Praze chybí přes 150 řidičů tramvají a autobusů, láká na výdělek až 35 tisíc měsíčně

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
14. 6. 2017 9:30
Dopravní podnik se snaží získat nové zaměstnance, pociťuje nedostatek řidičů.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pražskému dopravnímu podniku chybí nyní 66 řidičů tramvají a asi 90 řidičů autobusů. Uvedla to jeho mluvčí Aneta Řehková. V obou případech proto městský podnik spustil nábory zaměstnanců. Na pozice řidičů tramvají a autobusů má vyčleněno dohromady 3744 míst, celkem zaměstnává téměř 11 000 lidí.

V případě tramvají by v ideálním případě měl podnik mít zaplněno 1437 míst. Z toho jich je nyní 66 neobsazených. "V přípravě v kurzu máme 46 frekventantů, takže pokud se všem povede udělat zkoušky, tak procento bude ještě nižší," uvedla Řehková. Řidiči tramvají berou průměrně 34 873 korun.

V případě autobusů chybí podniku obsadit asi čtyři procenta z 2307 míst, podnik tedy hledá asi 92 řidičů. "Jejich nedostatek pociťujeme, ale nejedná se o krizi," uvedla mluvčí. Také v případě autobusů podnik hledá nové zájemce o místa. Průměrná mzda řidičů autobusů je 34 738 korun.

Dopravní podnik hlavního města Prahy je největší městská firma. Jeho provoz město každoročně dotuje, v loňském roce to bylo 12,9 miliardy korun, ze kterých podniku po vyúčtování zbylo 231,37 milionu korun.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Stát chystá dražbu Paláce Broadway v Praze za miliardu

Stát chystá dražbu Paláce Broadway v Praze nejméně za miliardu korun. Oznámil to v úterý v tiskové zprávě Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Podle generální ředitelky ÚZSVM Kateřiny Arajmu se jedná o dražbu s nejvyšší minimální cenou za dobu existence úřadu. Na svém webu již úřad zveřejnil výběrové řízení. Elektronická aukce začne 14. září a skončí 16. září. Dům ze 30. let 20. století patří k největším funkcionalistickým novostavbám v historickém jádru Prahy.

ÚZSVM převzal komplex Paláce Broadway do svého majetku v roce 2016 od tehdejší státní Správy železniční a dopravní cesty (nyní Správa železnic). Podle zákona úřad nejprve palác nabídl jiným státním institucím, žádná z nich ale o něj podle ÚZSVM neprojevila zájem.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Obrat českých herních studií loni stoupl o 17 procent na 5,3 miliardy Kč

Obrat tuzemských firem zabývajících se vývojem počítačových her loni vzrostl o 17 procent na 5,32 miliardy korun. Letos by měl stoupnout o další desetinu na 5,8 miliardy. Uvedli to zástupci Asociace českých herních vývojářů na dnešní tiskové konferenci.

V Česku působí celkem 118 herních studií, z toho sedm vzniklo v minulém roce. Zaměstnávají dohromady 2074 pracovníků, což je meziroční nárůst o 18,5 procenta. Loni tak v oboru vzniklo 330 nových pracovních pozic. Okolo 73 procent studií zaměstnává do deseti lidí. Velká studia nad 50 zaměstnanců tvoří sedm procent z celkového počtu.

V roce 2020 čeští vývojáři vydali dohromady 58 her, z toho 16 bylo uvedeno ne zcela dokončených, ve stádiu tzv. early acces.

Na 44 procent studií neměla pandemie koronaviru žádný nebo neutrální vliv, 18 procent firem uvádí spíše pozitivní dopad a 38 procent uvedlo, že převládá spíš negativní vliv.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Zásah úřadů v Číně od pátku smazal téměř 300 miliard dolarů z hodnoty kryptoměn

Další zásah čínských úřadů proti kryptoměnám od pátku smazal téměř 300 miliard dolarů (6,4 bilionu Kč) z hodnoty všech obchodovaných digitálních měn. Napsal to dnes server CNBC. Například nejznámější kryptoměna bitcoin se ještě ve čtvrtek prodávala zhruba za 39 300 dolarů, do pondělí ale spadla až na 32 000 USD.

Čína v posledních dnech stupňuje tlak proti kryptoměnám a v pátek úřady v jihozápadní provincii S'-čchuan podle médií takzvaným těžařům kryptoměn nařídily, aby se svou činností přestali. Právě tato provincie patří k největším centrům těžby bitcoinů v Číně a mnoho těžařů do neděle skutečně činnost zastavilo, napsal deník Global Times, který má podporu vládní čínské komunistické strany.

Krok úřadů v S'-čchuanu přichází po dřívějším zásahu na jiných místech Číny, kde se hodně těží bitcoiny, včetně autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko. Vláda v Pekingu v květnu vyzvala k zastavení těžby kryptoměn, a dala tak jasně najevo, že pokyny přicházejí shora, tedy že nejde o aktivitu jednotlivých provincií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy