Letecká legenda American Airlines jde do insolvence

Veronika Skálová Veronika Skálová
29. 11. 2011 15:02
Aerolinky i jejich mateřská firma AMR plánují restrukturalizaci
Foto: Reuters

Fort Worth - Někdejší zaměstnavatel slavného letce Charlese Lindberga a jednička mezi světovými aerolinkami, společnost American Airlines, jde do insolvence. Její vlastník, firma AMR totiž požádala u konkurzního soudu na Manhattanu v New Yorku o ochranu před věřiteli.

Informovala o tom agentura Bloomberg.

Firmy uvedla, že se k tomuto kroku rozhodla dobrovolně, protože potřebuje restrukturalizaci. Její dosavadní šéf Gerard Arpey odejde do důchodu, ve funkci předsedy představenstva jej nahradí Thoman Horton.

American Airlines bývaly největšími světéovými aerolinkami, v posledních letech ale spadly až na třetí příčku v domovských Spojených státech.

Vedení společnosti nicméně ujistilo, že lety American Airlines budou pokračovat podle letového řádu, stejně jako linky regionální American Eagle, dál platí také věrnostní program aerolinek.

Podle agentury Bloomberg uvedla společnost v žádosti, že má momentálně aktiva v hodnotě 24,7 miliardy dolarů, její dluhy však dosahují 29,4 miliardy. K dispozici ale má 4,1 miliardy dolarů, které mají pomoci zabezpečit provoz aerolinek.

AMR bojovala o svou budoucnost už roku 2001, po teroristických útocích 11. září. Tehdy ale ještě situaci ustála. Od roku 2006 se ale datuje jednání s odbory o snížení personálních nákladů, která však zkrachovala. Akcie AMR v letošním roce klesly o 79 procent.

Menším společnostem gigant nemůže cenově konkurovat. Dolů ho mimo jiné táhne i starší flotila letadel, která má větší spotřebu paliva, jehož cena v poslední době roste.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy