařízení, která nesplňují emisní parametry. Budou muset být vyřazeny do roku 2022. Jde o kotle na ruční přikládání první a druhé emisní třídy.

Už od roku 2014 smí být na český trh uváděny jen kotle třetí emisní třídy a vyšší, od roku 2018 jen kotle čtvrté emisní třídy a vyšší. Kontroly kotlů přímo v domácnostech má zajistit novela zákona o ochraně ovzduší, která je v mezirezortním připomínkovém řízení.

Dotace rozdělí kraje

Kraje musejí splnit pro získání dotací několik podmínek, mezi ně patří například povinná emisní třída u všech kotlů. Naopak si mohou rozhodnout, jestli dotaci doplatí. Pak by investici mohli mít lidé zdarma. Prostřednictvím krajů chce ministerstvo na tuto akci vynaložit celkem devět miliard korun z unijních dotací a do roku 2020 vyhlásit celkem tři výzvy.

Podporu lidé dostanou na nové kotle na pevná paliva včetně uhlí a biomasy, na plyn, tepelná čerpadla, v kombinaci s instalací solárně-termických soustav pro přitápění nebo přípravu teplé vody a nově další mikroenergetická opatření u starších domů, které nejsou zatepleny, například zateplení střechy nebo půdních prostor. Právě to byla jedna z podmínek Evropské komise.

Více se o nových dotacích na "zelené" domy dočtete v dnešních Hospodářských novinách.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Tým Fakulty elektrotechnické ČVUT obsadil na „olympiádě robotů“ druhé místo ve virtuální soutěži

Finálové kolo DARPA Subterranean Challenge pořádané agenturou amerického ministerstva obrany vyneslo českému týmu vystupujícímu pod hlavičkou CTU-CRAS-NORLAB pódiové umístění v souboji robotů ve virtuálním prostředí - v robotickém simulátoru. Mezi deseti nejlepšími robotickými týmy světa obsadil druhé místo, za což mu přísluší odměna 500 000 dolarů. Výsledky agentura DARPA vyhlásila v pátek 24. září při slavnostním ceremoniálu v Kentucky ve Spojených státech

Soutěž softwarových řešení probíhala v osmi podzemních virtuálních světech,
které reprezentují různá prostředí. V nich se s veškerou dynamikou a kinematikou pohybují trojdimenzionální modely robotů, kteří v simulovaném prostředí ve vzájemné spolupráci plní stejné úkoly záchranářů jako jejich reálné předobrazy.

„Soustředili jsme se především na hlavní soutěž s reálně existujícími roboty, proto je pro nás druhé místo ve virtuálním závodu příjemné překvapení. Výsledek totiž ukazuje možnosti technického řešení, do kterého jsme investovali zejména díky subvenci agentury DARPA. To, že naše řešení funguje takto dobře ve virtuálu, nám dává slibnou perspektivu i pro práci s reálným systémem,“ říká prof. Tomáš Svoboda, vedoucí týmu více než třiceti vědců a studentů z katedry kybernetiky a katedry počítačů Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze.

Zdroj: Domácí
Další zprávy