Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed, ukončil dvacetiletou válku

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 11. 10. 2019 11:37
Nobelovu cenu za mír letos získal etiopský premiér Abiy Ahmed Ali. Do historie se zapsal loni, když podepsal mírovou dohodu se sousední Eritreou. Ta ukončila dvacet let trvající konflikt, jeden z vůbec nejdelších, které africký kontinent pamatuje. Odhaduje se, že během války zemřelo na 80 tisíc lidí.
Etiopský premiér Abiy Ahmed.
Etiopský premiér Abiy Ahmed. | Foto: Reuters

Válka mezi Etiopií a Eritreou vypukla v roce 1998 krátce poté, co Eritrea získala nezávislost a od Etiopie se odtrhla. Spor propukl o podobu hranic, se kterou Etiopie nesouhlasila.

Změna přišla až s Abiym Ahmedem, který byl do funkce premiéra zvolen v roce 2018. Ahmed začal jednat s eritrejským prezidentem Isaiasem Afwerkim, kterému přenechal sporná území.

"Nobelova cena za mír za tento rok byla udělena etiopskému premiérovi Abiymu Ahmedovi za jeho úsilí o dosažení míru a ve prospěch mezinárodní spolupráce, zvlášť pak za jeho odhodlanou iniciativu vyřešit pohraniční konflikt se sousední Eritreou," uvedl Nobelův výbor.

"Jsme hrdí jako národ," napsala v reakci na udělení prestižního ocenění premiérova kancelář.

Abiy Ahmed také po desetiletích autoritářského režimu zahájil v zemi ekonomické a demokratické reformy. Do poloviny ministerských funkcí ve svém kabinetu navíc jmenoval ženy. Etiopie měla tak vůbec první ministryni obrany v historii země.

Zástupci norského Nobelova výboru letos vybírali z 301 kandidátů: 223 jednotlivců a 78 organizací. Za největší favoritku na zisk ocenění byla označována švédská školačka Greta Thunbergová, která inspirovala celosvětovou studentskou kampaň, jejímž cílem je přimět politiky k důslednější ochraně klimatu a snižování emisí.

V loňském roce si Nobelovu cenu odnesli konžský lékař Denis Mukwege a aktivistka irácké komunity jezídů Nadja Muradová za boj proti sexuálnímu násilí jako zbrani ve válkách.

Cena za mír je předposlední Nobelovou cenou, která byla letos ohlášena. Postupně byli tento týden oznámeni laureáti ocenění za lékařství, fyziku, chemii a také držitelé Nobelovy ceny za literaturu za rok 2018 a 2019. V pondělí se veřejnost dozví jméno nositele letošní ceny za ekonomii.

Vedle medaile a diplomu na laureáty Nobelových cen čeká i finanční prémie, která letos stejně jako loni činí devět milionů švédských korun (21,4 milionu korun českých). Ocenění budou jako každý rok předána v den výročí Nobelovy smrti 10. prosince - cena za mír v Oslu a zbývající ve Stockholmu.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Lyžařka Smutná skončila v dálkovém běhu v Itálii pátá

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla pátá v závodu seriálu Ski Classics La Venosta na 34 kilometrů. Na vítěznou Norku Astrid Slindovou ztratila česká reprezentantka čtyři a půl minuty, za třetím místem zaostala o 19 sekund. Mužský závod v Itálii vyhrál Rus Jermil Vokujev, Jan Šrail obsadil 28. místo

Už v prvním stoupání nastoupila Slindová, která si na vrchařskou prémii na 11. kilometru přivezla náskok 20 sekund. V cíli měla k dobru více než tři minuty před Švédkou Brittou Norgrenovou. Boj o třetí místo ovládla další Norka Kari Gjeitnesová.

"Během závodu jsem se necítila úplně špatně, i když trať byla dost náročná. V posledních stovkách metrů mi ale totálně odešly nohy. Cítila jsem to už včera na tréninku, když jsem jela něco rychlejšího. Myslím, že v tom sehrála roli ta vysoká nadmořská výška," uvedla v tiskové zprávě eD system Bauer Teamu Smutná, která na začátku prosince doběhla v prologu v Livignu druhá.

Seriál Ski Classics bude pokračovat po Novém roce, 11. ledna se v Rakousku pojede Kaiser Maximilian Lauf.

Zdroj: ČTK
Další zprávy