Peking - Sponzoři olympijských her v Číně budou čelit protestům. Bude je organizovat skupina aktivistů Dream for Darfur. Vyplývá to ze stejnojmenné tiskové zprávy, kterou organizace vydala tento týden.
Důvodem je laxní přístup společností k působení Číny v Súdánu, odkud komunistický obr odebírá většinu tamní produkce ropy a investuje tam nemalé částky. Z nich pak režim súdánského prezidenta Omara al-Bašira financuje nákup zbraní.
Organizace označila 16 firem, mezi něž patří i Coca-Cola, Microsoft a General Electric, za "morální zbabělce", protože nevyvíjí žádný nátlak na čínskou vládu, aby přehodnotila své působení v Dárfúru.
"Je to naše druhá zpráva hodnotící společnosti za jejich přístup k problematice lidských práv, za snahu nehledět si jen zisků a za společenskou odpovědnost," řekla Mia Farrow, mluvčí kampaně.
První demonstrace se uskuteční již v pondělí proti společnosti Coca-Cola v Atlantě, v dalších dnech pak v New Yorku a Bostonu.
Limonádový gigant se již proti nařčení ohradil vydáním tiskové zprávy. Hodnotící stupnice aktivistů je prý nespravedlivá, protože bere ohled jen na nátlak vyvíjený na čínskou vládu. Nebere ale přitom vůbec v potaz, že společnost darovala 5 milionů dolarů na vodní projekty v Súdánu.
Jako ve škole: známkujeme firmy
Aktivisté pro hodnocení firem zvolili stupnici podle výše jejich aktivity. Ta je pětistupňová, podobně jako v českých školách.
Nejlepší známku "A" neobdržela žádná firma. Nejlépe tak dopadly firmy Adidas a Eastman Kodak se známkou „B-plus". Tu si vysloužily za to, že kromě jiných aktivit zaslaly Spojeným národům vyjádření k situaci v Dárfúru.
O něco hůře dopadla společnost McDonald's, která za privátní akci obdržela známku "C-plus". Proti těmto třem firmám nebude organizace Dream for Darfur pořádat žádné protestní akce.
Těm se však již nevyhnou společnosti Coca-Cola a General Electric, jež skupina ohodnotila známkou "D".
Ještě o půl stupně horší známkou aktivisté ohodnotili firmy Johnson & Johnson, čínský výrobce počítačů firma Lenovo, Microsoft, Samsung a Visa.
Úplně nejhorší známku "F" pak obdrželo devět společností, které v souvislosti s konfliktem v Dárfúru nevyvíjejí žádnou, nebo jen velmi slabou činnost.
Mezi ně patří například Anheuser-Busch UPS, australský důlní obr BHP Billiton a Volkswagen.
"Podporujeme olympijskou ideu a odmítáme její spojení s takovými politickými otázkami," reagoval na zprávu mluvčí VW Andreas Meurer.
Dle údajů OSN má konflikt v západosúdánském Dárfúru na svědomí již přes 200 tisíc životů a 2,5 milionu uprchlíků.
Související: