Babiš omezí daňový bonus na děti. Lidé si vymýšlejí příjmy, aby jim stát zaplatil

Jiří Hovorka Petr Kučera Jiří Hovorka, Petr Kučera
26. 2. 2016 12:50
Ministerstvo financí dokončilo návrh, který má omezit "kouzlení" s příjmy kvůli daňovému bonusu. Někdy je totiž stačí zvýšit o pár korun, aby lidé od státu získali desítky tisíc korun. Lidé toho zneužívají často u příjmů z nájmu. Pro nárok na bonus se tak nově mají počítat jen "aktivní" příjmy.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Praha – Kdo si uměle navýší roční příjmy třeba jen o několik korun, může od státu získat až 60 tisíc korun díky daňovému bonusu na dítě. Podobné "kouzlení" chce nyní omezit ministerstvo financí vedené Andrejem Babišem (ANO).

Dokončilo návrh, podle něhož by se od roku 2017 při posuzování nároku na bonus už nepočítaly příjmy z nájmu a kapitálu. Na bonus by tak měli nárok jen ti, kteří se dostanou přes roční limit ve výši šestinásobku minimální mzdy (dnes 59 400 korun) jen s "aktivními" příjmy – tedy ze zaměstnání, z dohod nebo třeba z podnikání. Návrh nyní míří do připomínkového řízení, pak jej projedná vláda.

Konec falešných nájmů

Ministerstvo argumentuje tím, že právě u příjmů z pronájmů nemovitostí či aut se dnes nejčastěji podvádí. "Někteří lidé obcházejí limit pro získání daňového bonusu tím, že vykazují fiktivní příjmy z nájmu, který reálně neexistuje. V kombinaci s ostatními slevami na dani tak v krajním případě může dodatečné umělé navýšení příjmu o jednu korunu přinést až 60 300 korun daňového bonusu," uvádí v důvodové zprávě k návrhu.

"Navrhované zpřísnění podmínek sice představuje další omezení, které je pro občany vždy nepopulární a pro určitou poctivou část daňových poplatníků i nespravedlivé; na druhou stranu snadnost, s jakou lze v tomto případě od státu podvodně získat zajímavé peníze ve formě daňového bonusu, na který by jinak neměli nárok, si o zpřísnění opravdu říká," hodnotí návrh Jan Šimek, manažer daňového oddělení společnosti Mazars.

Prostor pro podvody na daňovém bonusu tu ale podle něj bude i dál. "Vykázání fiktivního poskytnutí služeb není o nic těžší než vykázání fiktivního pronájmu," říká Šimek a jmenuje třeba poskytování fiktivních poradenských služeb.

Bonus jako dávka

Daňový bonus vzniká tak, že po uplatnění daňové slevy na každé dítě ve výši 13 až 17 tisíc korun (tuto slevu současná vláda postupně zvyšuje) se lidé dostanou do "záporné daňové povinnosti". Místo aby pak státu platili daň, mohou od něj naopak získat peníze navíc. Ročně to může být až zmíněných 60 300 korun.

Ministerstvo financí uvažuje i nad úplným zrušením bonusu. "V rámci hledání variant řešení je diskutována varianta zrušení daňového bonusu," řekla v lednu Hospodářským novinám náměstkyně ministerstva financí zodpovědná za daně Alena Schillerová. Podle ní by se daňový bonus mohl změnit v sociální dávku, aby nadále poskytoval úlevu jen pracujícím s nižšími příjmy a zabránilo se jeho zneužívání.

Stát vyplácí na daňovém bonusu čím dál vyšší částky. Zatímco před deseti lety šlo v součtu o 1,5 miliardy korun, nyní už celková suma přesahuje devět miliard. Omezení, které teď ministerstvo navrhuje, by přitom mělo v tomto směru jen minimální dopad - úřad počítá s úsporou ve výši 81 milionů korun ročně.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Z paraguayského vězení uprchlo 75 nebezpečných trestanců

Nejméně 75 vězňů, mezi nimiž jsou členové zvlášť nebezpečných brazilských gangů, uprchlo z vězení v Paraguayi. Oznámily to dnes v Asunciónu vládní zdroje. Uprchlíci se prokopali na svobodu tunelem, o němž podle přesvědčení vyšetřovatelů musel vězeňský personál vědět.

Věznice se nachází ve městě Pedro Juan Caballero při hranicích s Brazílií. Její ředitel bezprostředně po útěku přišel o práci, napsala agentura Reuters. "Byla to operace připravovaná řadu dní a je nemožné, aby o tom personál vězení nevěděl… Bylo to očividně zaplacené," řekla novinářům paraguayská ministryně spravedlnosti Cecilia Pérezová.

Hraniční oblast je známá jako trasa pašeráků drog, většinou členů brazilských zločineckých skupin. Do pátrání po uprchlících se kromě paraguayské zapojila i brazilská policie.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy