Osobní bankrot vyhlásil do září rekordní počet Britů

Obrazová sekce
6. 11. 2009 14:21
Lidé krachují častěji než firmy, číslo vystoupalo nejvýš od roku 1960.
Nezaměstnaní nemohou splácet své dluhy ani v Británii. I proto přibývá krachů.
Nezaměstnaní nemohou splácet své dluhy ani v Británii. I proto přibývá krachů. | Foto: Bank of England

Londýn - Britové bankrotují stále častěji, víc než podniky. Podle údajů agentury Insolvency Service vzrostl počet osobních bankrotů ve třetím čtvrtletí o 28,2 procenta na 35 242 případů. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle agentury jde o nejvyšší číslo od roku 1960, kdy se záznamy pořizují. A podle odborníků bude toto číslo ještě narůstat.

Ve Velké Británii, která dostala jeden z nejtvrdších úderů krize, krachují i podniky. Počet jejich bankrotů se však zvýšil méně než u jednotlivců - o 14,6 procenta. Přesto je počet krachujících podniků i nadále vysoký a v předchozím čtvrtletí vzrostl o 40 procent.

„Osobní bankroty porostou ještě nějakou dobu, přestože nyní sílí známky, že se ekonomika nakonec ve čtvrtém čtvrtletí vrátí k růstu," komentoval údaje ekonom IHS Global Insight Howard Archer. Důvodem je podle něj vysoká nezaměstnanost, která nejspíš ještě dál poroste.

Přestože Česko není recesí tak silně zasaženo jako ostrovní království, počet osobních bankrotů roste i u nás. Za tři letošní čtvrtletí jejich počet narostl trojnásobně. Jedním z hlavních důvodů však je fakt, že možnost osobního bankrotu umožňuje zákon teprve od loňského roku.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy