USA vyškrtly Čínu ze seznamu nejbrutálnějších režimů

gaz
12. 3. 2008 16:26
Washington vydal výroční zprávu o lidských právech

Washington - Ministerstvo zahraničí Spojených států vydalo svou zprávu o stavu lidských práv ve světě v roce 2007. Po dvou letech mezi nejbrutálnějšími režimy světa není Čína.

Děje se tak v době, kdy je Peking před letními olympijskými hrami předmětem tlaku aktivistů na celém světě kvůli podpoře Súdánu, zodpovědného za genocidu ve své západní provincii Dárfúr, ale také barmské junty, která loni brutálně potlačila pouliční protivládní protesty.

Čtěte také:
Z Dárfúru se opět stává spálená země
Spielberg už nechce radit Pekingu, s olympiádou končí
Jak zajistit demokracii v Barmě? Tlakem na Čínu

Autoritářská země

Do společnosti nejhorších režimů naopak přibyla Sýrie. Vedle ní je zde Barma, Bělorusko, Eritrea, Írán, Kuba, Severní Korea, Súdán, Uzbekistán a Zimbabwe.

Čína nicméně podle zprávy patří ke skupině "autoritářských zemí, které podstupují ekonomické reformy, ale nikoli demokratické politické reformy, a pokračují v odpírání základních lidských práv a svobod svým občanům".

Ačkoliv není k těmto zemím specificky přiřazena, hned poté zpráva zmiňuje Thajsko, Venezuelu a Nigérii.

"Ke zjemnění postoje vůči Číně by mělo dojít až po zlepšení situace v zemi," řekla Aktuálně.cz mluvčí české pobočky humanitární organizace Amnesty International (AI) Eva Dobrovolná.

"Problémy v Číně však zpráva USA zaznamenává a neopomíjí ani děsivá fakta o týrání vězňů ve věznicích a detenčních zařízeních," dodala.

Nepleťte se nám do toho

Podle amerického ministerstva zahraničí letošní nezařazení Číny mezi nejbrutálnější režimy neznamená, že by nad porušováním lidských práv v nejlidnatější zemi světa nyní Spojené státy zavíraly oči.

"Čína pokračuje v monitorování, obtěžování, zadržování, zatýkání, věznění novinářů, spisovatelů, aktivistů a dalších obhájců včetně jejich rodin," píše se ve zprávě.

Peking ve středu kritiku svého přístupu k lidským právům opět odmítl.

Problémem jsou také převozy vězňů do zemí, kde jsou mučeni, říká AI. I tímto letadlem
Problémem jsou také převozy vězňů do zemí, kde jsou mučeni, říká AI. I tímto letadlem | Foto: Amnesty International

"Jsme proti praktikám pocházejícím z mentality studené války a zasahování do vnitřních záležitostí Číny ve jménu lidských práv," citovala agentura AFP čínského ministra zahraničí Jang Ťie-čchiho.

Kázat vodu a pít víno?

Podle Amnesty International je chvályhodné, že Spojené státy zprávy o lidských právech vydávají. Problémem však je, že se vlastními doporučeními příliš neřídí.

"Ve zprávě se dočteme třeba o týrání vězňů v zemích, které USA považují za své spojence v boji proti teroru. A právě do těchto zemí americké úřady stále vydávají podezřelé osoby, které jsou tam podrobeny surovým výslechům," říká Dobrovolná.

 

Právě se děje

Další zprávy