Praha – Podnikatelé využívající takzvané výdajové paušály si budou moci od roku 2017 znovu odečítat z daní slevy za děti a manželku či manžela bez příjmů. Plánuje to ministerstvo financí Andreje Babiše (ANO).
"Podnikatelé, kteří dnes uplatňují paušální výdaje, nemohou uplatňovat daňové slevy na manželku a na děti. Ministerstvo financí předloží novelu zákona, která jim možnost uplatnit slevu na manželku a na děti od roku 2017 navrátí," plánuje ministerstvo. Podle Babiše je ale potřeba zároveň změnit parametry paušálů.
S požadavkem na vrácení obou daňových slev podnikatelům s paušály se naposledy v lednu připomněli lidovci. Ministr zemědělství za KDU-ČSL Marian Jurečka tehdy přes Twitter oznámil, že to jeho strana navrhla na koaliční radě.
Ministr financí Babiš už tehdy reagoval pozitivně. Uvedl, že vzhledem k očekávaným vyšším příjmům státního rozpočtu z elektronické evidence tržeb je ochotný o návratu slev uvažovat.
S navrženou změnou souhlasí i opoziční ODS. “Odměnu si přece zaslouží ti, kteří pracují a zároveň mají děti. Možnost uplatnit výdajový paušál a zároveň slevu na dani na manželku a děti byla během hospodářské krize omezena, nyní v době růstu je čas pro její návrat,“ uvedl v lednu předseda ODS Petr Fiala.
Slevy podnikatelům s paušály vzala od roku 2013 úsporná opatření vlády Petra Nečase (ODS), které tehdy prosazoval ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Ten nejprve uvažoval o tom, že by omezil samotnou výši výdajových paušálů, nakonec došla tehdejší vláda ke kompromisu v podobě odebrání slev.
Roční sleva za manželku či manžela bez příjmů dosahuje 24 840 korun. Sleva za děti je odstupňovaná podle počtu dětí. U příjmů za rok 2017 by měla činit 13 404 korun na první dítě, 19 404 korun na druhé dítě a 24 204 korun na třetí a další dítě. Slevy se odečítají přímo od daně, nikoli od daňového základu jako například úroky zaplacené na úvěr na bydlení nebo příspěvky na spoření na důchody.
Změna se má týkat příjmů za rok 2017, tedy daňového přiznání, které podnikatelé budou podávat na začátku roku 2018.
Konec superhrubé mzdy až v roce 2020
Úřad vedený Andrejem Babišem chystá také další daňové změny. Na rok 2020 připravuje nový zákon, který by měl kromě jiného zrušit koncept superhrubé mzdy. K tomu se v koaliční smlouvě zavázala vláda, ministerstvo financí ale online deníku Aktuálně.cz už na konci roku 2015 přiznalo, že tento slib v aktuálním volebním období vláda nesplní.
Ministerstvo financí dále od roku 2020 plánuje, že zavede automatické stanovení daně podle údajů uvedených plátcem v daňovém přiznání, takzvané samovyměření daně. Cílem je podle náměstkyně ministra financí Aleny Schillerové umožnit finančním úřadům více se věnovat kontrolní činnosti a zároveň zjednodušit daňové řízení.
"Při samovyměření daně by odpadlo čekání na to, jak se úřad vypořádá s podaným daňovým přiznáním," uvedla Schillerová. Opatření by podle ministerstva financí měli uvítat například plátci DPH, kteří čekají na stanovení nadměrných odpočtů. Ty by tak měly být vráceny rychleji. Pokud firma nebo osoba daňové přiznání nepodá, je stanovena daň v nulové výši.
"Změní se také sankční systém a bude to znamenat změnu práce pro Finanční správu. Velké množství pracovníků bude možné převést do kontrolní činnosti," řekla náměstkyně. Měla by například odpadnout pokuta za opožděné podání přiznání nebo povinnost firem a lidí informovat o tom, že v daném období neměli daňovou povinnost. Tento systém ale současně znamená vyšší odpovědnost subjektů za to, že jimi vyměřená daň je vypočtena správně.
V novém zákonu o dani z příjmu chce ministerstvo také zrušit většinu daňových výjimek, systém zjednodušit a odstranit přebytečnou administrativu. "Nový zákon je velmi nezbytný. Je to jeden z posledních zákonů z 90. let, který nebyl přizpůsoben vývoji," uvedla Schillerová. S novým zákonem o dani z příjmu a zrušením daňových výjimek ovšem narazil již dříve jako ministr financí Miroslav Kalousek.
Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.