reklama
 
 

Projev etiopského premiéra přerušila exploze. Jeden člověk zemřel, přes 150 jich utrpělo zranění

Aktualizováno 23. 6. 2018 23:14
Podle agentury Reuters vybuchl granát. Etiopský premiér označil incident za "neúspěšný pokus sil, které nechtějí jednotnou Etiopii".

Addis Abeba - Shromáždění při projevu nového etiopského premiéra Abiye Ahmeda v Addis Abebě přerušila exploze granátu. Etiopské ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že si incident vyžádal jednu oběť na životě a 156 lidí bylo zraněno. Osm z nich je v kritickém stavu. Informovala o tom agentura Reuters.

"Byl to granát. Někdo se ho snažil hodit na podium, kde byl premiér," uvedl jeden z organizátorů shromáždění stoupenců jednačtyřicetiletého premiéra Seyoum Teshome. V souvislosti s incidentem bylo zadrženo šest podezřelých. Premiérova kancelář později potvrdila, že zbraní byl granát. Agentura AP s odkazem na svědka napsala, že útočník měl na sobě policejní uniformu a byl zadržen.

Podle etiopských médií bylo kvůli bezpečnostním pochybením zadrženo rovněž devět policistů včetně zástupce vedoucího policejního sboru z metropole.

Premiéra z místa odvezla ochranka. Následně v televizním projevu incident označil za "neúspěšný pokus sil, které nechtějí jednotnou Etiopii".

Premiér hovořil na náměstí v Addis Abebě před davem stoupenců, kteří drželi transparenty s nápisy jako: "Jedna láska, jedna Etiopie". Desetitisícům shromážděných premiér vzkázal, že změny nastanou brzy a budou nezvratné.

Granát vybuchl pár okamžiků poté, co premiér domluvil.

Abiy Ahmed, který úřad zastává od dubna, obyvatele druhé nejlidnatější africké země překvapil, když oznámil, že propustí desetitisíce vězňů a otevře státní firmy soukromým investorům. Rovněž se vyslovil pro bezpodmínečné usmíření se sousední Eritreou.

S reformami nejsou ale spokojeni všichni. Někteří Etiopané u hranice s Eritreou proti usmíření protestovali. Tigrejská lidová osvobozenecká fronta, která je stranou v etiopské vládní koalici a uplynulých 27 let byla dominantní silou v etiopské vládě, uvedla, že příměří bylo oznámeno dříve, než o tom jednal kongres vládnoucí strany.

Mezi Etiopií a Eritrejí panovalo napětí od konce války v letech 1998-2000. Poválečná mezinárodní komise totiž rozhodla, že město Badme a několik dalších území připadne Eritreji, což Etiopie odmítla akceptovat a ze sporného území nestáhla vojáky. Eritrea proto Etiopii obvinila z okupace.

Obnovení diplomatických styků Eritrea podmínila etiopským souhlasem s poválečnou hranicí. Nový etiopský premiér se nicméně zavázal, že bude usilovat o usmíření se severními sousedy.

Eritrea dříve patřila k Etiopii, v roce 1991 ale získala po 30 letech bojů samostatnost. Obě země se spolu v letech 1998 až 2000 utkaly v další válce. Při novém konfliktu přišlo o život na 70 000 lidí.

Eritrejský velvyslanec v Japonsku na Twitteru útok odsoudil.

autoři: Zahraničí, ČTK | 23. 6. 2018 9:20

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama