Praha - Česká národní banka ve čtvrtek snížila sazby o 75 bazických bodů na 2,75 procenta. Odborníci o snížení sazeb nepochybovali. Přesto centrální banka trh překvapila tím, že přistoupila k výraznějšímu snížení, než se původně očekávalo.
Analytici totiž předpokládali snížení sazeb pouze o čtvrt procentního bodu. Podle nich za konečným rozhodnutím centrální banky stojí hlavně silná koruna, výhled zpomalující se ekonomiky a odeznívající vysoká inflace.
Souvislosti: ČNB mění předpovědi. Růst HDP spadne pod tři procenta
"K tak rychlému snížení sazeb ČNB naposledy přistoupila v létě roku 2002, čemuž podobně jako nyní předcházelo období velmi silné koruny," připomíná analytik Michal Brožka z Raiffeisenbank. Zároveň ale dodává, že vysoká volatilita koruny naopak říká, že by ČNB měla být při snižování sazeb opatrnější.
V reakci na snížení sazeb klesla česká měna o 20 haléřů na 24,90 korun za euro. Nyní se obchoduje za 24,79 CZK/EUR.
"Je zřejmé, že ČNB zareagovala nejen na zpomalování růstu ekonomiky a prognózu nižší inflace, ale také na stres na mezibankovním trhu, který v posledních týdnech výrazně zvýšil rizikovou prémii a sazby na mezibankovním trhu. Z tohoto úhlu pohledu lze hodnotit krok ČNB jako velmi chytrý," vysvětlil ekonom David Marek z Patria Finance.
Odůvodnění k rozhodnutí centrální banky padne na dnešní tiskové konferenci.
Je čas rozproudit hospodářství. Jak se zachovají banky?
Pro reálnou ekonomiku mohou znamenat nižší sazby úlevu. "Inflační tlaky z domova i zvenčí značně zeslábly, proto je zde prostor zlevnit úvěry, a tím podpořit hospodářskou aktivitu," vysvětlil pro Aktuálně.cz analytik Patria Finance Tomáš Vlk.
Od sazeb centrální banky se odvíjejí další úrokové sazby v ekonomice. Rozhodnutí ČNB jednak může pomoci oslabit korunu, a tím pomoci exportu, drží také "na uzdě" inflaci - ale je také základem pro cenu úvěrů a úročení vkladů.
Nicméně v současné situaci panuje u bank opatrnější přístup a snížení sazeb pro ně nemusí znamenat žádnou zásadnější změnu. Finanční instituce již nejsou tolik ochotné půjčovat, a úvěry jsou tak stále dražší.
Tuzemské banky analyzují současný stav a podle situace na mezibankovním trhu v příštích dnech rozhodnou, zda úrokové sazby upraví. Pro Aktuálně.cz tento postoj potvrdily například Česká spořitelna a Komerční banka.
"Dokud se situace na světovém, ale i domácím finančním trhu nevrátí do stavu před pádem banky Lehman Brothers, tak snížení sazeb ČNB nebude mít zásadní vliv na úroky v bankách. Bankám totiž výrazně vzrostly náklady na vlastní financování a zároveň se snaží přílákat úspory. Jestli sazby vůbec poklesnou, tak pouze nepatrně," odhaduje analytička Helena Horská z Raiffeisenbank.
V příštím roce by úrokové sazby mohly klesat dál
S tím souhlasí i Vlk. "Pokles tržních sazeb přinese až obnovení důvěry na úvěrových trzích a další snížení sazeb ze strany ČNB."
Podle analytiků bude ČNB ve snižování sazeb pokračovat i v příštím roce.
Dnes o úrokových sazbách rozhodla také Evropská centrální banka. Klíčovou úrokovou sazbu dle očekávání snížila o 50 basických bodů na 3,25 procenta.
Souvislosti: ECB i Bank of England snížily klíčové sazby
Podobně jako ČNB ale trh překvapila Bank of England. Podle agentury Reuters snížila úrokovou sazbu o 150 bazických bodů na tři procenta. Trh přitom čekal pokles jen o 50 bodů.
Čtěte více: