Prodeje přes inzerát lidé s oblibou zapomínají danit. Málo známých "pastí" je ale víc

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
15. 3. 2019 7:58
Pronajímáte byt, dědili jste, vyhráli v loterii nebo jste prodávali v loňském roce věci přes internetové bazary? Hodně nepravidelných příjmů patří do daňového přiznání. Čtěte osm příkladů, kdy musíte s formulářem na finanční úřad a kdy se této povinnosti vyhnete.
Foto: iStock

Nákup a prodej nemovitosti

Loni jsem koupil nemovitost

Lidé, kteří loni nově nabyli do svého vlastnictví nemovitost, musí podat daňové přiznání. Měli tak učinit do konce ledna 2019, pokud tak ještě neučinili, nejlepší je zajít přímo na finanční úřad a tam to vyřešit.

Nejpozději do 31. května pak musí daň z nemovitosti zaplatit. "Pokud vyčíslená daň nepřesahuje pět tisíc korun, platí se jednorázově. U vyšší daňové povinnosti lze zaplatit daň ve dvou splátkách, a sice do konce května a do konce listopadu," upozorňuje daňová expertka Gabriela Ivanco. 

Prodal jsem nemovitost

Při prodeji nemovitosti peníze představují váš příjem, který jste povinni zdanit podle zákona o daních z příjmů. Jsou ovšem ale i případy, kdy jste od této povinnosti osvobozeni. Podmínky se odvíjejí například od délky vlastnictví, tedy pokud je splněn takzvaný časový test.

Prodává-li majitel nemovitost, ve které nebydlel, potom je podmínka daňového osvobození splněna, jestliže mezi nabytím a prodejem nemovitosti uplynulo alespoň pět let.

V případě dědictví se tato lhůta zkracuje o dobu vlastnictví zůstavitele, pokud došlo k dědictví v řadě přímé, tedy děti, rodiče, prarodiče či od manžela nebo manželky.

Pokud jste vlastníkem nemovitosti a měli jste v ní bydliště alespoň dva roky bezprostředně před prodejem, pak jste od daně z příjmů rovněž osvobozeni. Daň neplatíte ani tehdy, když jste v nemovitosti bydleli kratší dobu než dva roky před prodejem a příjem z jejího prodeje použijete k řešení vlastní bytové situace, například na koupi a rekonstrukci nového bydlení.

"Zisk z prodané nemovitosti musíte investovat nejpozději do jednoho roku následujícího po roce, v němž jste obdrželi peníze z prodeje. Pokud je příjem z prodeje větší, než kolik investujete do nového, je od daně osvobozena pouze ta část, kterou jste využili na uspokojení bytové potřeby. Zbytek podléhá 15procentnímu zdanění," dodává Gabriela Ivanco. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Görgesová v Lucemburku neobhájila, Muchová si zahraje Elite Trophy

Lotyšská tenistka Jelena Ostapenková překazila Julii Görgesové obhajobu titulu v Lucemburku. Ve finále porazila druhou nasazenou Němku 6:4, 6:1 a vyhrála turnaj WTA po dvou letech. Dvaadvacetiletá vítězka předloňského Roland Garros získala třetí titul v kariéře.

Nezdar Görgesové znamená, že Karolína Muchová má jistou účast na WTA Elite Trophy v čínské Ču-chaji příští týden. Na takzvaný malý Turnaj mistryň české tenistce pomohlo i odhlášení řady hráček. Muchová začínala sezonu na 145. místě světového žebříčku, po semifinálové účasti v Moskvě se poprvé posune do první třicítky.

Görgesová měla šanci jako první tenistka v této sezoně na druhou úspěšnou obhajobu, ale na rozdíl od lednového turnaje v Aucklandu ve finále neuspěla. První set souboje bývalých hráček Top Ten rozhodl jediný brejk, ve druhém Němka přišla o podání hned třikrát. Ostapenková, která do turnaje vstoupila jako 63. hráčka žebříčku, nečelila ve finále jedinému brejkbolu.

Další zprávy