Praha - Na struktuře finančních investic českých domácností je stále patrná poměrně velká zaostalost za vyspělými zeměmi EU. Dávají přednost hotovým penězům v bance, které jim přinesou jen nepatrný zisk.
Kdyby lidé peníze z účtu převedli na minimálně rizikové investice, mohli by získat tisíce korun ročně navíc.
Češi jsou při investování velmi konzervativní, většinou se bojí riskovat. Výnosnější podílové fondy opomíjejí, nejraději by volné peníze zhodnotili prostřednictvím stavebního spoření, nákupem nemovitosti či na termínovaném vkladu v bance.
Vklady peníze nenesou
V důsledku konzervativního přístupu Čechů k investování převažuje v jejich majetku hodně hotovosti, bankovních vkladů a jiných likvidních a málo úročených aktiv. Podle údajů KBC Asset Managementu, který prostřednictvím skupiny ČSOB patří mezi největší správce finančního majetku v Česku, mají lidé ve středoevropském regionu (Češi, Slováci, Maďaři a Poláci) v průměru téměř 70 procent svého majetku právě v hotovosti a bankovních vkladech.
Na podílové a zajištěné fondy či přímé finanční investice připadá už jen asi 22 procent aktiv. Zbytek, zhruba deset procent tvoří penzijní fondy a kapitálové životní pojistky.
Čtěte více o vašich penězích:
- Investice v Praze? Raději pozemek než byt - více ZDE
- Češi chtějí roztočit své platy. Šetří jen každý pátý - více ZDE
Naproti tomu lidé v Eurozóně mají v první nejméně výnosné kategorii jen asi třetinu majetku, domácnosti v USA dokonce jen asi 17 procent. Proti Česku a dalším vyjmenovaným zemím střední Evropy mají investoři v Eurozóně podstatně více majetku ve druhé kategorii (fondech a přímých investicích). Jedná se o necelých 40 procent. V USA, kde jsou lidé navyklí hojně investovat do akcií, je podíl tohoto majetku přes 50 procent. Zbytek kromě jiného připadá hlavně na penzijní fondy a životní pojistky.
Malé povědomí o fondech
Z dřívějšího průzkumu společnosti Factum Invenio vyplývá, že informovanost Čechů o možnostech investovat peníze prostřednictvím nejrůznějších fondů je velmi nízká. To se týká jak otevřených podílových fondů, tak ve světě velmi oblíbených zajištěných fondů.
"Jen asi každý druhý člověk ví, že může své peníze zhodnotit právě tímto způsobem," vyplývá z průzkumu. Navíc jen asi každý desátý Čech, který ví o možnosti investovat do fondů, této možnosti také skutečně využívá.
Při investování je nutné dělat kompromisy
Při investování by lidé neměli podstupovat extrémně vysoké riziko. Na druhou stranu je ale také chybou vyhledávat zbytečně nízké riziko, které s sebou přináší malé výnosy. Optimální cestou je určitý kompromis. Je třeba, aby si investor namíchal své portfolio z celé řady nejrůznějších aktiv. Jejich výběr ale není jednoduchý a vyžádá si nějaký čas. Odměnou za pečlivou práci je ale solidní zisk při rozumné míře rizika. Určitě by v portfoliu ale neměla chybět akciová složka.
Velkou chybou, které se lidé při investování mohou dopustit, je sázka na jedno aktivum. Buď se investor zbytečně okrádá o reálně dosažitelné vyšší výnosy, nebo naopak hazarduje a podstupuje velké riziko kvůli dosažení vysokého zisku. Správný přístup je naopak investice do několika, nejlépe celé řady aktiv současně, které se odlišují rizikovostí, likviditou a potenciálním výnosem. Tím vzniká investiční portfolio.