Historický krach, padla jedna z největších bank USA

hp
2. 11. 2009 10:25
Americká úvěrová společnost CIT Group Inc. zkrachovala
Foto: Reuters

Praha - Americká banka CIT Group Inc. zkrachovala. Bankrot firmy, jejíž majetek se pohybuje v přepočtu kolem 1,3 bilionu korun, patří k největším v americké historii.

Firma požádala v neděli o ochranu před věřiteli. Kvůli globální krizi firma totiž už nebyla schopná financovat svou činnost.

Krach společnosti, jejíž celkový dluh v současnosti činí přibližně 1,2 bilionu korun, se očekával už několik měsíců a pravděpodobně zatíží už tak slabou americkou ekonomiku.

Firma CIT Group měla problémy již v červenci tohoto roku. Ty se jí ale podařilo překonat.

Bankrot firmy je ránou pro americkou vládu, která do společnosti v prosinci investovala v rámci podpůrného programu 2,33 miliardy amerických dolarů, a zřejmě většinu z této částky ztratila.

Společnost má v plánu v rámci bankrotové ochrany svůj dluh snížit přibližně o 180 miliard korun. Majitelé cenných papírů by měli výměnou za svůj dluh dostat majetkový podíl ve firmě a k tomu nový dluh. Do bankrotové ochrany ale nespadají dceřiné společnosti, včetně CIT Bank.

Společnost CIT Group Inc. poskytuje půjčky především malým a středně velkým firmám již více než sto let.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Generál Řehka na Vítkově symbolicky převzal velení armády

Nastupující náčelník generálního štábu Karel Řehka ve čtvrtek na pražském Vítkově symbolicky převzal funkci od svého předchůdce Aleše Opaty. Při oslavách Dne ozbrojených sil mu dosavadní šéf armády předal bojový prapor generálního štábu. Oficiálně se funkce Řehka ujme od pátku. Funkci ve čtvrtek podobným způsobem převzal i nový náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn.

Sedmačtyřicetiletý Řehka, kterého prezident Miloš Zeman minulý týden jmenoval do hodnosti generálmajora, přichází do čela armády z pozice ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Vrací se do ní po dvou letech, kvůli vedení NÚKIB odešel do civilu. Dříve působil u speciálních sil v Prostějově, kterým i velel. Vyslán byl na několik zahraničních misí na Balkáně a v Afghánistánu a působil i ve velitelských strukturách v NATO. Absolvoval několik zahraničních kurzů včetně prestižního Rangers v USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy