Letecká legenda American Airlines jde do insolvence

Veronika Skálová Veronika Skálová
29. 11. 2011 15:02
Aerolinky i jejich mateřská firma AMR plánují restrukturalizaci
Foto: Reuters

Fort Worth - Někdejší zaměstnavatel slavného letce Charlese Lindberga a jednička mezi světovými aerolinkami, společnost American Airlines, jde do insolvence. Její vlastník, firma AMR totiž požádala u konkurzního soudu na Manhattanu v New Yorku o ochranu před věřiteli.

Informovala o tom agentura Bloomberg.

Firmy uvedla, že se k tomuto kroku rozhodla dobrovolně, protože potřebuje restrukturalizaci. Její dosavadní šéf Gerard Arpey odejde do důchodu, ve funkci předsedy představenstva jej nahradí Thoman Horton.

American Airlines bývaly největšími světéovými aerolinkami, v posledních letech ale spadly až na třetí příčku v domovských Spojených státech.

Vedení společnosti nicméně ujistilo, že lety American Airlines budou pokračovat podle letového řádu, stejně jako linky regionální American Eagle, dál platí také věrnostní program aerolinek.

Podle agentury Bloomberg uvedla společnost v žádosti, že má momentálně aktiva v hodnotě 24,7 miliardy dolarů, její dluhy však dosahují 29,4 miliardy. K dispozici ale má 4,1 miliardy dolarů, které mají pomoci zabezpečit provoz aerolinek.

AMR bojovala o svou budoucnost už roku 2001, po teroristických útocích 11. září. Tehdy ale ještě situaci ustála. Od roku 2006 se ale datuje jednání s odbory o snížení personálních nákladů, která však zkrachovala. Akcie AMR v letošním roce klesly o 79 procent.

Menším společnostem gigant nemůže cenově konkurovat. Dolů ho mimo jiné táhne i starší flotila letadel, která má větší spotřebu paliva, jehož cena v poslední době roste.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Ve Francii zatkli kvůli útoku v Nice třetího člověka

Ve Francii zatkli v souvislosti se čtvrtečním atentátem v Nice třetího člověka. Informovala o tom dnes televizní stanice BFM, podle níž byl muž vzat do vazby v pátek večer. Jde o 33letého muže, který byl v bydlišti předchozího zadrženého. V bazilice v Nice ve čtvrtek zabil nožem pachatel dvě ženy a jednoho muže. Podezřelým je jednadvacetiletý Tunisan, jehož policie při zásahu postřelila a nyní je ve vážném stavu v nemocnici.

Francouzská policie pátrá po případných komplicích nebo lidech, k nimž pachatel mohl patřit. Jako prvního zadržela 47letého muže, po něm pak muže ve věku 35 let a nyní dalšího, o dva roky mladšího. Nacházel se na adrese, kde byl zadržen druhý podezřelý. "Snažíme se objasnit jeho roli v tom všem," citovala agentura AFP svůj zdroj.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Policie hledá svědka nehody se čtyřmi mrtvými na Pardubicku

Policie hledá svědka tragické srážky dodávky s kamionem, při níž v pátek odpoledne mezi Chvojencem a Holicemi na Pardubicku zemřeli čtyři lidé. Řidič dodávky zřejmě předjížděl jiné auto a v protisměru se čelně střetl s kamionem. Řidiče předjížděného auta nyní policie hledá.

Přihlásit se jí může na linku 158 nebo na telefonní číslo 725 871 031. Uvedla to mluvčí policie Lenka Vilímková. Letos je to zřejmě nehoda s nejvyšším počtem obětí.

Nehoda se stala na silnici I/35, která je hlavním tahem z východních Čech na Moravu. Dodávka jela od Holic ve směru na Chvojenec a Hradec Králové. Po srážce zahynuli v dodávce čtyři muži, další dva muži utrpěli zranění a záchranáři je převezli do nemocnice v Hradci Králové. Mezi mrtvými je i řidič dodávky. Řidiči kamionu se nic nestalo, alkohol ani požití drog u něj policisté nezjistili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy