Petr Kučera
12. 9. 2018 7:31
Ceny v Česku jsou o 2,5 procenta vyšší než před rokem. Úspory se tak mohou znehodnotit, pokud neudrží tempo s inflací.
Stavební spoření
Vyšší než dvouprocentní inflaci dokáže pokrýt stavební spoření. I v tomto případě jde o velice bezpečný produkt, na který se vztahuje zákonné pojištění vkladů.
Samotné úrokové sazby stavebních spořitelen se sice pohybují pouze okolo jednoho procenta, o celkový výnos nad inflaci se ale postará státní příspěvek: Když budete každý rok vkládat 20 000 Kč, tedy tolik, kolik potřebujete k získání maximálního státního příspěvku 2000 Kč, může celková úroková sazba před zdaněním těsně dosáhnout čtyři procenta. I po 15% dani to znamená čistý úrok téměř 3,5 procenta, vyplývá z výpočtů webu Stavebky.cz.
Velkou nevýhodou stavebního spoření je (podobně jako u termínovaných vkladů), že maximální výnos získáte jen v případě, pokud si peníze po předem domluvenou dobu ani částečně nevyberete. V tomto případě je dokonce nutné pravidelně spořit alespoň šest let, jinak přijdete o státní příspěvek. A také zde hrozí, že tržní úroky v dalších letech porostou, vy ale budete stále vázáni původní smlouvou se základním úrokem kolem jednoho procenta.