Komisařce pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesové se nelíbí, že velcí hráči na trhu mají v rukách prakticky celou energetickou infrastrukturu a spotřebitelé nemají na výběr, od koho budou odebírat elektřinu či zemní plyn.
Cestou k napravení trhu s energiemi je rozbití monopolů, řekla Kroesová na energetické konferenci v Lisabonu.
To by mělo podle ní vést ke snadnějšímu vstupu dalších hráčů na velmi lukrativní trh, který získá v budoucnosti ještě na větší důležitosti. Kroesová ovšem nehodlá zůstat jen u ostrých prohlášení.
Nejen slova
K červnu 2007 by Evropská komise měla představit další řadu nejrůznějších regulačních opatření, která se týkají zejména energetiky. Jakým směrem se EU vydá by mohlo být naznačeno již v takzvané bílé knize o energetické politice, která by se měla objevit v lednu příštího roku.
Kritika národních energetických monopolů se z Bruselu ozývá již dlouho, ale vůbec poprvé místní experti na vnitřní trh a hospodářskou soutěž naznačují, že už jim došla trpělivost.
"Evropa už má dost těchto čínských zdí. Zákazníci jsou často příliš spjati se svým tradičním dodavatelem," uvedla Kroesová.
Chybí podpora států
Jako v případě dalších monopolů však boj s energetickými firmami nebude lehký. Komise se neobejde bez podpory členských států, a o té se dá pochybovat.
Bruselští politici a úředníci již delší dobu vedou boj se Španělskem a Francií, které své energetické společnosti brání před jakýmikoliv pokusy o převzetí ze zahraničí.
Posledním příkladem je spojení francouzských firem Suez a Gaz de France, kterému již nic nebrání v cestě. Celá tato "operace" má přitom jediný účel. Zabránit převzetí Suezu italským Enelem.
Zřejmě 14. listopadu by se měla fúze obou firem dostat na pořad jednání EK a pozorovatelé a světová média napjatě očekávají, zda komise dá spojení "zelenou".