Ženy v Česku vydělávají méně než muži. Jak vzniká "pay gap" a proč v něm Česko vyniká

Adéla Očenášková Adéla Očenášková - za podpory: logo ženy muži peníze EU vetsi
5. 10. 2021 6:12
Ženy v Česku dlouhodobě vydělávají méně než muži, nerovnost přitom roste s vyšším vzděláním a bohatším krajem. Tuzemské statistiky pokulhávají i v porovnání s jinými evropskými státy. Odborníci proto apelují na větší podporu částečných úvazků nebo předškolních zařízení. Podívejte se na první díl seriálu, který se věnuje fenoménu gender pay gap, tedy nerovnému odměňování žen a mužů.
Foto: Thinkstock

Podpora částečných úvazků

Podle výzkumu projektu 22 % K rovnosti zaměřeného na rovné odměňování mužů a žen jsou genderové rozdíly v odměňování nejnižší v zemích, které pomáhají ženám udržet se v kontaktu s trhem práce, a to díky podpoře částečných úvazků či otcovské nebo veřejně financované péče.

Za vzor dává severské státy, kde ženy například běžně pracují okolo třiceti hodin týdně, což jim umožňuje kombinovat zaměstnání s péčí o děti.

Skandinávii jako pozitivní příklad zmiňuje i studie McKinsey, podle níž je v tuzemsku oproti západní nebo severní Evropě výrazně nižší nabídka zkrácených úvazků. Firmám v Česku se ale poloviční úvazky nevyplatí kvůli vysokým odvodům na zdravotním pojištění

 

Právě se děje

Další zprávy