Praha - Průmyslová výroba v Česku v červnu zrychlila meziroční růst z květnových 1,4 procenta na 3,4 procenta. Pomohly tomu hlavně energetika a strojírenství. Produkce se zvýšila i meziměsíčně, po očištění o sezonní vlivy byla vyšší o 1,5 procenta. Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ).
Hodnota nových zakázek ve vybraných odvětvích se v červnu v porovnání s loňským rokem zvýšila o 5,1 procenta a tržby z průmyslové činnosti byly o 2,6 procenta vyšší.
K meziročnímu růstu průmyslové produkce podle ČSÚ přispěla vedle výroby a rozvodu elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu, které vzrostly o 16,4 procenta, také výroba strojů a zařízení a elektrických zařízení. Tyto obory zaznamenaly více než šestiprocentní nárůst. Naopak o 5,4 procenta byly meziročně nižší opravy a instalace strojů a zařízení. Mírně se snížila i produkce pryžových a plastových výrobků, usní a souvisejících výrobků.
Letošní červen měl proti tomu loňskému o jeden pracovní den méně, po očištění o vliv počtu pracovních dnů tak průmysl zaznamenal meziroční reálný nárůst o 6,9 procenta.
"Průmyslu se bude dařit nejspíše i v dalších měsících. Nové zakázky rostou o dalších více než pět procent, a to především v případě výroby ostatních dopravních prostředků, strojírenství, kovů a kovových výrobků. Přetrvává i zájem o nové automobily a automobilkám se po pětinovém růstu objednávek v květnu zvýšily v červnu nové zakázky o 2,2 procenta," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.
Průměrný počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci se v červnu meziročně zvýšil o 1,4 procenta a jejich průměrná hrubá měsíční mzda meziročně stoupla o 7,4 procenta na 33 341 korun
Stavebnictví rostlo pomaleji
Stavební výroba v Česku v červnu zpomalila meziroční růst na 7,5 procenta z květnového růstu o 10,1 procenta. Produkce v pozemním stavitelství meziročně vzrostla o 6,7 procenta, v inženýrském se zvýšila o 9,6 procenta.
Letošní červen měl ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o jeden pracovní den méně, po očištění o tento vliv vzrostlo stavebnictví o 8,9 procenta. Meziměsíčně po vyloučení sezónních vlivů včetně vlivu počtu pracovních dnů byla stavební produkce reálně vyšší o 0,2 procenta
"Červnová čísla potvrzují poměrně příznivý trend právě ve stavebnictví, aktuálně zejména v inženýrském stavitelství. V sezónním očištění rostlo inženýrské stavitelství v červnu nejvýraznějším meziročním tempem od roku 2015, kdy vrcholilo dočerpávání prostředků z fondů EU," říká hlavní ekonom Cyrrus Lukáš Kovanda.
Počet zahájených staveb bytů v červnu meziročně vzrostl o 0,6 procenta na 2632 bytů. Počet dokončených staveb bytů klesl o 5,8 procenta, dostavělo se 2353 bytů. "V rodinných domech došlo k růstu o deset procent, v bytových domech klesl počet dokončených bytů o 20 procent," uvedli statistici.
Maloobchod klesl na dvě procenta
Tržby v maloobchodě bez prodejů aut v červnu zmírnily meziroční růst na dvě procenta z květnových pěti procent. Rostly tržby za nepotravinářské zboží a pohonné hmoty. V meziměsíčním srovnání tržby obchodníků reálně stagnovaly.
Zvýšení tržeb v maloobchodě nejvíce ovlivnil růst prodeje zboží internetových obchodů a zásilkových služeb, který stoupl o 15,9 procenta. Vyšší tržby zaznamenaly také prodejny s počítačovým a komunikačním zařízením, ty stouply o 10,2 procenta.
"Růst maloobchodu byl v neočištěném vyjádření nejpomalejší od začátku roku 2017. Netřeba však činit unáhlené závěry, spotřebitelský optimismus totiž zůstává nadále vysoký, mzdy svižně rostou, takže jde podle všeho jen o přechodný výky," dodává Kovanda.
Sezónně očištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel vzrostly proti předchozímu měsíci o 2,3 procenta, meziročně o 3,5 procenta.