Praha - Metropolitní spořitelní družstvo (MSD) začalo vyplácet vklady členům, kteří o to požádali. Záložna získala peníze z prodeje cenných papírů, a klienti se tak zhruba po měsíci mohou dostat ke svým úsporám.
Záložna, jíž v polovině května zablokovalo účty Vrchní státní zastupitelství v Praze a v níž také probíhá kontrola České národní banky, má nadále uzavřené své pobočky. Pokud ale člen pošle do družstva převodní příkaz s úředně ověřeným podpisem (MSD nemá klasické internetové bankovnictví), záložna mu pošle peníze na účet v jím zvolené bance.
Výplatu peněz ze spořicího účtu nebo splatného termínovaného vkladu potvrdilo online deníku Aktuálně.cz několik členů záložny. Podle dostupných informací není nikdo, kdo by s takovou žádostí neuspěl.
"Všechny členy, kteří si o platbu požádali, jsme prozatím uspokojili. Jedná se o částku v řádech set milionů korun," říká předseda představenstva MSD Petr Jánský. Neupřesnil, kolik členů už takto o vrácení peněz požádalo. Záložna měla ke konci prvního čtvrtletí zhruba 14 tisíc členů a kolem třinácti miliard korun na vkladech.
"I nadále odprodáváme své portfolio cenných papírů, takto získané peněžní prostředky převádíme na bankovní účty určené ke klientským platbám a k zabezpečení běžného chodu družstva," dodává Jánský. Neupřesnil však, na jakou část vkladů mohou takto získané peníze stačit.
MSD: Vznikají nám škody, stěžujeme si
Přečtěte si také
- Soud: Peníze v největší záložně zůstanou zablokované
- Agresivní úroky? Kampeličky omezíme, rozhodla vláda
- Velké kampeličky opět v problémech. Máte se bát krachu?
Podle Jánského vznikají záložně blokací účtů státním zastupitelstvím "škody značného rozsahu" jak z nuceného prodeje cenných papírů, tak z poškození jména či ušlého zisku. Záložna chce tyto škody po státu vymáhat, jejich přesný odhad ale ještě nemá k dispozici.
"Zablokování účtů v tomto rozsahu považujeme za nepřiměřené a postup státní zástupkyně Daniely Smetanové za nestandardní a likvidační," říká Jánský s tím, že družstvo si stěžuje u vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové i u nejvyššího státního zástupce. Záložna už neuspěla s několika stížnostmi u Vrchního soudu v Praze.
Peníze získané prodejem cenných papírů přitom státní zastupitelství nově neblokuje. Podle neoficiálních informací online deníku Aktuálně.cz věří, že záložna se pod zvýšeným dozorem nepokusí tyto peníze použít jinak než na výplatu členů.
Vedení záložny věří, že MSD opět začne standardně fungovat. Podle Jánského jde jen o "některé úvěrové případy, jejichž příjemci jsou podezřelí ze spáchání úvěrového podvodu".
Dozorující státní zástupkyně Daniela Smetanová zdůvodňuje pokračující blokaci zhruba 2,6 miliardy korun podezřením na spáchání zvlášť závažných zločinů zpronevěry (podrobněji v tomto rozhovoru).
Fond pojištění vkladů zatím nemůže vyplácet
Vklady do výše 100 tisíc eur na každého klienta (zhruba 2,5 milionu korun) jsou ze zákona pojištěny u Fondu pojištění vkladů. Případnou výplatu ale může zahájit až poté, co od České národní banky obdrží písemné oznámení o neschopnosti záložny dostát závazkům vůči oprávněným osobám za zákonných a smluvních podmínek.
Čtěte také: Peníze zablokované v záložně: stopy míří do Hongkongu Záložna MSD? Rozsáhlý případ, říká státní zástupkyně Peníze od nás nemizí, lidé zůstávají, hlásí záložny |
Zákon přitom uvádí, že Česká národní banka musí takové oznámení vydat nejpozději do pěti pracovních dnů ode dne zjištění rozhodné skutečnosti. Přestože MSD nevyplácí vklady už zhruba tři týdny, zatím jej nevydala. Samotné přerušení výplat totiž ještě automaticky neznamená, že je záložna v platební neschopnosti.
"Česká národní banka podle § 41d odst. 1 zákona o bankách oznámí platební neschopnost do určité doby po zjištění rozhodné skutečnosti. Samo ojedinělé neprovedení platby nebo krátkodobé přerušení plateb však není rozhodnou skutečností, jak potvrzuje i znění směrnice EU o kompenzačních schématech," vysvětluje mluvčí centrální banky Tomáš Zimmermann.
Předseda představenstva MSD Petr Jánský neupřesnil, kolik členů má v záložně uloženo přes 100 tisíc eur, tedy nad zákonem pojištěný limit. "Jedná se o interní a důvěrnou informaci," říká.
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady!