Propadák roku a kryptoměny
Milionáři také letos vidí vyšší potenciál ve start-upech. V uplynulých letech se totiž ukázalo, že řada z nich je životaschopná, navíc jsou pro investory srozumitelné, poskytují totiž nové technologie do firem, e-commerce či zdravotních projektů.
Sběratelská aktiva - obrazy, umělecké předměty, veteráni, mince, známky, hodinky - se drží v očekávání výnosu stabilně u pětiny bohatých.
Za propadák roku letošní průzkum označil investiční zlato. Zatímco v roce 2020 mu věřila pětina milionářů, letos už to bylo jen osm procent. Důvodem je klesající cena tohoto kovu. Investice do zlata letos nejenom nepokryla inflaci, ale přinesla nominální ztrátu.
Jeho pozici v průzkumu převzaly kryptoměny a bitcoin, které se z loňských osmi procent dostaly na 16 procent. Ačkoliv kryptoměny zažily rok pohádkového růstu, ale i v minulosti období dramatického pádu, pro investory mají stále jistou přitažlivost. "Investice do nich mohou být silně adrenalinové. Kdo chytne správnou vlnu, značně vydělá. Zároveň ale budí respekt - výnos se podobá hře v ruletu," píší autoři analýzy.