Mzdy v Česku dlouhodobě rostou. Nejrychleji ovšem úředníkům. Čerstvá data ukazují, že průměrná hrubá mzda je u nich o čtyři tisíce vyšší než u lidí pracující v soukromé sféře. U mediánu, který je pro určité skupiny profesí více vypovídající, je rozdíl dokonce skoro osm tisíc korun. Podívejte se také, jaká povolání a obory berou nejvíc peněz, a kde si naopak moc nevyděláte.
Rozdíly jsou velké
Informační systém o průměrném výdělku (ISPV) sleduje pravidelně po čtvrtletích kolik lidé vydělávají napříč ekonomikou, a to jak v soukromé sféře, tak v té státní. Povinně do něj přispívají vybraní zaměstnavatelé v rámci statistického šetření. Spravuje ho ministerstvo práce a sociálních věcí a data zpracovává společnost Trexima.
Nově jsou k dispozici údaje za 2. čtvrtletí letošního roku, které bylo výrazně ovlivněno koronavirovou pandemii. Co tedy ze mzdové statistiky vyplývá?
- Průměrná hrubá mzda v soukromé sféře byla 36 593 korun. Oproti 1. čtvrtletí to byl nárůst o 2,1 procenta. Ve státní správě byla průměrná mzda 40 572 korun, oproti první čtvrtině roku to byl nárůst o 8 procent.
U mediánu, tedy hodnoty přesně uprostřed řady všech měsíčních mezd, je rozdíl ještě výraznější. Medián mzdy je u soukromé sféry 30 039 korun, u státní správy 37 547 korun. Ještě nikdy nebyl rozdíl tak velký.
Platy úředníků a dalších zaměstnanců placených státem výrazně rostou a odklánějí se stále více od mezd, které pobírá většina zaměstnaných lidí v Česku. V tržních ekonomikách nejde podle odborníků o dobrou zprávu. Zaměstnanci a podnikatelé v soukromé sféře totiž musí na platy veřejných zaměstnanců vydělat.
- Na následujících kartách si můžete projít, na jakých pozicích se letos mzdy zvyšovaly nejvýrazněji. Zároveň na nich najdete i žebříček nejlépe a nejhůře placených profesí v Česku a přehled vyplacených odměn v době první vlny koronavirové pandemie.