Daně si můžete snížit až o desetitisíce korun. Stačí vědět, co správně odečíst, jaké slevy uplatnit a na co nezapomenout. Poradíme, jak na to.
Nejvýhodnější jsou děti
Nejdůležitější pojmy jsou dva. Daňové odpočty snižují daňový základ. Daňové slevy pak přímo vypočtenou daň z příjmu.
"Každá tisícikoruna daňového odpočtu sníží tedy výslednou daň z příjmu o 150 Kč a každá tisícikoruna daňové slevy sníží vypočtenou daň o celých tisíc korun. Vždy ale maximálně do výše vypočtené daňové povinnosti," říká Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.
Zvýhodnění tedy končí maximálně na nule. Do minusu můžete jít pouze s jediným daňovým zvýhodněním, a to na děti. V takovém případě vám přeplatek, tedy takzvaný daňový bonus, vrátí stát.
- Za každý měsíc roku 2019 se v daňovém přiznání uplatní daňové zvýhodnění na první dítě ve výši 1267 Kč, na druhé dítě 1617 Kč a na třetí a další dítě 2017 Kč. Daňové zvýhodnění na tři děti za celý rok 2019 je tedy 58 812 Kč. Jedná-li se o dítě, kterému byl přiznán nárok na průkaz ZTP/P, zvyšuje se na ně částka daňového zvýhodnění na dvojnásobek.
V daňovém přiznání za rok 2019 mohou daňové zvýhodnění na děti uplatnit též OSVČ stanovující výdaje paušálem. Když je daňové zvýhodnění vyšší než daň z příjmu, potom vzniká nárok na daňový bonus, který se obdrží od státu, ve výši rozdílu mezi daňovým zvýhodněním a vypočtenou daní z příjmu. Za rok 2019 může činit daňový bonus maximálně 60 300 Kč.
"Pro čerpání daňového bonusu je ale nutné mít příjmy ze závislé činnosti a samostatné výdělečné činnosti alespoň ve výši 80 100 Kč," upřesňuje Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.