Nesmyslná vražda bez motivu. Němci se ptají, co za člověka hodí pod vlak matku a dítě

Martin Novák Martin Novák
31. 7. 2019 14:26
"Jaký člověk může zaútočit na osmiletého chlapce a shodit ho pod přijíždějící vlak?" pokládá si časopis Spiegel ve svém článku otázku, na kterou hledá odpověď celé Německo.
Lidé ve Frankfurtu přemýšlejí o vraždě chlapce, kterého strčil pod vlak muž z Eritreje. Někteří si nedokáží vysvětlit, odkud se taková brutalita bere. | Video: Reuters

V pondělí na nádraží ve Frankfurtu srazil muž pod přijíždějící rychlík Intercity ženu, která ale stihla před lokomotivou uhnout. Jejího osmiletého syna útočník shodil z nástupiště za ní, chlapec na místě zemřel. Jako třetí oběť si muž vybral osmasedmdesátiletou ženu, ale ta upadla rovnou na nástupišti a tím si zachránila život.

Lidé na místě činu nechávají svíčky a hračky.
Lidé na místě činu nechávají svíčky a hračky. | Foto: Reuters

"Dívat se, jak vaše dítě přejíždí vlak… Pro to nenacházím slova. Nedokážu si představit, jak bude ta žena dál žít s tímto obrazem ve své mysli. (…) Čas nedokáže zhojit všechny rány," napsal v komentáři známý německý publicista a novinář Henryk Broder.

Z vyšetřování vyplývá, že pachatel své oběti neznal. Vybral si je náhodně. Policie ho identifikovala jako čtyřicetiletého Eritrejce Habteho A., který žil od roku 2006 ve Švýcarsku. Není švýcarským občanem, ale před jedenácti lety tam dostal azyl a má povolení k pobytu.

Sám má tři děti ve věku jednoho, tří a čtyř roků. Žil s rodinou ve městě Wädenswil u Curychu a do loňského roku pracoval v podniku curyšské městské hromadné dopravy Verkehrsbetriebe Zürich (VBZ).

V lednu o práci přišel, protože začal mít psychické problémy. Detaily o jeho zdravotním stavu švýcarské úřady nezveřejnily. Minulý čtvrtek ale švýcarská policie dostala hlášení, že muž ve Wädenswilu zamkl svoji manželku a tři děti. Sousedku ohrožoval nožem.

Tím mužem byl Habte A. Když ale policisté přijeli, byl už pryč.

Byl to imitátor?

Podle úterního prohlášení německého ministerstva vnitra přijel do Frankfurtu vlakem z Basileje. Legálně a bez kontroly, na švýcarsko-německé hranici ostatně žádné kontroly nejsou.

Policie ho zatkla, když prchal po svém činu z frankfurtského hlavního nádraží. Nebyl pod vlivem drog ani alkoholu.

Místo činu na frankfurtském nádraží.
Místo činu na frankfurtském nádraží. | Foto: Reuters

Kriminalista a bývalý šéf oddělení vražd policie v Brémách Axel Petermann řekl deníku Welt, že muže mohl inspirovat případ, který se odehrál o týden dříve. Ve městě Voerde v Severním Porýní-Vestfálsku pachatel strčil pod vlak třiačtyřicetiletou ženu, která zemřela.

"Možná máme co dělat s člověkem, který chtěl imitovat jiný čin. Čin, který je jednoduché provést, a přitom má velký dopad. Motivem může být frustrace nebo nenávist k lidem," uvádí Petermann.

"Jsme svědky nových typů zločinu, u kterých není jasný motiv. Dříve jsme byli zvyklí vyšetřovat vraždy, které souvisely s loupežemi, sexuálním násilím, touhou po zisku. Vraždy, které nemají jasný motiv, jsou novým fenoménem. Koho napadne strčit osmiletého chlapce pod vlak?" ptá se v rozhovoru kriminalista.

Útěk před tvrdým režimem i vojnou

Švýcarská i německá policie nepředpokládají žádný politický motiv činu ani souvislost s radikálním islamismem, neboť Habte A. je křesťanského vyznání (poměr křesťanů a muslimů je v Eritreji zhruba vyrovnaný).

Eritrejci odcházejí ze své země hlavně kvůli tvrdému režimu prezidenta Isaiaha Afwerkiho. Lidé mizí beze stopy bez jakéhokoliv vyšetřování či následného procesu. Důvodem masového exodu mladých Eritrejců ve věku do čtyřiadvaceti let je také nástup na obávanou vojnu. Ta má v zemi podobu teroru, protože vojáci jsou využíváni téměř jako otrocká pracovní síla, nesmějí projevit žádné známky odporu a velitelé jim mohou libovolně prodlužovat dobu vojenské služby.

V roce 2015 Eritrejec zavraždil nožem dvě ženy v obchodním domě IKEA ve švédském Västeräsu. Šlo o muže, kterému švédské úřady odmítly udělit azyl a on čekal na deportaci. Soud jej poslal na doživotí do vězení. Tento trest hrozí i Habtemu A.

Pondělní frankfurtská vražda vyvolala ostré útoky odpůrců přijímání migrantů a žadatelů o azyl na kancléřku Angelu Merkelovou a její vládu. "Proklínám den, kdy jste se narodila," napsala na Twitteru poslankyně Bundestagu za stranu Alternativa pro Německo (AfD) Verena Hartmannová.

Ministr vnitra Horst Seehofer v úterý oznámil, že posílí policejní hlídky na nádražích a že na nástupištích přibude více bezpečnostních kamer.

 

Právě se děje

Další zprávy