Vražda na nádraží ve Frankfurtu: Německý ministr chce do ulic více policistů

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 7. 2019 16:32
Po pondělní vraždě osmiletého chlapce, kterého pod vlak na hlavním nádraží ve Frankfurtu nad Mohanem strčil 40letý Eritrejec, chce německý ministr vnitra Horst Seehofer vyslat více policistů do ulic a zavést technická opatření pro zlepšení bezpečnosti na nádražích. O motivu muže, který žil od roku 2006 ve Švýcarsku, zatím policie nic neví. Od minulého týdne nicméně po Eritrejci pátrala švýcarská policie kvůli tomu, že napadl nožem sousedku. Podle ní muž trpěl psychickými problémy, kvůli kterým byl na nemocenské.
Video: Reuters

"Potřebujeme nutně více policistů v ulicích," uvedl Seehofer na tiskové konferenci, kterou svolal v reakci na případ z Frankfurtu nad Mohanem. Smrt osmiletého chlapce označil za "chladnokrevnou vraždu".

Kromě většího množství policistů v ulicích požaduje Seehofer také více bezpečnostních kamer a další "technická řešení", která by přispěla k většímu pocitu bezpečí lidí nejen na nádražích.

Eritrejec, který v pondělí na frankfurtském hlavním nádraží shodil ženu a její dítě na koleje před přijíždějící vlak, je podle policie otcem tří dětí. Narodil se v Eritreji, od roku 2006 žije ale ve Švýcarsku, kde o dva roky později dostal azyl. Švýcarská policie potvrdila, že podezřelý žil v kantonu Curych, má eritrejské občanství a povolení k trvalému pobytu ve Švýcarsku. Podle Seehofera dlouho platil za příklad úspěšné integrace, pracoval a měl rodinu.

Před několika dny podezřelý muž nicméně nožem ohrožoval svou sousedku, škrtil ji a následně zamkl a utekl. Švýcarská policie po něm vyhlásila pátrání, nevydala na něj ale evropský zatykač. Eritrejec následně přicestoval do Německa.

Seehofer zdůraznil, že Eritrejec žil ve Švýcarsku legálně a legálně přijel i do Německa, nevidí proto důvod, proč by měl z tohoto případu vyvodit nějaké důsledky v oblasti imigrační a pobytové politiky.

O motivu Eritrejcova činu zatím není podle prezidenta německé policie Dietera Romanna nic známo.

Kromě 40leté ženy, která přežila, a jejího osmiletého syna, který zemřel, se Eritrejec pokusil do kolejiště před přijíždějící rychlovlak ICE v pondělí strčit ještě jednu 78letou ženu. Ta podle Romanna ale spadla přímo na peróně, a neskončila tak pod koly vlaku. Oběti a pachatel se patrně neznali.

Muž by měl být obviněn z vraždy a z pokusu o vraždu, za což by mu hrozilo až doživotní vězení. V úterý má být podezřelý předveden před vazebního soudce. Seehofer na tiskové konferenci slíbil "spravedlivé potrestání".

Na místě činu v úterý panovalo zděšení. Mnozí lidé na nástupišti číslo sedm pokládali květiny, svíčky a plyšové medvídky. Večer se na nádraží chystá veřejná pietní akce.

Frankfurtský útok vyvolal v Německu i debatu o bezpečnosti na nádražích. Například dopravní expert sociálních demokratů (SPD) Martin Burkert v rozhovoru s deníkem Bild poukázal na nedostatečný dozor na nástupištích a nedostatečný počet policistů na nádražích.

Podobný případ jako ve Frankfurtu se stal 20. července ve městě Voerde v Severním Porýní-Vestfálsku, kde 28letý muž před projíždějící vlak shodil 34letou ženu. Také ona následkům svých zranění podlehla. I v tomto případě se policie domnívá, že oběť a pachatel, který čelí obvinění z vraždy, se neznali. Podezřelý pachatel se podle FAZ sice narodil v Německu, ale národností je Srb a má i srbské státní občanství.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy