Expert online: Nebrat hypotéku? Jen když na ni nemáte

Red eko
9. 11. 2007 11:58
Odpovídal Jan Bureš, manažer hypotečních úvěrů Raiffeisenbank
Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Konkurence na trhu hypotečních úvěrů se přiostřuje. Banky se snaží ještě do konce roku nalákat co nejvíce nových klientů, a tak své nabídky úvěrů zvýhodňují a inovují.

Že na jejich úsilí klienti opravdu slyší, dokládají rekordní nárůsty objemů poskytnutých hypoték. Trh hypotečních úvěrů v Česku totiž letos doslova praská ve švech.

Jan Bureš, produktový manažer hypotečních úvěrů Raiffeisenban, v rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz předpověděl, že úrokové sazby porostou v příštím roce jen zvolna a zastaví se tak strmý růst z poslední doby.

"Pokud chceme vstoupit do eurozóny, musíme udržet inflaci pod stanoveným limitem tří procent, což by mělo přispět k postupnému snižování úrokových sazeb v horizontu tří let," dovolil si dlouhodobou předpověď Bureš.

Na otázku, proč si nebrat hypotéku, odpověděl: "Protože na ní nemám. Pokud se rozhodujete o hypotéce, udělejte si jednoduchý test. Částku, která odpovídá budoucí splátce, si odložte do obálky a zkuste ze zbytku peněz žít do příští výplaty. Pokud to nevydržíte aspoň tři měsíce, rozhodně si hypotéku neberte."

Odpovězeno: 09. 11. | 10:06Autor: jiří karel

Otázka: Dobrý den. Nebojíte se, že náš zákon o vlastnictví bytů tak špatný, že v kombinaci s dlouholetým dluhem může přinést tzv. investorům/dlužníkům jen velké problémy. Vlastnit byt v našich podmínkách není žádná jistota a fungování domů s byty ve vlastnictví je jen časovaná bomba i pro banky.

Jan Bureš, RB: Dobrý den, děkuji za zaslané otázky, pokusím se jich zodpovědět co nejvíce.
Zatím jsme žádné podobné problémy nezaznamenali. Hypotéka je často závazkem na dlouhé období a klienti proto pečlivě zvažují, jak velký úvěr si mohou dovolit splácet. Z tohoto důvodu jsme zatím nezaznamenali žádné velké potíže se splácením úvěru a ani se žádných podobných velkých problémů neobáváme. Pokud se ptáte na problémy spojené se zákon o vlastnictví bytů, komplikace by se mohly objevit spíše u úvěrů pro společenství vlastníků než u úvěrů pro jednotlivce.

Odpovězeno: 09. 11. | 10:08Autor: vlasta

Otázka: Proč jsou při poskytování hypo úvěrů zamlžovány nemalé náklady, které majitelé nemovitostí musí dále hradit na opravy, modernizace a správu. Pokud se započtou i tyto platby, je to bydlení na hypo pěkně drahé.

Jan Bureš, RB: Žadatelé o úvěr by samozřejmě měli mít přehled i o všech ostatních nákladech spojených s vlastnictvím bytu, tyto náklady však banka neovlivňuje.

Odpovězeno: 09. 11. | 10:10Autor: jarmila

Otázka: Můžete čtenářům sdělit, kolik při 20leté hypotéce na 2 mil. Kč zaplatím v prvních pěti letech na úrocích a kolik dělá splátka jistiny, tedy kolik vyhazuji z okna a kolik dělá splácím si to svoje?

Jan Bureš, RB: Za pět let zaplatíte u takové hypotéky na úrocích zhruba 25% její výše. Pokud jde o jistinu, bude splaceno přibližně 320 tisíc korun. Polemizoval bych ale s tím, že vyhazujete peníze z okna. Úroky jsou cenou za to, že peníze na investici máte k dispozici hned a nemusíte je dlouhá léta spořit.

Odpovězeno: 09. 11. | 10:11Autor: Zarate

Otázka: Dobrý den, chtěla bych se zeptat, na kolik let je nejvýhodnější brát si hypotéku? Děkuji za odpověď.

Jan Bureš, RB: Záleží vždy na preferenci klienta, někdo upřednostňuje co nejrychlejší splacení, pro někoho jsou důležitější spíše nižší měsíční splátky. Umožňujeme splácet hypotéky až 40 let, klienti nejčastěji volí 20letou splatnost úvěru, kde je poměr splátek jistiny a úroků relativně nejvýhodnější.

Odpovězeno: 09. 11. | 10:15Autor: Soňa M.

Otázka: V současné době jsou ceny nemovitostí ve velkých městech a jejich dobře dostupném blízkém okolí neskutečně předražené, což souvisí s poptávkou vyšší, než je nabídka. Ceny dnes rostou tempem, který neodpovídá nárustu platů. Kdy se dle vás růst cen nemovitostí zastaví? Mohou ceny i klesnout?

Jan Bureš, RB: Obecně platí, že ceny nemovitostí s časem rostou, přinejmenším o inflaci. Přesto může docházet k poklesu, např. z titulu přebytku nabídky nebo nedostatečné poptávky (něco podobného už jsme zažili i u nás před dvěma lety v Praze, kdy mírně klesaly ceny panelových bytů). Vyrovnání nesouladu cen a platů je dlouhodobá záležitost související s tím, jak se budeme přibližovat v obou ukazatelích úrovni Evropské unie.

Odpovězeno: 09. 11. | 10:19Autor: Kacmar

Otázka: Dobry den, zajimalo by me o kolik, alespon zhruba, stoupne DPH a stim spojene urokove sazby v pristim roce.

Jan Bureš, RB: Úrokové sazby změna DPH přímo neovlivní. Bude záležet především na vývoji mezibankovních úrokových sazeb. Podle našich analytiků by sazby příští rok neměly růst tak rychle jako letos, předpokládáme spíše stabilitu s možným mírným růstem maximálně o 0,5 procenta. Jakým způsobem se toto zvýšení promítne do úrokových sazeb hypoték, bude záležet i na dalších faktorech.

Odpovězeno: 09. 11. | 10:19Autor: mihal

Otázka: Dobrý den, myslíte si, že v ČR v někdy v budoucnu můžeme čekat situaci jako v USA, tedy splasknutí bubliny cen nemovitostí a následné bankroty na hypotéčním trhu?

Jan Bureš, RB: V nejbližší budoucnosti taková situace nehrozí. Segment trhu, který způsobil hypoteční krizi v USA (tedy rizikoví klienti), je u nás teprve v počátcích. Rovněž pro klienty je hypotéka velkým závazkem, navíc zajištěným nemovitostí, a pečlivě zvažují, zda úvěr budou moci splácet i v budoucnu. Proto se podobné krize, jakou v současné době prochází americký hypoteční trh, neobáváme.

Odpovězeno: 09. 11. | 10:27Autor: Jan Martinek

Otázka: S kolika penezi z hodnoty bytu je potreba pocitat jako s vydaji do fondu oprav rekneme behem 20-30 let splaceni hypoteky? Casto se totiz srovnava najem s hyp. splatkou, ale v najmu je jiz zahrnuto vse, zatimco pri hypotece pak jeste budou nemale vydaje za udrzbu a fond oprav.

Jan Bureš, RB: Asi neexistuje obecná odpověď, záleží vždy na stavu a stáří nemovitosti, ochotě jednotlivých vlastníků do společných prostor investovat či velikosti nemovitosti.

Odpovězeno: 09. 11. | 10:28Autor: Petr Dratenik

Otázka: Pane bankeri, je rozdil v urokove sazbe a dalsich podminkach poskytnuti uveru, pokud kupuji nemovitost pro sebe k bydleni nebo kdyz ji chci na investici a nasledny pronajem? Musi se najak prokazovat, komu a za kolik se bude pronajimat? A co koupe bytu/domu s najemnikem (event. regulovanym)?

Jan Bureš, RB: Přístup se liší podle bank. V Raiffeisenbank se u nemovitostí k bydlení sazby prakticky neliší, u komerčních nemovitostí nabízíme specializovaný úvěr na nemovitosti určené k pronájmu, tzv. hypotéku Profit. Tento úvěr je dražší než hypotéka pro bydlení.
Pokud Vaše příjmy bez zápočtu příjmu z pronájmu postačují ke splácení úvěru, není třeba nájemní smlouvy předkládat. Pokud ne, samozřejmě vyžaduje banka i doklady o příjmech z pronájmu.
Koupi obsazeného bytu s regulovaným nájmem je také možno financovat, ale logicky musíte počítat s tím, že Vámi vykázané příjmy budou nižší.

Odpovězeno: 09. 11. | 10:28Autor: Stanislava

Otázka: Dobrý den,chci si koupit byt v rozmezí 16o-280000kc.Poslední splátku na predch.pujcku budu mít splacenou v breznu.Jé mi 58 let,jsem v duchodu,ale ofic.od agentury pracuji v zahranicí s platem 1100eur.Mohu dolozit smlouvou.Lze za techto podmínek dostat uver na koupi bytu?Dekuji.

Jan Bureš, RB: Raiffeisenbank poskytuje hypotéky i starším klientům požaduje, aby byly splaceny nejpozději do 70 let věku. Vámi požadovaná částka je tak nízká, že by Vám kratší splatnost úvěru neměla dělat problémy. Příjmy ze zahraničí, pokud jsou řádně doloženy, Raiffeisenbank standardně uznává.

Odpovězeno: 09. 11. | 10:29Autor: Biondi

Otázka: Chci se zeptat na váš odhad úrokových sazeb v příštím roce, případně dalších letech. Dosud jsme měli nejnižší v Evropě, tak přece teď nebudem mít nejvyšší. Je pravděpodobné že půjdou dolů?

Jan Bureš, RB: Již jsem odpovídal níže, v příštím roce naši analytici čekají jen velmi pozvolný růst úrokových sazeb České národní banky. Počítáme tedy s tím, že sazby neporostou tak rychle jako v poslední době, k nárůstu by mělo dojít jen o několik desetin procentního bodu. Pokud chceme vstoupit do eurozóny, musíme udržet inflaci pod stanoveným limitem tří procent, což by mělo přispět k postupnému snižování úrokových sazeb v horizontu tří let.

Odpovězeno: 09. 11. | 10:35Autor: Tomas

Otázka: Proč si brát hypotéku, není lepší stavební spoření?

Jan Bureš, RB: Je to otázka názoru. Hypotéka znamená peníze hned, ve stavební spořitelně sice také můžete dostat překlenovací úvěr rychle, ale musíte počítat s tím, že budete jak splácet úvěr, tak spořit sjednanou cílovou částku. Dokud máte překlenovací úvěr, splácíte pouze úroky, a to z celé cílové částky a jistina se Vám neumořuje.

Odpovězeno: 09. 11. | 10:43Autor: Pavel

Otázka: Dobrý den, rád bych se zeptal, zda-li je rozumné se zadlužit např. 2 miliony Kč na pořízení nového RD a splácet např. 12,000 Kč/měsíčně s tím výhledem, že mzdy v budoucnu porostou a splácet hypotéku např. 12 000/měs. bude za 5 až 10 let relativně malá částka, která nebude problém splácet? Děkuji

Jan Bureš, RB: Existuje obecná pravda, že každý úvěr se v čase znehodnocuje. Částka 12 tisíc, kterou zaplatíte dnes, bude mít za 10 let daleko menší kupní sílu a Vy pravděpodobně budete vydělávat podstatně více než dnes, takže Vaše zatížení bude postupně klesat. Musíte jen zvážit, jestli jste už dnes schopen tuto částku z rodinného rozpočtu obětovat.

Odpovězeno: 09. 11. | 10:43Autor: Jan

Otázka: Zrádná otázka: proč nebrat hypotéku?

Jan Bureš, RB: Protože na ní nemám. Pokud se rozhodujete o hypotéce, udělejte si jednoduchý test. Částku, která odpovídá budoucí splátce, si odložte do obálky a zkuste ze zbytku peněz žít do příští výplaty. Pokud to nevydržíte aspoň tři měsíce, rozhodně si hypotéku neberte.

Odpovězeno: 09. 11. | 10:44Autor: Thomas

Otázka: Dobrý den, jsem občan ČR, který v ČR také pracuje a žije s manželkou na Slovensku. Tam bychom také rádi stavěli dům. Je možné si vzít na toto hypotéku u banky v ČR?
Případně při hypotéce u slovenské banky je možné ručit nemovitostí v ČR? (tato otázka by měla směřovat na zástupce banky v SR). Díky

Jan Bureš, RB: Hypotéku si v české bance vzít můžete, ale budete jí muset zajistit zástavním právem k nemovitosti, která je v České republice. Pokud je mi známo, banky neakceptují jištění nemovitostmi v cizině kvůli rozdílům v právních systémech a obtížné možnosti kontroly jejich stavu.

Odpovězeno: 09. 11. | 10:44Autor: frankie

Otázka: Dobrý den. Můžete zobecnit na jak dlouho fixovat úrokovou sazbu hypotéky? Děkuji.

Jan Bureš, RB: Zobecnění je těžké, závisí na individuálních preferencích klienta. Pokud chce nízkou splátku a častou možnost mimořádných splátek, měl by volit kratší doby fixace, pokud preferuje stabilitu splátky, měl by se přiklonit k delším. Na trhu je v současné době nejoblíbenější fixace na tři roky, která v sobě spojuje příznivé faktory z obou skupin.
Raiffeisenbank pro zájemce o dlouhodobé fixace, kteří ale chtějí mít možnost mimořádné splátky, nabízí tzv. turbo sazbu, která dává možnost mimořádně splatit část úvěru bez poplatku každý rok bez ohledu na dobu fixace.

Odpovězeno: 09. 11. | 10:52Autor: prema

Otázka: Dobrý den, jak se máte při pátku? ;)

Jan Bureš, RB: Díky, jsem v práci poslední den před dovolenou, takže dobře :-)

Odpovězeno: 09. 11. | 10:52Autor: Aleš

Otázka: Dobrý den, proč banky mají tak šílené úroky. Např. při půjčce na 30 let tu částku přeplatím o víc než sto procent. Nenapadlo vás někdy radikálně snížit úroky? Lidi by si pak půjčovali mnohem víc peněz. A mnohem širší skupina lidí. Nemluvě o tom, že banky mají mnohem horší podmínky než třeba stavebka

Jan Bureš, RB: Na rozdíl od obecně platného mínění banky na hypotékách nevydělávají žádné závratné sumy. Peníze, které půjčujeme klientům, si také musíme někde vypůjčit a zaplatit za ně. Ujišťuji Vás, že silná konkurence na hypotečním trhu nedovolí žádné bance, aby úroky zvyšovala přes míru. "Vysoká" částka zaplacená na úrocích je daň za to, že hypotéku můžete splácet až 40 let. Za tuto dobu peníze ztrácejí svou hodnotu.
Stavební spořitelny se financují převážně z vkladů vlastních klientů, takže si mohou nižší sazby dovolit.

Odpovězeno: 09. 11. | 10:53Autor: Petr

Otázka: Dobrý den, já bych se rád zeptal, proč hypoteční banky při posouzení žádosti o úvěr v případě manželského páru, kde manželka je na rodičovské dovolené uvažují s jejím stávajícím příjmem (cca 7500,- Kc) a nikoli s příjmem, který odpovídal její práci před porodem?

Jan Bureš, RB: Banka musí při posuzování bonity vycházet z existujícího příjmu rodiny a ten je u ženy po dobu mateřské dovolené dán pouze rodičovským příspěvkem. Pokud bychom počítali s původním platem, klienti by se mohli dostat do problémů se splácením.

Odpovězeno: 09. 11. | 10:53Autor: Zdenek

Otázka: Dobrý den, jaká je podle vás nejvýhodnější délka fixace úrokové sazby při 20 nebo 30-tileté hypotéce na 2 mil. Kč Kolik zaplatím v prvních pěti letech na úrocích a kolik dělá skutečná splátka jistiny.

Jan Bureš, RB: Už jsem odpovídal níže.

Odpovězeno: 09. 11. | 10:54Autor: Jaroslav

Otázka: Dobrý den Pane Bureši. Je reálné získat hypotéku v případě, že žiji sám s manželkou, která již pobírá důchod a pracuji pouze já?.. do důchodu mi zbývá ještě 9 let. Mám dobré zaměstnání s velmi dobrým příjmem, majetkové poměry dobré (na případné záruky), zadluženost nulová.

Jan Bureš, RB: Úvěr určitě můžete získat se splatností do 70 let věku žadatelů, jeho výši Vám však neřeknu, pokud nebudu znát Vaši finanční situaci. Obecně však platí, že hypotéky jednomu žadateli poskytujeme od čistých příjmů 12.000 Kč, pro dva a více žadatelů je minimální hranice 15 tisíc Kč.

Odpovězeno: 09. 11. | 10:57Autor: Vaclav

Otázka: pracuji v zahranici a na splatky bez problemu mohu splacet 16.000,-..potrebuji 400.000,-na zbytek ceny bytu co by jste mi doporucil

Jan Bureš, RB: Pokud potřebujete jen 400 tisíc korun, nebude mít se splácením hypotéky problém. Spojte se s bankou a sjednejte si podmínky podle Vašich potřeb.

Odpovězeno: 09. 11. | 10:57Autor: Petr

Otázka: Dobrý den,
Jsem osvč ale z pohledu daňového přiznání mám minimální příjmy. Mimoto mám příjmy z prodeje akcií cca 50 tis. měsíčně, které splňují půlroční časový test, takže základ daně nezvyšují. Mám šanci získat hypotéku se splátkou cca 15 tis./měsíc?
Děkuji a přeji hezký den.

Jan Bureš, RB: Raiffeisenbank umožňuje poskytovat hypotéky i na základě obratu podnikatele, tedy nikoli jen podle jeho příjmů, případně hypotéku bez dokládání příjmů. Při posuzování podle obratu se jako základ pro výpočet příjmu bere 15% z obratu podnikatele.

Odpovězeno: 09. 11. | 11:10Autor: Martina

Otázka: Přeji pěkný den, poskytujete hypotéky bez dokladování příjmů? pokud ano,je zde nějaký skrytý zádrhel při jejich vyřizování? děkuji a přeji pěkný víkend

Jan Bureš, RB: Ano, Raiffeisenbank byla před dvěma lety první českou bankou, která hypotéky bez doložení příjmu začala poskytovat. Jediným zádrhelem může být Váš negativní záznam v úvěrovém registru.

Odpovězeno: 09. 11. | 11:11Autor: Hana

Otázka: Dobrý den, je výhodnější si vzít hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření? chci si koupit byt - cena do 2.600.000,-, hotově mám 500.000,- a uvažuji o možnosti byt například po deseti letech prodat. Měsíčně můžeme splácet tak 13.000,- + služby. děkuji.

Jan Bureš, RB: V případě, který uvádíte, je lepší buď hledat levnější byt nebo více naspořit. Splátka 13.000 Kč by hypotéku ve výši 2,1 milionu mohla hradit pouze při splatnosti kolem 30 let.

Odpovězeno: 09. 11. | 11:12Autor: Dalibor

Otázka: Dobry den, mohu rucit druzstevnim bytem?

Jan Bureš, RB: Můžete, ovšem pouze za předpokladu, že družstvo, kterému byt patří, bude souhlasit s jeho zástavou k Vašemu úvěru, což pokládám za nereálné. Družstevní byt je totiž majetkem družstva a nikoli toho, kdo v něm bydlí.

Odpovězeno: 09. 11. | 11:12Autor: Vašek

Otázka: Dobrý den pane Bureši, chtěl bych se zeptat, proč se nikde nepíše, že člověk, který si vezne hypotéku, zaplatí na úrocích mnohdy částku blížící se výši hypotéce? Děkuji za odpověď

Jan Bureš, RB: Už jsme odpovídali níže, výše úroku je rozložena do několika desítek let a peníze v čase ztrácejí svou hodnotu. Mimochodem, např. Raiffeisenbank uvádí na orientačním propočtu, který dostávají klienti, i částku, kterou zaplatí na úrocích.

Odpovězeno: 09. 11. | 11:13Autor: borda

Otázka: Myslite si, ze se v soucasne dobe vyplati kupovat panelakovy byt?

Jan Bureš, RB: Přestože ceny rostou i u panelákových bytů, je to stále pomalejší růst než u cen bytů z nové výstavby. Pokud se tedy smíříte s uniformitou sídliště, lze byt v paneláku doporučit zvláště těm, kdo nemají 3-4 miliony na byt z nové výstavby.

Odpovězeno: 09. 11. | 11:13Autor: Michal

Otázka: Dobrý den, potřeboval bych na dofinancování koupě družstevního bytu částku do 300.000,-. Jaký produkt by jste mi doporučil?Uvažuji i o předčasném zplacení.Děkuji

Jan Bureš, RB: Pokud máte k dispozici nemovitost jako zástavu za úvěr, můžete svůj problém řešit standardní hypotékou. Pokud ne, zbývá pouze spotřebitelský úvěr nebo úvěr ze stavebního spoření. Raiffeisenbank příští týden představí zcela nový typ úvěru určený právě na investice do družstevních bytů, kde nebude zapotřebí zástava nemovitostí

Odpovězeno: 09. 11. | 11:13Autor: Jarda

Otázka: Dobrý den,příští rok uvažujeme o prodeji našeho družstevního panel.bytu a koupi RD v blízkosti Prahy.Jaké možnosti financování by jste nám dopoučil?Lze se zaručit družst.bytem, který posléze přejde do osob.vlastnictví?Děkuji

Jan Bureš, RB: Koupi můžete řešit klasickým hypotečním úvěrem, který můžete částečně splatit po prodeji bytu. Pokud jde o zajištění družstevním bytem, platí má odpověď níže.

Odpovězeno: 09. 11. | 11:23Autor: karel

Otázka: co je lepší úvěr ze stavebního spoření nebo klasická hypotéka? předpokládejme že na stavebním spoření mám úrok z úvěru 3,5 procenta a mám naspořených 40% z celkové cílové částky 2000 000 a chci si půjčit 2 000 000? co se mi vyplatí víc? hypotéka nebo úvěr? díky za odpověď

Jan Bureš, RB: Můžu Vám jen doporučit nechat se udělat propočet obou variant a porovnat si je.

Odpovězeno: 09. 11. | 11:23Autor: Alesmi

Otázka: Je pravda, že u hypotéky u RB nyní nechcete dokladat účtenky? Děkuji za odpověd

Jan Bureš, RB: Ano, je to tak. U hypoték na výstavbu ponecháváme klientovi volnost nakládání s prostředky z úvěru. Chceme pouze doložit, jak financovaná stavba roste a že byla řádně dokončena. Podobný přístup je zatím na trhu ojedinělý

Odpovězeno: 09. 11. | 11:24Autor: Martin

Otázka: Dobrý den, existuje pojištění proti ztátě zaměstnání a nemožnosti splácet hypotéku?? Z čeho toto pojištění vychází, jak je drahé a na jakou dobu je lze případně sjednat?

Jan Bureš, RB: Uvedené pojištění lze například sjednat v rámci balíčku pojištění Raiffeisen Triga. Jeho cena závisí na věku klienta a době splatnosti úvěru. Sjednává se na celou dobu úvěru a pojistné plnění kryje splátky po dobu 12 měsíců.V rámci balíčku si klient může zvolit pojištění podle své potřeby.

Odpovězeno: 09. 11. | 11:24Autor: Peťa

Otázka: Dobrý den, měl bych několik dotazů: Jaký je předpoklad růstu cen bytů v novostavbách v roce 2008? Očekává se úbytek hypoték v roce 2008? Jaký je předpoklad vývoje úrokových sazeb u hypoték v roce 2008? Je lepší si pořídit hypotéku ještě letos nebo raději počkat na rok 2008? Děkuji za odpovědi

Jan Bureš, RB: Na vývoj úrokových sazeb jsem odpovídal níže. Novostavby podraží kvůli vlivu zvýšené DPH i rostoucí inflaci, přesná výše zdražení bytů však závisí i na lokalitě. Úbytek zájmu o hypotéky nepředpokládáme, počítáme pouze s tím, že se zpomalí jejich nárůst. U již dostavených bytů je lepší vzít si úvěr letos, u teprve rozestavěných bytů se vyšší DPH zřejmě nevyhnete.

Odpovězeno: 09. 11. | 11:25Autor: O.S.

Otázka: Dobrý den,
můj měsíční příjem činí 18 000kč čistého a potřebuji hypotéku na 4 miliony korun. Žádná banka mi toto nechce povolit. Je nějaká možnost, jak takto vysokou hypotéku získat? Děkuji za Odpověď

Jan Bureš, RB: Ne, je mi líto. Ve Vašem zájmu Vám nikdo takový úvěr neposkytne. Řešením by bylo přizvat spoludlužníka s vyššími příjmy.

Odpovězeno: 09. 11. | 11:36Autor: Marek

Otázka: Dobrý den, existuje nějaká možnost, jak přinutit banku, abych mohl splatit h. úvěr třeba 2 roky před koncem fixační doby?
Děkuji

Jan Bureš, RB: Samozřejmě banku nutit nemusíte. Musíte však počítat se zaplacením poplatku za předčasné splacení úvěru nebo mít úvěr u takové banky, která předčasné splacení umožňuje i bez poplatku.

Odpovězeno: 09. 11. | 11:37Autor: JAJA

Otázka: Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Přítel má plný invalidní důchod cca 7.000 můj přijem je 12.000 měsíčně je mi 25 let a jemu 29. rádi bychom si pořídili byt 2kk který se prodává kolem 1.300.000kč, myslíte že nám někdo půjčí?

Jan Bureš, RB: Úvěr byste zřejmě mohli dostat, ale bude to velmi na hraně. Doporučuji žádat o splatnost nejméně 30 let, kde byste ještě mohli získat únosnou splátku

Odpovězeno: 09. 11. | 11:37Autor: cizek

Otázka: jaky bude pohyb uroku v pristich letech



Jan Bureš, RB: Už jsem odpovídal níže.

Odpovězeno: 09. 11. | 11:37Autor: Honza

Otázka: U jake banky jsou v soucasne dobe nejvyhodnejsi podminky a v jake vysi se pohybuji uroky?

Jan Bureš, RB: Chcete, abych chválil jinou banku než svoji? :-) Úroky nejsou všechno, důležitá je i maximální délka splatnosti, poplatky, možnost předčasných splátek, způsob čerpání úvěru, komunikace s klientem, množství předkládaných dokladů atd. Sazby se nyní pohybují kolem pěti procent, což je na úrovni roku 2004.

Odpovězeno: 09. 11. | 11:37Autor: Jakub

Otázka: Zdravím! Slyšel jsem, že se úrokové sazby v bankách budou v následujících letech nepoměrně zvyšovat a proto je výhodné založit si hypotéku už nyní. Co je na tom, prosím, pravdy?
Díky!

Jan Bureš, RB: Už jsem odpovídal níže.

Odpovězeno: 09. 11. | 11:38Autor: Petr Němec

Otázka: Dobrý den pane Bureši, zajímalo by mne, jestli je nějaký limit zvyšování měsíční splátky hypotéky po skončení fixační doby, nebo jestli úroky, a tím i výše splátky mohou růst do nekonečna? Děkuji za odpověď.

Jan Bureš, RB: Úroky se vyvíjejí podle tržních sazeb a mohou po skončení fixace klesat i růst. Důležitý je rovněž přístup bank, některé zvýhodňují nové klienty a dávají stávajícím klientům při konci fixace horší úrokovou sazbu, Raiffeisenbank takový přístup neuplatňuje.

Odpovězeno: 09. 11. | 11:38Autor: Jarda

Otázka: Uměl byste odpovědět na tuto otázku:
Proč si teď nepořídit hypotéku?

Jan Bureš, RB: Pokud hypotéku nepotřebujete, tak si ji neberte :-)

Odpovězeno: 09. 11. | 11:39Autor: Sátoraljaújhely Petr

Otázka: 1/ Vyhovuje vám systém dialogu, kdy máte předem vyhrazeno poslední slovo a neexistuje korektiv, který by opravil vaši nepřesnou, zkreslenou, případně manipulativní odpověď ?
2/ Prostor k podobné mediální prezentaci poskytuje Aktuálně.cz bezplatně ? Pokud ne, za kolik ?

Jan Bureš, RB: Máte možnost na naše odpovědi reagovat na kontaktních místech banky. Snažíme se jen pomoci klientům s jejich dotazy, pokud s odpověďmi nesouhlasíte, máte na to právo.

Odpovězeno: 09. 11. | 11:39Autor: Jiri z Olomouce

Otázka: Dobrý den, uvažuji že bych si založil stavebko u Vaší stavební spořitelny a to z důvodu fixace úrokové sazby (3,5 u st, úveru a 4,9 u překlenovacího). Mám v plánu si brát úvěr až za 3-5 let, co si myslíte kam se za tu dobu posunou úrokové sazby? Mám si raději teď založit smlouvu nebo počkat? Děkuji

Jan Bureš, RB: Bohužel Vás budu muset odkázat přímo na naši stavební spořitelnu, která na českém trhu funguje zcela samostatně a do její činnosti nemluvíme.

Odpovězeno: 09. 11. | 11:52Autor: Deny

Otázka: Konkurenční boj o zákazníka, banky půjčují 100% se splatností 40let, na hypotéky "sahnou" lidé s nižšími příjmy, což je rizikové nejen pro banky, ale zvyšuje se poptávka po další výstavbě,projevem čehož jsou nedostatečné stavební kapacity a růst inflace. Ceny nemovitostí jsou přemrštěné. Souhlasíte?

Jan Bureš, RB: Rozvoj hypotečního úvěrování výrazně oživil trh s nemovitostmi, ale nemyslím, že má přímý vliv na růst cen nemovitostí.

Odpovězeno: 09. 11. | 11:53Autor: Libor N.

Otázka: Doporučujete si byt koupit ješte letos, nebo s nákupem počkat třeba ještě 2 roky. Jsme mldaý pár a musíme myslte na budoucnost a zatím bydlíme v pronájmu a uvažujeme o koupi bytu, jen nevíme jak ceny bytů a hypoték porostou do budoucnosti?

Jan Bureš, RB: Jde o Vaše individuální rozhodnutí, musíte posoudit, na jak vysokou hypotéku dosáhnete dnes a na jakou za dva roky a zda dnes nepořídíte stejný byt výrazně levněji než za čas.

Odpovězeno: 09. 11. | 11:53Autor: Milan

Otázka: Dobrý den,

Po jakou dobu má pro mně banka "připravené" peníze, pokud podepíšu smlouvu o smlouvě budoucí, s tím, že vím, že nemovitost bude volná zhruba za půl roku? A co se stane, když druhá strana od smlouvy z nějakého důvodu odstoupí? Děkuji za odpověď.

Jan Bureš, RB: Hypotéky na koupi mají obvykle nastaveno datum dočerpání peněz na 6 měsíců po podpisu úvěrové smlouvy. V individuálních případech se dá projednat i delší termín. Pokud druhá strana od kupní smlouvy odstoupí, prostě oznámíte bance, že úvěr čerpat nebudete (protože nemáte na co) a úvěrový vztah bude ukončen. Za nevyčerpání si Raiffeisenbank neúčtuje žádný poplatek

Odpovězeno: 09. 11. | 11:54Autor: Buc

Otázka: Myslite si, ze prve pristi rok nenastane to opravdove konkurencni prostredi? Fin. instituce se budou prat o zajemce hypotecniho uveru, vzdyt jich bude znatelne mene.

Jan Bureš, RB: Konkurenční prostředí už tu máme od roku 1995, kdy se s hypotékami znovu začalo. Podíl hypoték na hrubém domácím produktu je v České republice 6 procent, průměr v eurozóně je 45 procent. Z toho je vidět, že český hypoteční trh má ještě velký potenciál růstu.

Odpovězeno: 09. 11. | 11:54Autor: D. Adler

Otázka: Mám otázku trochu na vyvážení pro vs. proti. Když si budu brát hypotéku například na rekonstrukci domu, co všechno mám vzít v úvahu, co mi hrozí, tedy co jsou hlavní negativa takového úvěru. Děkuji.

Jan Bureš, RB: Největším rizikem je ztráta příjmů, ze kterých hypotéku splácíte. Proti této ztrátě se lze pojistit. Dalším rizikem, že podceníte rozpočet rekonstrukce a poskytnutá hypotéka Vám nebude stačit.

Odpovězeno: 09. 11. | 11:54Autor: [email protected]

Otázka: Dobrý den,
je možné poté,co budu čerpat úvěr od banky,která mě byla "vnucena"při koupi bytu přejít po nějakém čase k jinému bankovnímu ústavu bez z toho plynoucích sankcí?

Jan Bureš, RB: Především nikdo Vám nemůže vnutit banku, i když je developeři občas doporučují velmi důrazně. Každý řádně splácený hypoteční úvěr lze bez problémů refinancovat u jiné banky. Je nutné důkladně se seznámit s úvěrovou smlouvou, abyste k tomu zvolil takový okamžik, kdy nebudete muset platit poplatek za předčasné splacení (většinou je to k datu změny fixace úrokové sazby).

Díky za všechny dotazy a přeji příjemný víkend!

 

Právě se děje

Další zprávy