Praha - Věřitelé v Česku získali při insolvenčních řízeních v předloňském roce průměrně sedm procent svých pohledávek. To poslouží na úhradu nákladů na vymáhání a nepokrývá půjčené prostředky. Vyplývá to z analýzy společnosti InsolCentrum.
"Insolvenční řízení v Česku jsou ekonomicky naprosto neefektivní, je třeba systémová změna," říká jednatelka společnosti InsolCentrum Jarmila Veselá.
Půjčky věřitelů podnikatelům, kteří se ocitli v úpadku, činily předloni 13,6 miliardy korun. Výnos z insolvenčních řízeních prodaného majetku dosáhl 1,9 miliardy korun, tedy zhruba 14 procent celkové výše pohledávek. "Věřitelé získali z tohoto výnosu méně než polovinu, zbytek tvořily náklady řízení a odměna správců," upřesňuje Veselá.
Světová banka se plete
Za zcela chybné označila dříve zveřejněné údaje Světové banky, podle nichž uspokojení věřitelů dosahuje v průměru 75 procent.
Veselá dodala, že v 58 procentech případů nebyli v roce 2012 věřitelé uspokojeni vůbec. Majetek se ztrácí před i po rozhodnutí o úpadku. Podle Veselé jde o systémové selhání, které vede k tomu, že aktéři ztrácejí víru v transparentnost a právní jistoty řízení. Poruchy právního prostředí v insolvenčních řízeních narušují stabilitu podnikatelského prostředí, dodala.
Situaci musí změnit vláda i soukromníci
Potřebné změně celého systému musí podle Veselé předcházet komplexní analýza celého procesu. Na změnách musí spolupracovat vláda a státní instituce s odborníky i soukromou sférou.
Společnost v analýze zpracovala údaje ze všech insolvenčních řízení podnikatelské sféry ukončených v letech 2011 a 2012. Z insolvenčního rejstříku získala 227 000 základních údajů.