Volných míst je nejvíce v historii Česka. Práce hledá méně lidí než před krizí

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
Aktualizováno 8. 6. 2017 9:51
Úřady práce hlásí rekordní počet neobsazených volných míst. Na jednu nabízenou pozici v Česku připadá 1,8 uchazeče o práci. Bez práce je nejméně lidí od dubna roku 2008.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Firmy v Česku nabízejí rekordní množství volných pracovních míst. V květnu jejich počet v nabídce pracovních úřadů stoupl na 174 043. Od března jich přibylo 14 971, oproti loňskému dubnu dokonce 44 989.

Volných míst je nyní nejvíce v historii dostupných statistik, které Úřad práce ČR vede od roku 1995. Až do letošního dubna držel rekord duben roku 2008, kdy zaměstnavatelé hledali 152 267 lidí.

Nejvíce volných pozic chtějí hledají firmy v Praze (33 699), ve Středočeském (22 238), v Jihomoravském (15 031), Pardubickém (13 887), Plzeňském (12 868) a Moravskoslezském (12 472) kraji.

"Z celkového počtu volných pracovních míst nabízeli zaměstnavatelé 12 962 pozic na dohodu o provedení práce a 4852 na dohodu o pracovní činnosti," upřesňuje mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.

Na jedno volné pracovní místo připadá v současné době 1,8 uchazeče. Úřady ke konci dubna evidovaly 327 199 zájemců o zaměstnání. To je o téměř 29 tisíc méně než v březnu a o téměř 88 tisíc méně než před rokem. Jde o nejnižší dubnovou hodnotu od roku 2008, kdy úřady evidovaly 316 118 nezaměstnaných.

Podíl nezaměstnaných osob klesl letos v dubnu na 4,4 procenta z březnových 4,8 procenta, před rokem dosahoval 5,7 procenta. Podle Eurostatu má Česko nejnižší nezaměstnanost v Evropské unii.

Mapa nezaměstnanosti 5/2017
Mapa nezaměstnanosti 5/2017 | Foto: Úřad práce ČR

"Podílem volných míst k počtu nezaměstnaných (přes 56%) se zřejmě Česko řadí na druhé místo na světě, a to hned za Japonsko. Nedostatek lidí již začal tlačit vzhůru mzdy a situace bude dále eskalovat," říká Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank.

Nejnižší nezaměstnanost mají v okresech Rychnov nad Kněžnou (1,3 %), Praha-východ (1,5 %), Jindřichův Hradec a Pelhřimov (oba 1,9 %). Nejvyšší byla naopak v okresech Karviná (9,7 %), Most (9,3 %), Ostrava-město (8 %).

"V řadě regionů je podíl nezaměstnaných osob na historických minimech, především pak v oblastech, kde jsou průmyslové zóny. Česká ekonomika nadále roste a trh práce ovlivňují i sezónní práce, které už jsou v plném proudu. Tyto činnosti poběží i v dalších měsících a nezaměstnanost by tak mohla ještě dále klesat," shrnuje generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková.

Komentář ekonoma Pavla Sobíška

Pavel Sobíšek

"Rozžhavený pracovní trh překonal další důležité mety. Podíl nezaměstnaných se dostal na historicky nízkou úroveň, když propadl pod rekordní hladinu z roku 2008 o dvě desetiny procentního bodu. Rekordní je rovněž počet volných pracovních míst. Podílem volných míst k počtu nezaměstnaných (přes 56 %) se zřejmě Česko řadí na druhé místo na světě, a to hned za Japonsko, jehož pracovní trh má proti Evropě řadu odlišností.

Již delší dobu převládají k nezaměstnanosti komentáře, že její současná úroveň znamená spíš ekonomickou nevýhodu. Volná pracovní síla zkrátka není a v dohledné době nebude. Pracovní imigrace může kvůli byrokratickým překážkám a nedostatku bytů problém nanejvýš lehce zmírnit, ale nikoliv vyřešit. Podniky se zdráhají propouštět i v situacích, kdy pro své zaměstnance krátkodobě nemají dostatek práce, což dále ztěžuje situaci jiným podnikům, které hledají lidi pro rozšíření výroby. Nedostatek lidí již začal tlačit vzhůru mzdy a situace bude dále eskalovat.

Řešením je odchod některých typů výroby do zemí s levnější pracovní silou, což ale vyvolává riziko ekonomického šoku, pokud bude proces příliš rychlý. Mezitím se počet nezaměstnaných pokusí atakovat shora třísettisícovou hranici," říká hlavní ekonom UniCredit Bank.

Zaměstnavatelé měli v květnu největší zájem o dělníky v oblasti výstavby budov, pomocníky ve výrobě, řidiče nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel, uklízeče, kuchaře, montážní dělníky, pracovníky ostrahy bezpečnostních agentur, svářeče nebo nástrojáře. Tradičně velká poptávka je tedy po technických profesích napříč všemi obory.

Práci nejčastěji hledají lidé s nízkou kvalifikací: se základním, nedokončeným a středním odborným vzděláním, s výučním listem či středním vzděláním s maturitou.

"Z profesního hlediska bylo v evidenci nejvíce pomocných pracovníků ve výrobě, prodavačů, všeobecných administrativních pracovníků, uklízečů, pracovníků v ostraze, řidičů osobních a malých dodávkových automobilů, zedníků, kamnářů, dlaždičů, montérů suchých staveb, pomocných manipulačních dělníků nebo pracovníků v gastronomii," říká Kateřina Beránková.

Průměrný věk nezaměstnaných činil v květnu 42,8 roku. Mezi evidovanými bylo 109 932 lidí nad 50 let a na celkové nezaměstnanosti se podíleli 35,6 procenty.

Déle jak jeden rok bez práce bylo v květnu 121 310 lidí, což je téměř 40 procent z celkového počtu nezaměstnaných. O něco více nezaměstnaných jsou ženy - 52,3 procenta z celku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

S ochranou maďarského plotu na hranicích bude pomáhat 50 českých policistů

S ochranou vnější hranice schengenského prostoru bude od 15. října na maďarsko-srbské hranici pomáhat 50 českých policistů. Na pondělním zasedání to schválila vláda, sdělil na tiskové konferenci vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Kontingent bude na místě působit dva měsíce.

O možnosti personální pomoci v podobě vojáků či policistů hovořil minulý týden při návštěvě Maďarska premiér Andrej Babiš (ANO). Náklady na misi činí zhruba 50 milionů korun, peníze dnes kabinet uvolnil a budou převedeny do rozpočtu ministerstva vnitra.

Česko tak bude mít policejní kontingenty v Severní Makedonii, Slovinsku a Maďarsku. Hamáček minulý týden nabídl svému slovinskému protějšku Aleši Hojsovi prodloužení české policejní mise. Desítka českých policistů se na tamní hranici s Chorvatskem přesunula v létě.

"Česká republika jasně dává najevo, že jakkoli nemáme vnější hranici Schengenu, jsme solidární a na vnější hranici pomáháme," řekl Hamáček. Česko podle něj za poslední čtyři roky na ochranu a projekty spojené s ochranou vnější schengenské hranice vynaložilo 1,1 miliardy korun, na ochranu české hranice a výbavu policie 400 milionů.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Propuštění horníci dostanou od státu měsíčně 5300 korun, někteří až na pět let

Státní příspěvek 5300 korun měsíčně po dobu tří měsíců až pěti let v závislosti na odpracované době a věku pracovníka mají do budoucna získat také propuštění zaměstnanci Severočeských dolů (SD) ze skupiny ČEZ nebo Vršanské uhelné ze skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Počítá s tím návrh na úpravu nařízení vlády, který kabinet schválil. Na Twitteru o tom informoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). V současné době mají podle nařízení nárok na příspěvek propuštění zaměstnanci 12 firem, loni v listopadu byla přidána Sokolovská uhelná.

"Všichni horníci, kteří budou muset skončit v důsledku útlumu hornické činnosti mají ode dneška stejné podmínky. Na vládě jsme na návrh MPO rozšířili restrukturalizační příspěvek pro dotčené pracovníky, a to na všechny subjekty, které v budoucnu ukončí těžbu," uvedl ministr.

Návrh počítá s tím, že se počet těchto firem rozroste na 17. Kromě Severočeských dolů a Vršanské uhelné mají mít na příspěvek nárok také tři dceřiné společnosti SD: Prodeco, Revitrans a SD - Kolejová doprava. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) v předkládací zprávě materiálu uvedlo, že důvodem předložení tohoto návrhu je přijmout řešení, které by do budoucna alespoň částečně umožnilo minimalizovat očekávané dopady vyplývající ze ztráty zaměstnání zaměstnanců těchto firem.

"V případě všech v návrhu uvedených subjektů bude v budoucích letech ohroženo zaměstnání více než 5200 zaměstnanců (současný stav) zabývajících se těžbou hnědého uhlí, respektive činnostmi s těžbou přímo souvisejícími, v regionu (Ústecký kraj), který má v současné době nejvyšší nezaměstnanost v České republice. Ta k 30. červnu 2021 dosáhla výše 5,58 procenta, zatímco celková nezaměstnanost v rámci celé ČR dosáhla výše 3,73 procenta," napsalo v podkladech pro vládu MPO.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

T-Mobile do konce listopadu vypne svou mobilní síť 3G

T-Mobile začne na začátku října na Moravě vypínat svou starší mobilní síť 3G. Kompletní ukončení jejího provozu naplánoval na konec listopadu. Uvolněné frekvence v pásmu 2100 MHz chce využít pro rozvoj sítě 5G. Oznámil to v tiskové zprávě. Většina uživatelů by vypnutí sítě neměla nijak pocítit.

Konkurenční Vodafone 3G vypnul na konci letošního března. O2 začala síť postupně vypínat ve třech krocích od konce května. Důvodem je rovněž využití frekvencí pro novější technologii 5G.

Ukončení provozu 3G se podle mluvčí Zuzany Svobodové dotkne méně než jednoho procenta zákazníků T-Mobilu, jelikož drtivá většina v současnosti používaných mobilních telefonů využívá pro datové přenosy technologii LTE a nově prodávané smartphony stále častěji podporují i sítě 5G. Nejstarší telefony bez připojení k mobilnímu internetu budou nadále pro hlasové hovory i SMS využívat síť GSM, která zůstává v plném provozu a její pokrytí je výrazně širší než pokrytí sítě 3G.

"Vypnutí sítě 3G naši zákazníci nijak negativně nepocítí, protože její roli již před dlouhou dobou převzala síť LTE (4G). Pro operátory je ale uvolnění pásma 2100 MHz velmi důležité pro další rozvoj nejmodernější vysokorychlostní sítě 5G,“ uvedl manažer INS a Fix produktového managementu Zdeněk Bumbálek.

Postup, jak ověřit, zda je zákazník na vypnutí sítě 3G připraven, lze nalézt na stránce http://www.t-mobile.cz/3g. Soukromé i firemní zákazníky, které může ukončení provozu sítě 3G ovlivnit, T-Mobile informoval prostřednictvím SMS nebo e-mailu.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Vláda nakoupí od Izraele protiletadlový komplet za 14 miliard

Česko pořídí formou mezivládní dohody od izraelského kabinetu čtyři baterie protiletadlového raketového kompletu za 13,7 miliardy korun. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) v pondělí s podrobnostmi záměru seznámil vládu, sdělil mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Ministerstvo obrany tak nyní může podepsat smlouvu. Protiletadlový komplet SPYDER do Česka dodá izraelská firma Rafael.

Nákup minulé pondělí schválilo kolegium ministerstva obrany, a to včetně vyčíslení dvacetiletého životního cyklu. Obrana předpokládá, že za používání čtyř baterií během dvou desetiletí zaplatí 23,5 miliardy korun. V částce jsou zahrnuty platy vojáků, palivo, provozní výdaje české armády i náklady na servis, které by neměly podle připravované smlouvy přesáhnout 7,5 miliardy korun s DPH.

"Vážím si ochoty izraelské vlády sdílet s námi nejmodernější obranný systém, který posune naši armádu vstříc schopnostem pro 21. století. Konečně se tak zbavíme závislosti na sovětských KUBech ze 70. let, které neodpovídají současným požadavkům na ochranu vzdušného prostoru," uvedl Metnar.

Obrana původně počítala na základě průzkumu trhu z roku 2016, že za protiletadlový komplet zaplatí asi deset miliard korun, izraelský výrobce nakonec požadoval 15,7 miliardy korun. "Prvotní indikativní izraelskou nabídku se nám během vyjednávání podařilo snížit o dvě miliardy korun. Je naopak jasné, že muselo dojít k navýšení oproti předpokládané hodnotě vycházející z průzkumů trhu v roce 2016," uvedl Lubor Koudelka, náměstek pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy