Letecká legenda American Airlines jde do insolvence

Veronika Skálová Veronika Skálová
29. 11. 2011 15:02
Aerolinky i jejich mateřská firma AMR plánují restrukturalizaci
Foto: Reuters

Fort Worth - Někdejší zaměstnavatel slavného letce Charlese Lindberga a jednička mezi světovými aerolinkami, společnost American Airlines, jde do insolvence. Její vlastník, firma AMR totiž požádala u konkurzního soudu na Manhattanu v New Yorku o ochranu před věřiteli.

Informovala o tom agentura Bloomberg.

Firmy uvedla, že se k tomuto kroku rozhodla dobrovolně, protože potřebuje restrukturalizaci. Její dosavadní šéf Gerard Arpey odejde do důchodu, ve funkci předsedy představenstva jej nahradí Thoman Horton.

American Airlines bývaly největšími světéovými aerolinkami, v posledních letech ale spadly až na třetí příčku v domovských Spojených státech.

Vedení společnosti nicméně ujistilo, že lety American Airlines budou pokračovat podle letového řádu, stejně jako linky regionální American Eagle, dál platí také věrnostní program aerolinek.

Podle agentury Bloomberg uvedla společnost v žádosti, že má momentálně aktiva v hodnotě 24,7 miliardy dolarů, její dluhy však dosahují 29,4 miliardy. K dispozici ale má 4,1 miliardy dolarů, které mají pomoci zabezpečit provoz aerolinek.

AMR bojovala o svou budoucnost už roku 2001, po teroristických útocích 11. září. Tehdy ale ještě situaci ustála. Od roku 2006 se ale datuje jednání s odbory o snížení personálních nákladů, která však zkrachovala. Akcie AMR v letošním roce klesly o 79 procent.

Menším společnostem gigant nemůže cenově konkurovat. Dolů ho mimo jiné táhne i starší flotila letadel, která má větší spotřebu paliva, jehož cena v poslední době roste.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
Další zprávy