Jak uchránit úspory před rostoucí inflací? Spořicí účet nestačí, projděte si možnosti

Petr Kučera Petr Kučera
12. 9. 2018 7:31
Ceny v Česku jsou o 2,5 procenta vyšší než před rokem. Úspory se tak mohou znehodnotit, pokud neudrží tempo s inflací.

Termínovaný vklad

Na vyšší sazby můžete dosáhnout, když uložíte peníze na termínovaný vklad - tedy zavážete se bance, že je po stanovenou dobu nevyberete. Úroková sazba se pak po celou dobu vkladu nezmění, což může být výhodou oproti spořicím účtům (tam může sazba klesnout prakticky ze dne na den), nicméně vás to současně připraví o možnost využít lepší nabídku, pokud sazba stoupne. V dalších měsících lze přitom čekat přece jen mírný růst tržních úroků.

Ani nejlepší termínované vklady teď bohužel inflaci nepokryjí. Uložíte-li si 100 000 korun na jeden rok, získáte mezi bankami nejvíce u Creditas (1,2 %), Expobank (1,1 %) a Equa (0,7 %). Obecně platí, že na čím delší dobu se bance dopředu zavážete, tím vyšší sazbu získáte. U tříletých vkladů opět vedou Creditas (1,85 %), Expobank (1,7 %) a Equa (1,2 %), u pětiletých nabízí stejná trojice sazby 2,2 %, 2 % a 1,55 %.

Jestliže si chcete uložit víc peněz, vstupuje do hry i nabídka J&T Banky. Za půl milionu korun na jeden rok dává úrok 1,35 %, při závazku na pět let dokonce 2,2 %. Úrok blížící se současné inflaci nabízí na půlmilionový vklad s pětiletým závazkem i Creditas (2,2 %) a Expobank (2 %), vyplývá z výpočtů Finparáda.cz.

Ještě vyšší úroky vidíme u termínovaných vkladů záložen (kampeliček). NEY spořitelní družstvo nabízí za vašich 100 000 korun na jeden rok sazbu 1,5 %, Artesa 1, 4 %, za půl milionu na pět let pak vede Artesa se sazbou 2,5 %. Vklady v záložnách jsou sice pojištěny stejně jako v bankách, ale úročí se jen maximálně desetinásobek vašeho členského vkladu. Kdo tedy chce dosáhnout na zmíněnou sazbu pro uložených 100 000 Kč, musí navíc do záložny uložit 10 000 Kč jako členský vklad - ten je přitom neúročený a nevztahuje se něj ani zákonné pojištění vkladů.

 

Právě se děje

Další zprávy