Kde vám dají nejlepší půjčku? Žebříček přinesl překvapení

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
9. 12. 2014 14:55
Z tradičních bank vyšla nejhůře Česká spořitelna. Je bezpečná, ale drahá, ukázala studie Navigátor bezpečného úvěru.
Cena přestala být nejdůležitějším parametrem. (ilustrační foto)
Cena přestala být nejdůležitějším parametrem. (ilustrační foto) | Foto: Martina Křížová

Praha – Nejlepší spotřebitelské úvěry v Česku nabízejí Komerční banka, mBank a obě finanční instituce ze skupiny PPF Petra Kellnera - Home Credit a Air Bank. K takovým výsledkům dospěla studie Navigátor bezpečného úvěru za rok 2014.

Ukázala, že rozdíly mezi bankami a "značkovými" úvěrovými společnostmi se srovnávají především v ceně. I přesto ale z velkých bank vyčnívá Česká spořitelna, jejíž půjčky jsou v porovnání se zmíněnou konkurencí drahé - například u třicetitisícového úvěru je rozdíl v sazbě RPSN téměř 20 procentních bodů. 

Ceny většiny ostatních bank a "značkových" nebankovních společností se ale liší podstatně méně než v minulosti. "V tomto ročníku se definitivně potvrdilo, že cena přestala být nejdůležitějším parametrem, protože u bezpečných poskytovatelů se pohybuje ve velmi úzkém rozmezí," říká Michael Mejstřík, profesor Univerzity Karlovy a zakladatel projektu Navigátor bezpečného úvěru.

Pro rozdělení a odlišení jednotlivých společností je nyní potřeba hledat mnohem přísnější kritéria. "Ta mohou na spotřebitele působit jako detaily, přesto hrají významnou roli v případě potíží se splácením nebo při nestandardních situacích. Právě tady se ukazuje obrovský rozestup mezi společnostmi," upřesňuje Mejstřík.

Pořadí bezpečných věřitelů - Navigátor bezpečného úvěru 2014

Pořadí Společnost Body (z 10 možných)
1. Komerční banka 9,55
2. mBank 9,4
3. Home Credit 9,33
4. Air Bank 9,33
5. Equa bank 9,25
6. Cetelem 9,18
7. Zuno Bank 9,12
8. Raiffeisenbank 8,88
9. Oberbank 8,6
10. Era Poštovní spořitelna 8,5
11. UniCredit Bank 8,5
12. ČSOB 8,44
13. Essox 8,37
14. GE Money Bank 8,05
15. Česká spořitelna 7,75
16. Cofidis 7,6
17. Sberbank 7,55
18. LBBW Bank 7,45
19: WSPK 6,76

Zakročte proti predátorům

Autoři studie tvrdí, že z pohledu samotné bezpečnosti úvěru nehraje roli, zda si člověk půjčí u banky, nebo u většiny "značkových" úvěrových společností – mezi rizikové věřitele z těch nejznámějších patří jen Profi Credit a Provident.

Za predátory pak studie označuje "splátkové společnosti" v takzvané šedé zóně, v níž působí zhruba 36 tisíc subjektů, které nejsou nikterak licencované a nad jejichž činností má dohlížet Česká obchodní inspekce. Ke vstupu na úvěrový trh totiž stačí jen vázaná živnost.

Podle Mejstříka přitom tento trh dosahuje celkovým objemem půjček až poloviny velikosti bankovního trhu - tito "predátoři" mají rozpůjčováno až 100 miliard korun. Apeluje tak na politiky, aby se na toto téma zaměřili prioritně, podobně jako se nedávno zaměřili na provozovatele předváděcích akcí.

"Staré" banky nestačí

Mezi bankami a "značkovými" úvěrovými společnostmi pak s výjimkou Komerční banky zaostávaly větší banky za mladší konkurencí. UniCredit Bank, ČSOB, GE Money Bank i už zmíněná Česká spořitelna se nacházejí až v druhé desítce hodnocených bank, byť je studie stále hodnotí jako bezpečné věřitele.

"Proč klasické banky v našem hodnocení propadají? Protože na rozdíl od nových dynamických bank a značkových nebankovních společností své produkty nevyvíjejí, nechovají se prospotřebitelsky," hodnotí Mejstřík.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy