Daně za rok 2019: Jak ušetřit co nejvíce peněz na daňovém zvýhodnění a slevách

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
20. 2. 2020 7:40
Daně si můžete snížit až o desetitisíce korun. Stačí vědět, co správně odečíst, jaké slevy uplatnit a na co nezapomenout. Poradíme, jak na to.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Daňové odpočty za 2019

Daňový základ za rok 2019 snižují tyto nezdanitelné části základu daně (daňové odpočty):

Dary včetně dárcovství krve - hodnota daru musí činit nejméně 1000 Kč nebo být vyšší než 2 % základu daně, přičemž darem je možno snížit roční základ daně maximálně o 15 %. Odběr krve bezpříspěvkového dárce se oceňuje částkou 3000 Kč, za darování orgánu nebo krvetvorných buněk (kostní dřeně) se oceňuje částkou 20 000 Kč. Dar musí být poskytnut na účely uvedené v zákoně o daních z příjmu.

Zaplacené úroky z úvěru ze stavebního spoření nebo hypotečního úvěru, kterým je řešena vlastní bytová situace - to není splněno například u chalupy nebo nemovitosti určené k pronájmu, základ daně je možno snížit nejvýše o 300 000 Kč.

Příspěvky na doplňkové penzijní spoření nebo penzijní připojištění - daňový odpočet může být maximálně 24 000 Kč, přičemž roční příspěvky se ponižují o úhrn částí příspěvku, ke kterému náležel státní příspěvek, tedy maximálně se odpočet snižuje o 1000 korun měsíčně. Pro uplatnění odpočtu ve výši 24 000 Kč tak bylo nutné vložit příspěvky v roce 2019 alespoň ve výši 36 000 Kč. Příspěvky na penzijní pojištění lze odečíst, pokud byla výplata plnění z penzijního pojištění sjednaná nejdříve po 60 měsících a zároveň nejdříve při dosažení 60 let.

Příspěvky na soukromé životní pojištění - lze snížit daňový základ nejvýše o 24 000 Kč. Daňový odpočet však umožňuje pouze smlouva, ve které je výplata pojistného sjednána nejdříve po 5 letech od uzavření a nejdříve v měsíci, kdy dosáhne občan 60 let a ze smlouvy není současně umožněn průběžný výběr finančních prostředků.

Příspěvky zaplacené odborové organizaci a úhrady za zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání - je možné snížit základ daně až o 3000 Kč. Úhrady za zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání snižují základ maximálně o 10 000 Kč, u lidí se zdravotním postižením o 13 000 Kč a u lidí s těžším zdravotním postižením o 15 000 Kč. 

  • "Pro uplatnění každého daňového odpočtu musí být splněny zákonné podmínky a nárok na snížení základu daně musí být doložen příslušným dokladem, který je potřeba k daňovému přiznání doložit," dodává daňová poradkyně Gabriela Ivanco. 
 

Právě se děje

Další zprávy