Volných míst je nejvíce v historii Česka. Práce hledá méně lidí než před krizí

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
Aktualizováno 8. 6. 2017 9:51
Úřady práce hlásí rekordní počet neobsazených volných míst. Na jednu nabízenou pozici v Česku připadá 1,8 uchazeče o práci. Bez práce je nejméně lidí od dubna roku 2008.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Firmy v Česku nabízejí rekordní množství volných pracovních míst. V květnu jejich počet v nabídce pracovních úřadů stoupl na 174 043. Od března jich přibylo 14 971, oproti loňskému dubnu dokonce 44 989.

Volných míst je nyní nejvíce v historii dostupných statistik, které Úřad práce ČR vede od roku 1995. Až do letošního dubna držel rekord duben roku 2008, kdy zaměstnavatelé hledali 152 267 lidí.

Nejvíce volných pozic chtějí hledají firmy v Praze (33 699), ve Středočeském (22 238), v Jihomoravském (15 031), Pardubickém (13 887), Plzeňském (12 868) a Moravskoslezském (12 472) kraji.

"Z celkového počtu volných pracovních míst nabízeli zaměstnavatelé 12 962 pozic na dohodu o provedení práce a 4852 na dohodu o pracovní činnosti," upřesňuje mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.

Na jedno volné pracovní místo připadá v současné době 1,8 uchazeče. Úřady ke konci dubna evidovaly 327 199 zájemců o zaměstnání. To je o téměř 29 tisíc méně než v březnu a o téměř 88 tisíc méně než před rokem. Jde o nejnižší dubnovou hodnotu od roku 2008, kdy úřady evidovaly 316 118 nezaměstnaných.

Podíl nezaměstnaných osob klesl letos v dubnu na 4,4 procenta z březnových 4,8 procenta, před rokem dosahoval 5,7 procenta. Podle Eurostatu má Česko nejnižší nezaměstnanost v Evropské unii.

Mapa nezaměstnanosti 5/2017
Mapa nezaměstnanosti 5/2017 | Foto: Úřad práce ČR

"Podílem volných míst k počtu nezaměstnaných (přes 56%) se zřejmě Česko řadí na druhé místo na světě, a to hned za Japonsko. Nedostatek lidí již začal tlačit vzhůru mzdy a situace bude dále eskalovat," říká Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank.

Nejnižší nezaměstnanost mají v okresech Rychnov nad Kněžnou (1,3 %), Praha-východ (1,5 %), Jindřichův Hradec a Pelhřimov (oba 1,9 %). Nejvyšší byla naopak v okresech Karviná (9,7 %), Most (9,3 %), Ostrava-město (8 %).

"V řadě regionů je podíl nezaměstnaných osob na historických minimech, především pak v oblastech, kde jsou průmyslové zóny. Česká ekonomika nadále roste a trh práce ovlivňují i sezónní práce, které už jsou v plném proudu. Tyto činnosti poběží i v dalších měsících a nezaměstnanost by tak mohla ještě dále klesat," shrnuje generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková.

Komentář ekonoma Pavla Sobíška

Pavel Sobíšek

"Rozžhavený pracovní trh překonal další důležité mety. Podíl nezaměstnaných se dostal na historicky nízkou úroveň, když propadl pod rekordní hladinu z roku 2008 o dvě desetiny procentního bodu. Rekordní je rovněž počet volných pracovních míst. Podílem volných míst k počtu nezaměstnaných (přes 56 %) se zřejmě Česko řadí na druhé místo na světě, a to hned za Japonsko, jehož pracovní trh má proti Evropě řadu odlišností.

Již delší dobu převládají k nezaměstnanosti komentáře, že její současná úroveň znamená spíš ekonomickou nevýhodu. Volná pracovní síla zkrátka není a v dohledné době nebude. Pracovní imigrace může kvůli byrokratickým překážkám a nedostatku bytů problém nanejvýš lehce zmírnit, ale nikoliv vyřešit. Podniky se zdráhají propouštět i v situacích, kdy pro své zaměstnance krátkodobě nemají dostatek práce, což dále ztěžuje situaci jiným podnikům, které hledají lidi pro rozšíření výroby. Nedostatek lidí již začal tlačit vzhůru mzdy a situace bude dále eskalovat.

Řešením je odchod některých typů výroby do zemí s levnější pracovní silou, což ale vyvolává riziko ekonomického šoku, pokud bude proces příliš rychlý. Mezitím se počet nezaměstnaných pokusí atakovat shora třísettisícovou hranici," říká hlavní ekonom UniCredit Bank.

Zaměstnavatelé měli v květnu největší zájem o dělníky v oblasti výstavby budov, pomocníky ve výrobě, řidiče nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel, uklízeče, kuchaře, montážní dělníky, pracovníky ostrahy bezpečnostních agentur, svářeče nebo nástrojáře. Tradičně velká poptávka je tedy po technických profesích napříč všemi obory.

Práci nejčastěji hledají lidé s nízkou kvalifikací: se základním, nedokončeným a středním odborným vzděláním, s výučním listem či středním vzděláním s maturitou.

"Z profesního hlediska bylo v evidenci nejvíce pomocných pracovníků ve výrobě, prodavačů, všeobecných administrativních pracovníků, uklízečů, pracovníků v ostraze, řidičů osobních a malých dodávkových automobilů, zedníků, kamnářů, dlaždičů, montérů suchých staveb, pomocných manipulačních dělníků nebo pracovníků v gastronomii," říká Kateřina Beránková.

Průměrný věk nezaměstnaných činil v květnu 42,8 roku. Mezi evidovanými bylo 109 932 lidí nad 50 let a na celkové nezaměstnanosti se podíleli 35,6 procenty.

Déle jak jeden rok bez práce bylo v květnu 121 310 lidí, což je téměř 40 procent z celkového počtu nezaměstnaných. O něco více nezaměstnaných jsou ženy - 52,3 procenta z celku.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Stát může vyplácet další program COVID nájemné, má schválení Evropské komise

Evropská komise udělila notifikaci třetí výzvě programu COVID nájemné. Sdělila to Štěpánka Filipová, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), které program připravilo a díky schválení komise může začít vyplácet dotace. Stát z COVID nájemného III přispívá podnikatelům zasaženým v souvislosti s pandemií 50 procent na komerční nájem za čtvrtý kvartál loňského roku. Zájemci mohou o podporu žádat do 8. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy