Praha - Půjčky od českých bank lze považovat za bezpečné, ale banky si účtují větší marže, než jaké jsou obvyklé jinde v Evropě. Takové jsou hlavní výsledky studie Navigátor bezpečného úvěrování 2012, na které spolupracovali odborníci z Univerzity Karlovy a poradenské společnosti EEIP.
Studie, která se snaží odlišit bezpečné a rizikové poskytovatele úvěru, také říká, že z hlediska bezpečnosti půjčky přestává být rozdíl mezi bankami a značkovými nebankovními společnostmi. Z hlediska bodového hodnocení tak například Home Credit či Cetelem (8,5 bodu na desetibodové škále) studie řadí po bok České spořitelny (8,73).
„Výsledky ukazují, že se stále více sbližují bankovní a značkové nebankovní domy a z hlediska bezpečnosti poskytovaných služeb jsou již v uvedených příkladech srovnatelné," uvádí garant projektu Michal Mejstřík, člen vládního NERV a ředitel EEIP.
Nejvyšší hodnotu Navigátoru 2012 v celkovém hodnocení dosáhla Raiffeisenbank (9,55), následovaná trojicí LBBW Bank, Komerční banka a Zuno Bank (9,40).
Další značkové nebankovní společnosti - Cofidis, Profi Credit a Provident - získaly hodnocení v intervalu 6,6 až 7,5, tedy vysoko nad hranící oddělující bezpečné věřitele a takzvané predátory.
Oligopol drží marže vysoko
Úroková marže u českých bank na spotřebitelských úvěrech v roce 2011 přesáhla hranici 12 procent, což je výrazně více než u bank v eurozóně.
Čtěte také: vstoupila Equa bank, kterou tak podobně jako Air Bank studie do svých výsledků za rok 2012 ještě nezahrnuje. Michal Mejstřík pak upozorňuje, že se stále více rozevírají pomyslné nůžky mezi bezpečnými poskytovateli úvěrů a těmi, kteří pro spotřebitele představují reálné nebezpečí, tedy lichváři. Ještě více než dříve tak platí, že k půjčkám nabízeným třeba na nejrůznějších poutačích na autobusových zastávkách nebo v řádkové inzerci by měli lidé přistupovat s maximální opatrností.
|