Eritrea

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etiopská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK

Ozbrojenci na západě Etiopie zaútočili na autobus, zavraždili 34 lidí

Ozbrojenci na severozápadě Etiopie v noci na dnešek zaútočili na autobus a zabili nejméně 34 lidí, informovala agentura AFP s odvoláním na místní komisi pro lidská práva (EHRC). Zatím není jasné, kdo za útokem stojí.

"Odhadujeme, že zemřelo nejméně 34 lidí, počet obětí zřejmě poroste," uvedla EHRC na twitteru. Útok se stal na severozápadě země ve státě Benishangul-Gumuz. Podle EHRC přichází zprávy o podobných útocích i z jiných částí země, cílem ozbrojenců jsou podle ní i uprchlíci.

Na severu Etiopie se v posledních dvou týdnech rozhořely boje mezi Tigrajskou lidovou osvobozeneckou frontou (TPLF), která kontroluje nejsevernější etiopský stát Tigraj u hranic s Eritreou, a vládními jednotkami. Kvůli nim už uteklo na 25.000 lidí do sousedního Súdánu, u jehož hranic leží právě region Benishangul-Gumuz.

TPLF byla po čtvrtstoletí dominantní stranou ve vládní koalici v Etiopii. V roce 2018 se stal ale premiérem Abiy Ahmed, který zahájil demokratické reformy v této stomilionové zemi a TPLF ztratila ve vládě vliv. Ahmed také dojednal mírovou smlouvu se sousední Eritreou.

Pokračovat