Lidé by za tablet s Windows 8 dali 299 dolarů

Adam Fiala
20. 12. 2011 6:37
Éra tabletu používajícího Windows 8 se blíží. Kolik bude stát?
Foto: Microsoft

Cena vždycky hrála roli, a pokud si lidé mohou vybrat mezi srovnatelným produktem levnější a dražší varianty, sáhnou po levnějším. Současné vlny ekonomických krizí tomu nahrávají. Tablety jsou poměrně nová zařízení a každý nový model přichází s vylepšením, které si žádá vyšší peněžní ocenění. Současným králem tabletů je iPad. I když se v Čechách dají sehnat mnohé tablety konkurence, od Samsungu až po Lenovo, v prodejích vede. Však také novinové aplikace českých deníků vznikají výhradně pro výrobek Applu. Brzy se dočkáme novinky od Microsoftu. Tabletu s Windows 8. Čeká se, jakou nasadí cenu.

Windows vymění Intel za ARM

Microsoft totiž rozhodně nebude chtít, aby jeho výrobek zapadl v konkurenci. Čerstvě připravovaná verze operačního systému Windows, který ponese číslici osm, se chystá i na vlastní tablet. iPad v základní verzi prodávají obchody od pěti set dolarů. Relativně vybavená verze pak stojí dokonce přes osm set dolarů. Windows 8 poběží na procesoru dodávaném firmou ARM, místo tradiční architektury x86 od Intelu. Ovšem většina tabletu je postavená na ARM, cenově tak nemůže čekat zvýhodnění.

Pod dvě stovky se nedostane

Nejspíš nebude moci Microsoft nasadit cenu, s kterou operuje Amazon prostřednictvím Kindle Fire. Ten se prodává za dvě stě dolarů. Předpokládá se a střízlivé názory lidí, kolik by byli ochotni za tablet Windows zaplatit, se pohybují nad touto částkou a pod cenou iPadu. V průměru se tak jedná o 299 dolarů. Někteří by sice neváhali dát za takový tablet ani tisíc dolarů, ovšem to by hraničilo s ekonomickým bláznovstvím.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Při explozi v laserové střelnici v Přerově se popálily dvě osoby

Dva lidé se v neděli odpoledne popálili při explozi a vzplanutí sudů od oleje v rekonstruované laserové střelnici v Přerově. "Popálené osoby jsou již v péči zdravotnické záchranné služby," řek dnes mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. Na místě zasahují záchranáři a hasiči. Okolnosti exploze vyšetřuje policie.

Výbuch podle Hošáka nastal v laser aréně nedaleko centra Přerova při instalaci několika sudů od oleje. "Došlo k explozi a vzplanutí. Následkem jsou dvě popálené osoby. Hasiči provádí důkladnou kontrolu termokamerami. V prostorách je nebezpečí skrytého hoření," uved Hošák.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Letecká základna Ajn al-Asad v Iráku, na níž působí američtí vojáci, byla cílem raketového útoku. AFP to řekl nejmenovaný bezpečnostní činitel.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Stronati je na odchodu do Maďarska

Obránce Patrizio Stronati je na odchodu z Baníku Ostrava. Šestadvacetiletý fotbalista má namířeno do maďarského klubu Puskás Akadémia. Od vedení Baníku dostal povolení absolvovat v novém působišti lékařskou prohlídku.

"Kluby jsou na podmínkách transferu prakticky domluveny," řekl sportovní ředitel Baníku Alois Grussmann na klubovém webu. "Zbývá ještě doladit některé detaily, absolvovat zdravotní prohlídku a vše definitivně podepsat. Jakmile se tak stane, transfer Patrizia Stronatiho oficiálně oznámíme," uvedl.

Stronati nastupoval za Baník od roku 2018, kdy přišel z Austrie Vídeň. Předtím byl také hráčem Mladé Boleslavi, v Ostravě začínal v roce 2013 s kariérou. V české lize odehrál 147 zápasů a dal deset gólů.

V Puskás Akadémia působí od loňska bývalý olomoucký záložník Jakub Plšek i exslávista Rumun Alexandru Baluta. Tým vede někdejší liberecký kouč Slovák Zsolt Hornyák.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Ležácích se uskutečnil pietní akt k 79. výročí vyhlazení obce v komorním duchu

Bez přítomnosti veřejnosti se dnes dopoledne v Památníku Ležáky uskutečnil pietní akt k 79. výročí vyhlazení osady nacisty. Zúčastnili se jej mimo jiné místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nebo ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Položili věnce u pomníku obětí.

"Je důležité sem pravidelně jezdit, připomínat to a přitáhnout pozornost," řekla dnes novinářům Schillerová. Podle ní mír není samozřejmostí, proto je třeba si události v Ležákách připomínat, aby se neopakovaly.

Individuálnímu kladení květinových darů je vyhrazeno celé odpoledne za předpokladu respektování vládních nařízení. Před pandemií si zde tragédii Ležáků každoročně připomínaly stovky lidí.

Nacisté Ležáky vyhladili 24. června 1942. Třináct dětí z Ležáků odvlekli, 11 jich zavraždili 25. července v plynovém voze v polském Chelmnu. Přežily jen sestry Marie a Jarmila Šťulíkovy. Dnes je místo bývalé kamenické osady národní kulturní památkou, vesnici připomínají žulové náhrobky s vytesaným křížem na půdorysech devíti domů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy