Prodeje přes inzerát lidé s oblibou zapomínají danit. Málo známých "pastí" je ale víc

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
15. 3. 2019 7:58
Pronajímáte byt, dědili jste, vyhráli v loterii nebo jste prodávali v loňském roce věci přes internetové bazary? Hodně nepravidelných příjmů patří do daňového přiznání. Čtěte osm příkladů, kdy musíte s formulářem na finanční úřad a kdy se této povinnosti vyhnete.
Foto: iStock

Limity přivýdělku

Pronajímáte byt, dědili jste, vyhráli v loterii nebo jste prodali v loňském roce věci přes internetové bazary? Řada nepravidelných příjmů patří do daňového přiznání. Ukážeme si deset příkladů, kdy musíte s formulářem na finanční úřad a kdy se této povinnosti naopak vyhnete.

Opravdu jen šest tisíc?

Když si jako zaměstnanec přivyděláváte a tyto příjmy navíc nepřesáhnou 6000 korun za rok, nemusíte daňové přiznání řešit. Pokud si ale vyděláte vyšší částku, daňová povinnost vás nemine. A platí to i v případě, že jste dostali od někoho hodnotný dar nebo koupili či prodali pozemek.

Protože daňový systém je složitý, je možné ještě některé nahodilé příjmy označit jako "ostatní příležitostné příjmy", které zákon uvádí v § 10 pod písmenem a). Jde o příjmy z příležitostného prodeje vlastních výrobků, nepravidelného zapůjčování movitých věcí nebo prodeje přebytků ze zahrádky. Limit je v tomto případě 30 tisíc korun, do této sumy daně neřešíte. 

 

Právě se děje

Další zprávy