New York - Ceny ropy se prudce propadly k 75 dolarům za barel a obchodníci s akciemi v Asii i na evropských trzích už zase tonou ve strachu, zda se neblíží velký pád.
Navzdory všem průzkumům o stoupající náladě podnikatelů, například středečního Ifo indexu v Německu, a tvrdým datům o konci recese v klíčových ekonomikách přichází ochlazení světa přehřátého v posledním čtvrt roce ekonomickým optimismem.
Dubaj žádá o pomoc
Odkud se vzal nejnovější závan mrazu? Z míst, odkud by to nikdo nečekal: z bohaté a na studené počasí skoupé Dubaje.
Emirát požádal před třemi dny o odklad splátek dluhů, které mají tamní klíčové konglomeráty Dubaj World a Nakheel. A každý má teď obavy z dominového efektu.
"Situace v Dubaji je velmi znepokojivá a lidé čekají, zda dokáže splatit své dluhy," citoval Reuters analytika Bensona Wanga.
Když z USA přišla zpráva o skutečném výsledku HDP za tři čtvrtletí roku, byla to první rána. Americká ekonomika nevyrostla o pěkných 3,8 procenta, jak zněly první odhady, ale jen o 2,5 procenta. A těsně poté následuje dubajská zpráva, že firmy, jejichž majitelé létají na drinky ve vrtulnících přistávajících na střechách mrakodrapů, se dostávají do potíží s financemi. Přichází otřes, který se přenáší na trhy s ropou i akciemi.
Spolehlivá předpověď
Právě na nich se nejvíc promítá, co bude za půl roku: jak silné a jak skutečné může být oživení světové ekonomiky.
Prezident Světové banky Robert Zoellick v pátečním vydání respektovaného deníku The Financial Times varoval před dalšími bublinami na trzích. V době, kdy se svět zotavuje z největší deprese od 30. let minulého století, se podle něj do praxe vrací, co špatného se dřív svět naučil: záplava peněz pumpovaných do ekonomik, protekcionismus, nadbytečné dávky stimulů.
Naopak státníci se na předchozích summitech G20 dohodli, že pumpování peněz do ekonomik nesmí přestat. I oni mají svou pravdu: bez těchto peněz by oživení nastartované těmito injekcemi mohlo velmi rychle odeznít.