Detroit - Před dvěma týdny skončila stávka v General Motors a Amerika má za sebou další přerušení prací v automobilce. Tentokrát šlo o Chrysler.
Poté, co vypršel daný čas, vstoupili zaměstnanci do stávky. Ta ovšem trvala pouhých šest hodin. Odbory a management poté oznámily, že dohoda je na světě.
Platnost původní kolektivní smlouvy byla prodloužena do půlky září. Odbory pracovníků v autoprůmyslu UAW se totiž soustředily na vyřešení sporů v General Motors.
Tu se podařilo dokončit 26. září. Nyní si tak vzaly na mušku Chrysler.
"Při jednání s GM nastavily odbory určitý model, který budou chtít nyní prosazovat," uvedl pro Bloomberg Dan Luria, analytik Michigan Manufacturing Technology Center ještě před začátkem stávky v Chrysleru.
"Tím, že odmítnou další prodloužení dohody, říkají: ´Nebudeme s vámi zbytečně ztrácet čas´," dodal.
Z USA do Koreje
Podobnou hru si UAW vyzkoušely v General Motors. Po týdnech vyjednávání již odboráři odmítli prodloužení kolektivní smlouvy a většina ze 73 tisíc zaměstnanců šla do stávky.
Odbory měly silnou oporu, zaměstnanci vyšli do ulic s transparenty a se svými požadavky.
Situace v USA: Stávka u GM končí, stačily dva dny nátlaku
Výsledkem byla dohoda po dvou dnech stávky. Zaměstnanci ovšem revoltovali poprvé od roku 1970.
To na druhém konci světa, v Jižní Koreji, na to jdou odbory opačně. Letos to bylo poprvé za deset let, co jednání s managementem neskončilo stávkou.
Situace v Jižní Koreji: Hyundai odvrátila stávku. Poprvé za deset let
Za zvyšování svých platů zaměstnanci nepracují s každoroční pravidelností. Naposledy tomu tak nebylo v roce 1997, kdy země procházela hlubokou krizí.
I doma jsou problémy
S hrozbou stávky se letos vyrovnávala i mladoboleslavská Škoda Auto. Stejně jako všude ve světě i zde jednání trvala několik týdnů.
Situace v Česku: Škoda má dohodu o platech, stávka se ruší
Zatímco firma nabízela růst mezd asi o šest procent, odbory žádaly více než dvacet procent.
Nakonec k "pravé" stávce nedošlo. Zaměstnanci se pouze účastnili kratších informačních schůzek. Došlo tak pouze k omezení výroby, nikoli k úplnému přerušení.